A. Gaffar OKKAN PMYO Mezuniyet Töreni Yapıldı

Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) 2011-2012 eğitim-öğretim yılı 10’uncu Dönem PMYO mezuniyet töreni düzenlendi.

Mezuniyet törenine İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar, Diyarbakır Valisi Sayın Mustafa Toprak, Polis Akademisi Başkanvekili Prof. Dr. Sayın Hasan Hüseyin Çevik, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Sayın İlker Çetin, İl Emniyet Müdürü Sayın Mustafa Sağlam, Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Arif Okçu, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Ayşegül Jale Saraç ve Öğretim Üyeleri ile üst düzey yöneticiler katıldı.

 

İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, Diyarbakır’da 2 yıllık eğitimini tamamlayan 417 gencin Türk Polis Teşkilatı’na kazandırılmasının gurur ve sevincini yaşadıklarını belirterek, iyi yetişmiş ve üstün vasıflı bu gençlerle teşkilatın yeni bir güç ve dinamizm kazanacağını söyledi. ”Bakanlık olarak her gün gelişen ve değişen şartlara uygun olarak vatandaşlarımıza iç güvenlik hizmetini iyileştirerek ve geliştirerek en iyi şekilde sunmanın gayreti içerisindeyiz. Güvenlik hizmetlerini sunarken özgürlüklerin korunmasına çok ama çok özen göstermekteyiz. Çünkü inanıyorum ki; özgürlüklerin olmadığı yerde güvenliğin de bir anlamı kalmamaktadır. Bu bilinç ve anlayışla bütün çalışmalarımızı özgürlük ve güvenlik dengesi ile birlikteliğini gözeterek sürdürmekteyiz” diyen İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, polisin, vatandaşlara tavrı ve yaklaşımıyla sadece kendi kurumunu ve şahsını değil, devletin ve milletin saygınlığını da temsil ettiğine dikkat çekti.

Eğitime yapılacak yatırımların boşa gitmeyeceğini belirten İçişleri Bakanı Sayın Şahin, hükümet olarak güvenlik birimlerinin eğitimi konusunda bir zihniyet değişimi gerçekleştirdiklerini bildirerek, güvenlik güçlerinin yakaladığı başarının sağlanmasında eğitimli ve nitelikli personel istihdamının büyük rol oynadığının altını çizdi. Bakan Şahin, üniversite mezunu gençleri polis teşkilatına kazandırmak ve Teşkilat’ın eğitim düzeyini yükseltmek için 2005 yılında başlatılan uygulamayla çeşitli illerde 10 adet Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) açıldığını, 2003 yılında 13 olan Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) sayısının da 26’ya yükseldiğini söyledi. 26 Polis Meslek Yüksekokulu’ndan 2011 yılına kadar 55 bin 800 öğrencinin mezun olduğunu belirten İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, “2002 yılında yüzde 18 olan yüksekokul ve üniversite mezunu polis oranımız bugün yüzde 80’lere ulaşmıştır. Bu yıl okullarımızdan 360’ı bayan olmak üzere, 7 bin 333 öğrencimiz mezun olacak” şeklinde konuştu.

167 yıldır vatandaşların huzur ve mutluluğu, birlik ve beraberliği için gece – gündüz, yaz – kış, bayram – tatil demeden, güvenlik hizmetlerini başarılı bir şekilde ve fedakârca halka sunan Türk polisinin kendisini sürekli geliştirdiğini belirten Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar, yapılan kamuoyu araştırmalarında, Emniyet Teşkilatı’nın en güvenilir kurumlar arasında ilk sıralara yükseldiğini ifade etti. Güçlü bir emniyet teşkilatı için eğitimin önemine dikkat çeken Emniyet Genel Müdürü Sayın Kılıçlar, kaliteli eğitimin de iyi yetişmiş nitelikli personelle mümkün olacağına dikkat çekerek, 26 PMYO’da 16 bin polis adayının, bu projeksiyon ışığında eğitimine büyük önem verildiğine vurgu yaptı. Konuşmasında yeni mezun polislere seslenen Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar şunları söyledi:

“Uluslararası standartlarda eğitim aldığınız bu okulun size kazandırdığı bilgi ve görgüyle, mesleki sorumluluklarınıza sahip çıkacağınıza inancımın tam olduğunu belirtmek isterim. Her icraatınızda, vatandaş memnuniyetini ön planda tutarak, demokratik hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde çalışmanızı istiyorum. Güvenlik ve asayişin sağlanmasında büyük görevler üstlenen Emniyet Teşkilatı, modern çağın üstün vasıflı polisleri olarak sizlerin katılımıyla, daha da güçlenecektir.

Görev yapacağınız yerlerde; insan hak ve özgürlüklerine sonuna kadar sahip çıkan, hukuksuzluğa geçit vermeyen polisler olacaksınız. Vazifenizin ifasında, vatandaşa hizmeti ve ne pahasına olursa olsun adaletten ayrılmamayı kendinize görev addediniz. Ülkemizin çıkarlarını her şeyin üstünde tutan polislerin varlığı, milletimizin güven ve itimadını sürekli kılacaktır.”

Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Sayın Arif Okçu, eğitimlerini başarıyla tamamlayan 417 polise seslenerek, “Sevgili polis memuru arkadaşlarım; meslek hayatınızın önemli bir dönüm noktası olan bu mutlu günden itibaren daha büyük sorumluluklar yükleneceğinizin bilincinde olarak, milletimize hizmet yarışına devam edeceksiniz. Görev yaptığınız yerlerde insan hak ve özgürlüklerine sahip çıkınız, vatandaş memnuniyetini ön planda tutunuz, hukuk devleti ilkelerine bağlı kalınız, hak ve adaletten ayrılmamayı görev biliniz” diye konuştu. Ali Gaffar Okkan PMYO’nun eğitimdeki teknik olanaklarına değinen A. Gaffar Okkan PMYO Müdür Vekili Sayın Okçu, doktora eğitimlerini tamamlamış 20 emniyet personel, Dicle Üniversitesi’nden 13 akademisyen olmak üzere toplam 75 uzman ile eğitim verildiğini belirtti.

Törende, yaş kütüğüne plaket çakılmasının ardından dereceye giren mezunlara diploma ve ödülleri verildi. Okuldan başarıyla mezun olan 417 öğrencinin yemini ve tören geçişinin ardından tören sona erdi. Kaynak EGM

]]>

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET