.

Ankara Akyurt’a 2000 kişilik PMYO Yapılacak

Emniyet Genel Müdürlüğü İnşaat Emlak Dairesi Başkanı Müslüm SAYLİ Ankara Akyurt ilçesine 2000 kişilik PMYO yapılacağını söyledi.

 

 

Emniyet Genel Müdürlüğü İnşaat Emlak Dairesi Başkanlığının oluşturduğu bir ekip, polis teşkilatının mimari yapılanmasını araştırmak üzere “Tarihten Günümüze Türk Polis Teşkilatının Mimari Yapılanması Projesi” adıyla çalışma başlattı.

Emniyet Genel Müdürlüğü İnşaat Emlak Dairesi Başkanı Müslüm Sayli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 81 il, 870 ilçedeki bin 300 polis merkezine yeni görünüm kazandırmak için arşivlerdeki karakol fotoğraflarının incelendiğini söyledi.

Tarihi karakollardan esinlenerek modern çizgilerle yapılacak, “polis merkezi”, “karakol” ve “zırhlı nöbet kulübesi” binalarının, engelli vatandaşların ulaşımına da uygun hale getirileceğini ifade eden Saylı, “Geçmişin estetik değerlerini bugünlerin modern mimarisine taşımaya çalışıyoruz. Osmanlı dönemi polis karakolu çizgileriyle oluşturulacak yeni karakolların sayılarını yükseltmeyi amaçlıyoruz” dedi.

 

-104 projede bu yaz temel atılacak-

 

Sayli, proje kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir’dekiler başta olmak üzere bazı üniversitelerin mimarlık ve mühendislik fakültelerindeki 15’e yakın doktora tezinden faydalanıldığını dile getirdi.

Gerek emniyet teşkilatının arşivleri gerekse diğer kurumların arşivleri taranarak polisin mimari yapılanmasıyla ilgili tüm resim, çizim, plan, program, grafik ve diğer belgelerin derlenerek bir kitap haline getirileceğini bildiren Sayli, özellikle Osmanlı dönemindeki karakolların resimlerini, bilgilerini ve belgelerini topladıklarını anlattı.

Önce polis merkezlerinin gravürlerinin çizildiğini aktaran Sayli, projeyi, bu resimlere bağlı kalarak sürdürdüklerini kaydetti.

Sayli, “Topladığımız resimlerin birçoğu günümüzde yok, ama günümüzde olan yapıları da gözönüne bulundurarak bu yapıların minyatürünü kurulacak polis müzesine koyarak dün ile bugünü birleştirmiş olacağız ” diye konuştu.

Yeni polis merkezleri inşaatlarının başlaması için ihtiyaç analizi yaptırdıklarını vurgulayan Sayli, yazın 104 polis merkezinin temelini atmayı hedeflediklerini söyledi.

Sayli, geçen yıl gerçekleştirilen çalıştaylarla ideal polis merkezinin standartlarını oluşturduklarını hatırlatarak, Ankara Akyurt’ta Avrupa’nın en iyi örneklerinden biri olacak, 2 bin kişilik bir polis okulu yaptıracaklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak

http://www.memurlar.net/haber/360933/

 

]]>

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir