Akademili ile liseli polisin askerliği farklı olacak

İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın müjdesini verdiği, 40 bin polisin askerlik sorununun çözümüne yönelik çalışmanın ayrıntıları belli olmaya başladı.

Polisin askerlik süresi kısaltılacak, ancak akademili ile lise ve ortaöğrenimli polisin askerlik süreleri farklı olacak. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “İlgili arkadaşlarımız çalışıyor” dedi ve “Her polisimizin durumu aynı değil. İçlerinde akademililer var, lise mezunları var, artık liseden aşağısı alınmıyor, ama hâlâ ortaokul ve ilkokul mezunu olanlar var. Askerlik konusunda bunların hepsinin durumunun aynı olması düşünülemez. Bütün bunların da üzerinde durularak konuyla ilgili çalışılıyor” bilgisini verdi. İçişleri Bakanlığı, polis eksiğini de düşünerek, mevcut durumda tümü uzun dönem askerlik yapmak zorunda olan polisler için “1-2 aylık temel eğitimin ardından askerlik görevlerini polis olarak tamamlamaları” yönünde öneri götürdü.

Gönül’ün “sürüyor” bilgisini verdiği çalışma kapsamında, polislerin askerlik sürelerinin azaltılması, prensip olarak benimsendi. Akademi mezunu polislerin süresinin, kısa dönem askerlik yapan 4 yıllık üniversite mezunlarıyla aynı statüde değerlendirilerek daha kısa, uzun dönem askerlik yapanlarla aynı statüde değerlendirilen lise ve ortaöğrenim mezunlarının süresinin ise daha uzun tutulması planlanıyor.hurriyet

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir