12 bin Polis alımı Editörümüzün yorumu…

Devlet bu yıl kamu kurum ve kuruluşlarına yaklaşık 100 bin personel alacak. 40 bin öğretmen ve üniversite mezunu olmak üzere 12 bin polis alınacak.

Haftalık Para dergisinde yer alan habere göre; bütçe kanunuyla 32 bin yeni kadroya da imkan verildi. Kadro dağılımında Milli Eğitim, Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları`na öncelik verilecek. Bu çerçevede 35-40 bin öğretmen alınacak. Tamamına yakını üniversite mezunu olmak üzere yaklaşık 12 bin yeni polis memuru da emniyet kadrosuna katılacak. Sağlık Bakanlığı da 20 bin civarında personel alacak. Bu fırsattan yararlanmak isteyen lisans mezunları için 10-11 Temmuz, ortaöğretim ve ön lisans mezunları için de 26 Eylül`de Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS) yapılacak.

 

Bu haberde yer alan “Tamamına yakını üniversite mezunu olmak üzere yaklaşık 12 bin yeni polis memuru da emniyet kadrosuna katılacak.” ifadesi PMYO ve POMEM den mezun olanların üniversite mezunu olduğunu ve emniyet teşkilatında göreve başlayacaklarını belirtmektedir. Her sene bu tarz haberler yapılmakta ve bu adaylar tarafından sadece üniversite mezunlarının polis olabileceği kanısını doğurmaktadır. Halbuki orada kadro tahsisi ile ilgili bir haber verilmektedir.

Lise mezunu polis adaylarının yani PMYO sınavına hazırlananların içi rahat olsun her sene lise mezunlarından PMYO’na alımlar yapılır.

Editör abiniz…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir