Din kültüründen muaf olanlar, YGS’de felsefe sorusu cevaplayacak

YGS Din kültürü sorularıÖSYM’den yapılan açıklamada, YÖK’ün, ortaöğretim kurumlarında din kültürü ve ahlak bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredatla alan öğrencilerin, 2013-YGS Sosyal Bilimler testinde yer alan din kültürü ve ahlak bilgisi sorularından muaf tutulmasına ve söz konusu öğrencilere felsefe alanından 5 soru sorulmasına karar verdiği bildirildi.

 

Okulda din kültürü ve ahlak bilgisi dersi almak zorunda olmayanlar 24 Mart’ta uygulanacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) din kültürü sorularını yanıtlamayacak. Onun yerine sosyal bilgiler testinde yer alan felsefe bölümünden beş soru cevaplayacaklar. 

 
Hürriyet Eğitim’in haberine göre; ÖSYM yaptığı yazılı açıklamada, 1 Şubat’ta yapılan Yükseköğretim Genel Kurulu’nda alınan kararla, okulda din kültürü ve ahlak bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredatla alan öğrencilerin, YGS’de sosyal bilgiler testinde yer alan din kültürü ve ahlak bilgisi sorularını cevaplamayacağını bildirdi. Buna göre okulda din kültürü ve ahlak bilgisi dersini almayan öğrenciler, sınavda beş felsefe sorusu yanıtlayacak.  
 
Tüm adaylar ilk 35 soruyu cevaplayacak 
 
Açıklamada öğrencilerin izleyeceği yol şöyle anlatıldı: 
 
– 2013-YGS sosyal bilimler testinde toplam 45 soru bulunacak. Cevap kağıdında bu test ile ilgili alanda 45 cevap alanı yer alacak. Tüm 2013-YGS adayları ilk 35 sorunun tamamından sorumlu olacaklar. 
 
– Din kültürü ve ahlak bilgisi dersini yasal olarak almak zorunda olan tüm adaylar sosyal bilimler testinin ilk 40 sorusunu cevaplandırmakla yükümlüdür. Bu durumdaki adaylar 41., 42., 43., 44. ve 45. felsefe alanı sorularını cevaplandırmayacak ve cevap kağıdının ilgili alanında herhangi bir işaretleme yapmayacaklar.  
 
– Din kültürü ve ahlak bilgisi dersini yasal olarak almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrenciler sosyal bilimler testinin ilk 35 sorusunu cevaplandırdıktan sonra aynı testin 41., 42., 43., 44. ve 45. felsefe alanı sorularını cevaplandıracaklar. Bu adaylar, cevap kağıdında 41., 42., 43., 44. ve 45. cevap alanlarını dolduracaklar. Bu durumdaki adaylar, soru kitapçığındaki 36., 37., 38., 39. ve 40. din kültürü ve ahlak bilgisi alanı sorularını cevaplandırmayacaklar, cevap kağıdının ilgili alanında herhangi bir işaretlemede bulunmayacaklar. 
 
Değerlendirme nasıl olacak? 
 
– Cevap kağıdının sosyal bilimler testi alanında 36., 37., 38., 39. ve 40. cevap alanlarında herhangi bir işareti olanların bu cevapları dikkate alınacak değerlendirme bu cevaplar üzerinden yapılacak. Cevap kağıdının 36., 37., 38., 39. ve 40. cevap alanlarında herhangi bir işareti bulunanlar, aynı zamanda cevap kağıdının 41., 42., 43., 44. ve 45. cevap alanlarında da işaretleme yapmışlarsa bu adayların 36-40 arası işaretlemeleri değerlendirmeye alınacak. 41-45 arası işaretlemeleri dikkate alınmayacak. 
 
– Cevap kağıdının sosyal bilimler testi alanında 36-45. cevap alanlarında herhangi bir işareti bulunmayanların değerlendirme işleminde ilk 40 soru dikkate alınacak. 
 
Sınavdan sonra düzeltme yapılmayacak 
 
– Sınav sonrası yapılacak düzeltme istekleri kesinlikle kabul edilmeyecek.
 
– Sınavda kullanılacak soru kitapçıklarının ilgili bölümünde de adaylara yönelik gerekli uyarı bulunacak. 
 
Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 1 Şubat’ta aldığı karar doğrultusunda 2013-ÖSYS Kılavuzu yeniden düzenlenerek ÖSYM’nin internet sayfasında yayınlanacak.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22607371.asp

]]>

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET