2010 Kara Harb Okulu Başvuru Sıkça Sorulan Sorular

2010 yılında Kara Harb Okuluna başvurmak isteyen adaylarla ilgili detaylı bilgileri yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

 

Başvuru Koşulları ile İlgili Sorular :

1. Sosya Bilimler alanı mezunuyum/öğrencisiyim. Kara Harp Okulu’na başvurabilir miyim?

Hayır, başvuruda bulunamazsınız. 2010 yılında Kara Harp Okulu’na sadece TÜRKÇE-MATEMATİK veya FEN BİLİMLERİ alanından mezun olanlar başvurabilmektedirler.

2. Meslek Lisesi / Teknik Lise / Anadolu Teknik Lisesi / Ticaret Lisesi öğrencisiyim/mezunuyum. Kara Harp Okulu’na başvurabilir miyim?

Hayır, başvuramazsınız. Meslek Liseleri KHO’na kaynak teşkil eden okul türleri arasında değildir.

3.  Meslek Lisesinde öğrenim görürken ayrıldım ve daha sonra mesleğe yönelik olmayan bir liseden mezun oldum. Kara Harp Okulu’na başvurabilir miyim?

Hayır, başvuramazsınız. Adayların öğrenimlerinin herhangi bir safhasında meslek ya da mesleğe yönelik bir okulda okumamış olmaları gerekmektedir.

4. Lisede öğrenim görürken bir nedenden dolayı okuldan çıkarıldım. Kara Harp Okulu’na başvurabilir miyim?

Hayır, başvuramazsınız. Adayların bir askerî okuldan çıkmış veya çıkarılmamış, sivil okullardan ise çıkarılmamış olmaları gerekmektedir.

5. Kara Harp Okulu hangi puan türü ile öğrenci almaktadır?

2010 yılında Kara Harp Okulu’na başvuruda bulunan adaylar YGS-1, YGS-2, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde aldıkları puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralanacak, ihtiyaç duyulan aday sayısına bağlı olarak “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı” belirlenecektir. Kara Harp Okulu’nda icra edilecek olan Bedeni Yeterlilik Sınavından alacakları puanının %15’i ile mülakat sınavından alacakları puanın % 15’i, ikinci basamak sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavının (LYS); MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2 ve TM-3 puan türlerinden alacakları puanlardan en yükseğinin %70’ine ilave edilerek ASİL ve YEDEK adaylar belirlenecek ve sıralama neticesinde kontenjana giren adaylar KHO’na girmeye hak kazanacaklardır.

6. Kara Harp Okulu seçim aşamalarına katılabilmem için en az kaç puan almam gerekir?

KHO seçim aşamalarına katılmak için adayların alması gereken “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı” (baraj puan), YGS sınav sonuçları açıklandıktan sonra kontenjan durumuna göre belirlenip www.kho.edu.tr internet adresimizden ilan edilecektir.

7. 2009 yılında baraj puanlarınız ne olmuştu?

2009 yılı baraj puanlar; ÖSS-SAY-2 ham puan türünden Erkek adaylar için 182.378, Bayan adaylar için 209.537 olarak belirlenmiştir. Puan türleri ve baraj puanlar her yıl yeniden tespit edilmektedir.

8. Fen Bilimleri veya Türkçe-Matematik alanı mezunu değilim ama üniversite sınavından gerekli puanı alabileceğimi düşünüyorum. Kara Harp Okulu’na başvurabilir miyim?

Hayır, başvuramazsınız. Sadece üniversite sınavının puanı değil, mezun olduğunuz okul ve bölüm de başvuru koşullarına uymak zorundadır.

9. Lisede sınıf tekrarı yaptım. Kara Harp Okulu’na başvurabilir miyim?

Hayır, başvuramazsınız. Öğrenim gördüğünüz veya görmekte olduğunuz liselerden, ara sınıflarda sınıf tekrarı yapmadan ve doğrudan mezun olmanız gerekmektedir.

10.  Liseden 2008 yılında mezun oldum. Kara Harp Okulu’na başvurabilir miyim?

Hayır, başvuramazsınız. Adayların Haziran 2010 yılında mezun olacak durumda olmaları (Not ortalaması, Öğretmenler Kurulu Kararı, Not Yükseltme Sınavı v.b. ile geçenler başvuruda bulunamaz) veya dönemine bakılmaksızın 2009 yılında mezun olmuş olmaları gerekmektedir. Daha önceki yıllarda mezun olanlar KHO’na başvurumazlar.

11. Şu anda bir üniversitede okuyorum. Kara Harp Okuluna başvurabilir miyim?

Lise mezuniyet yılı, mezun olunan alan, yaş ve ilan edilen diğer başvuru koşullarının tamamını sağlıyorsanız Kara Harp Okuluna başvurabilirsiniz.

12. Yurtdışındaki bir lisenin öğrencisiyim/mezunuyum. Kara Harp Okuluna başvurabilir miyim?

Başvuru koşullarının tamamını sağlıyorsanız başvurabilirsiniz. Ancak yurtdışında okuduğunuz okulun ve bölümün KHO’na kaynak teşkil eden okul türlerinden herhangi birine denk olduğuna dair T.C. Milli Eğitim Bakanlığından onaylı denklik belgesi almanız gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapacağınız yıl için üniversite sınavlarına (LGS ve LYS) girmiş olmanız ve tespit edilecek olan baraj puanını almanız gerekmektedir.

13. Lise ara sınıf öğrencisiyim. Şimdiden başvuruda bulunabilir miyim?

Hayır, başvuramazsınız. Liseden mezun olacağınız yıl ve ilan edilecek olan başvuru koşullarının tamamını sağlıyorsanız başvurabilirsiniz.

14    –  Astsubay Meslek Yüksekokullarına nasıl başvuru yapabilirim?

– Askeri Liselere nasıl başvuru yapabilirim?

– Sözleşmeli Subaylığa nasıl başvuru yapabilirim?

Diğer askeri okullara ve sözleşmeli subaylığa başvurular için ilgili Komutanlıklardan ve www.tsk.tr internet adresinden bilgi alabilirsiniz.

Sağlık, Yaş ve Fiziksel Özellikler ile İlgili Sorular:

1. KHO’na başvuru yapmak için en fazla kaç yaşında olabilirim?

2010 yılında en fazla 20 yaşında olanlar (1990 ve sonrası doğumlu) başvuru yapabilir. (Ay ve gün hesabı yapılmaz.) Yaş düzeltmesi yaptıranların, düzeltmeden önceki yaşları dikkate alınacaktır.

2. KHO’na başvuru yapmak için boyum ve kilom ne olmalı?

Boy ve kilo değerleri başvuru kılavuzunda belirtilmektedir. 2010 yılı KHO Başvuru Kılavuzu’na Nisan-Mayıs aylarında www.tsk.tr ve www.kho.edu.tr internet adresleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

3. -Gözümde çok düşük derecede sorun var. Başvuruda bulunabilir miyim?

-Vücudumda leke/yara/yanık/ameliyat izi var. Başvuruda bulunabilir miyim?

-Dişlerimde tel takılı. Başvuruda bulunabilir miyim?

Sağlık problemleriniz ile ilgili sorularınıza doktorlarımız sizi muayene etmeden net bir yanıt vermemiz mümkün değildir. Sağlık muayeneleri TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen sağlık kriterlerine göre yapılmakta ve bu Yönetmeliğe göre askeri öğrenci adaylarında tam sağlam olma şartı aranmaktadır. Mevcut sağlık durumunuzun askeri öğrenciliğe engel bir durum oluşturup oluşturmadığına ancak yapılacak olan sağlık muayenesi sonucunda karar verilebilir.

Sosyal Durum İle İlgili Sorular :

 

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı yanında aynı zamanda başka bir ülkenin vatandaşıyım (Çifte vatandaşlık). Kara Harp Okuluna başvurabilir miyim?

Evet, başvurabilirsiniz. Ancak seçim aşamalarında başarılı olursanız KHO öğrencilik kaydınızı yaptırabilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı dışındaki diğer ülke vatandaşlığınızdan çıkmanız gerekmektedir.

2. Annemin/babamın/kardeşimin çifte vatandaşlığı var. Kara Harp Okuluna başvuru yapmama engel teşkil eder mi?

Hayır, engel teşkil etmez. Kara Harp Okulu’na başvuru koşullarını sağlıyorsanız başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuru ve Seçim Aşamaları İle ilgili Sorular :

1. Kara Harp Okulu’na başvurmak istiyorum, öncelikle ne yapmam gerekir?

Öncelikle 2010 yılı ÖSYS Başvuru Kılavuzu almalı ve kılavuzdaki “Askeri Okullara Girme İsteği” kutucuğunu işaretlemelisiniz. Ancak bu işaretlemeyi yapmak başvuru için yeterli değildir. Daha sonra 2010 yılı Başvuru Kılavuzunda ilan edilecek olan diğer koşulları da sağlıyorsanız 05 Nisan – 28 Mayıs 2010 tarihleri arasında www.kho.edu.tr internet adresimizden ön kayıt başvuru işlemini yapmanız gerekmektedir.

2. Kara Harp Okuluna ön kayıt yaptırmak istiyorum. Ön kaydımı posta ile veya şahsen başvurarak yaptırabilir miyim?

Hayır, yapamazsınız. Kara Harp Okuluna başvurular yukarıda açıklandığı gibi yapılmalıdır.

3. Kara Harp Okulu seçmelerine katılıyor olmam, üniversite tercihi yapmama engel midir?

Hayır, engel teşkil etmez. KHO öğrenci seçme sınavlarına katılmak veya seçim sınavlarının herhangi bir aşamasında elenmek/ayrılmak, diğer üniversiteleri tercihte bulunmanıza ve kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırmanıza engel değildir.

4. Kara Harp Okulu seçim aşamaları nerede yapılmaktadır?

Seçim aşamaları Ankara’da Kara Harp Okulu yerleşkesinde yapılmaktadır.

Kara Harp Okulu İle İlgili Sorular:

1. Kara Harp Okulunda hakkında ve verilen eğitimlerle ilgili genel bilgiler verebilir misiniz?

Kara Harp Okulu, Kara Kuvvetleri Komutanlığına muvazzaf subay yetiştirmektedir. Kara Harp Okulu’nda öğrencilerin her türlü ihtiyacı (yer, yiyecek, yatacak vb.) Devlet tarafından karşılanmaktadır. Kara Harp Okulu’nda lisans düzeyinde dört yıl boyunca akademik ve askeri eğitim verilmektedir. Kara Harp Okulu’ndan mezun olan teğmenlere Sistem Mühendisliği ve Subay Diploması olmak üzere iki ayrı diploma verilmektedir. Bu eğitimlerle ilgili detaylı bilgilere www.kho.edu.tr internet adresimizden ulaşabilirsiniz.

2. Kara Harp Okulu öğrencisinin günü nasıl geçer?

Kara Harp Okulunda gün saat 06:00’da başlar. Kahvaltıdan sonra, dördü öğleden önce olmak üzere toplam yedi akademik ve askeri ders saati vardır. Bir ders saati 50 dakikadır. Akademik derslerden sonra Harbiyeliler spor yapabilir, eğitsel kol faaliyetlerine ve spor branşlarında takım faaliyetlerine katılabilirler. Cumartesi ve Pazar günleri Harbiyeliler izinli olarak birlik dışına çıkabilirler.

3. Kara Harp Okulu mezunları Helikopter pilotu olabilir mi?

Kara Havacılık sınıfına ayrılmaya istekli olan ve gerekli sağlık koşullarını sağlayan Harbiyeliler her yıl ihtiyaç duyulan sayıda Kara Havacılık sınıfına ayrılmaktadır. KHO’dan mezun olduktan sonra Kara Havacılık Okulundaki uçuş eğitimlerinde de başarılı olanlar Helikopter Pilotu olabilirler.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET