2008 PMYO SINAVI GENEL DEĞERLENDİRMESİ

Daha Önce Emniyet Genel Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu Polis Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adaylığı Sınavı,

bu yıl ilk defa ÖSYM bünyesinde yapıldı. Bu değişiklik beraberinde sınav sistemi değişikliğini getirdi.  Bu yüzden sınavda çıkacak soruların akıllarda şekillendirilmesi hayli zor oldu. Bu yıl sınav GENEL YETENEK ve GENEL KÜLTÜR olmak üzere iki bölüme ayrıldı. Sınavda 36 Türkçe, 36 Matematik, 12 İnkılap Tarihi, 12 Coğrafya, 12 Vatandaşlık Bilgisi, 12 tane de Güncel-Kültürel soru olmak üzere 120 soru yer aldı.

Adayların büyük çoğunluğunun sınava hazırlıklı olmasına rağmen, birçoğu da deyim yerindeyse “hazırlıksız yakalandı.” Herhangi bir çalışma yapmadan, yüksek puanın alınmasını imkansız kılan konuların başında gelen Vatandaşlık ve İnkılap Tarihi, gerekli çalışmayı yapanlar için gerçekten temel sorulardan oluşuyordu. Fakat soruların tamamen bilgi ağırlıklı olması, herhangi bir çalışma yapmadan başarılı bir sonuç alınmasına imkan bırakmadı.

36 Sorudan oluşan Türkçe bölümü, Paragraf ve Cümle Anlamı ağırlıklıydı. KPSS’ye benzeyen sınav tarzıyla PMYO adaylığı sınavında bu yıl dilbigisi sorusu yer almadı. Türkçe soruları ÖSS 2008 seviyesinde olmakla beraber, Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık öğrencilerinin tümü tarafından rahatlıkla çözülebilecek türden sorulardı.

Sınavda matematik bölümü 36 soru olarak karşımıza çıktı. Sorulara 5 Geometri, 2 Analitik geometri sorusu dahil oldu. Matematik soruları beklenildiği gibi, adayları yormayan, uzun işlem gerektirmeyen, tamamen adayın sayısal yeteneğini ölçmeye dayalı, temel konulardan oluşan sorulardı. Sayısal ve Eşit Ağırlık öğrencileri tarafından rahatlıkla çözülebilecek olan bu soruların büyük çoğunluğu, az matematik yapabilen Sözel alanlı adaylar tarafından bile çözülebilir türdendi.

İnkılap tarihinden gelen 12 soru, adayın bilgisini ölçmeye dayalı sorular olmakla birlikte, içlerinde bilgiyle beraber, düşünsel yetenek gerektiren soruları da barındırdı. Birinci Dünya Savaşı’ndan cumhuriyet dönemine kadar olan zaman dilimini ve Atatürk İlke ve İnkılaplarını konu alan İnkılap Tarihi soruları, ayrıntılara inilmeden hazırlanmış, dikkat gerektiren, kilit sorulardı.

 

Coğrafya’nın ilk sorularında, beklenilenin aksine Dünya Coğrafyası, Türkiye Coğrafyasına göre ön plandaydı. Genel kültür sorusu tarzında sorularla karşılaşan adayların birçoğu coğrafya sorularının diğer konulara göre daha fazla ayrıntıya yer verdiği konusunda ortak kanaate sahipler.

Sınavda adayların belirlenmesi konusunda en önemli nokta Vatandaşlık ve Anayasa konusu idi. Düşünsel gücün en az kullanıldığı, baştan sona bilgi ağırlıklı olan Vatandaşlık Bilgisi soruları, sınava iyi hazırlanan adaylar için avantaj teşkil etti. Bu durumun sebebi, soruların Anayasal maddeler içinden, en temel ve açık konulardan seçilmiş olmasıydı. “Milletvekili sayısı” ve “değiştirilemeyecek anayasa hükmü” soruları bunun en açık örnekleridir.

Genel Kültür – Güncel Bilgiler adına beklenen sorular Uluslararası Kuruluşlar ve Dünya çapındaki güncel olaylardan ibaretti. Beklenilenin aksine, bu bölümde çok basit ve belki de tüm adaylar tarafından doğru şıkkının işaretlenebileceği güncel sorular soruldu. Euro 2008 Avrupa Futbol Turnuvasında Milli takımımızın başında kimin bulunduğu ile ilgili sorunun doğru cevabı, büyük olasılıkla, birçok aday tarafından şıkları bile okunmadan işaretlenmiştir. Bunun yanında, ülkemizde bir tehlike durumuna gelen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ölümcül hastalığına neden olan böcek türü soruldu ki, Kene cevabını verenlerin sayısının, sınava giren aday sayısına eşit olabilmesi muhtemel bir sonuçtur.

Sonuç olarak;

ÖSYM Polislik mesleği için uygun bir sınav hazırladı ve hatasız sorularla sınavı gerçekleştirdi. Sınav, niteliğine uyan sorulardan oluştu. Bunun yanında, sınavın bu sistemle ilk defa denenmesinin bir sonucu olduğunu düşündüğüm, soruların kolaylığı konusu, Geçen yıllara göre baraj puanını yükselteceğe benziyor. Gelecek yılki adayların 2009 sınavına, 2008 sorularını baz alarak daha iyi hazırlanması kendilerine avantaj sağlayacak. Tabii her türlü olumlu gelişmenin, tüm adaylara yansıdığını göz önünde bulundurursak, her yıl olduğu gibi bu yıl da, çalışıp, bu şerefli mesleği hak etmiş olan adaylar hedeflerine ulaşacaklardır.

Saygılarımla.

Sezer İLTEKİN

PMYO.NET HABER

]]>

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET