Emniyet’te branş krizi patlak verdi

Emniyet Teşkilatı’nda kritik birimlerde görev yapan polislerin idare tarafından branştan çıkartılması yargı engeline takıldı.

Danıştay, ilgili yönetmelik gereği “istihbarat, terörle mücadele ve KOM” gibi branşlardan çıkartılan polisleri haklı buldu. En son Danıştay 5. Dairesi, branştan çıkartılan bir polisin davasında Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Branş Personel Yönetmeliği’nin Resmi Gazete’de yayımlanmadığını gerekçe gösterip teşkilat aleyhine iptal kararı verdi.

Çıkartmayın genelgesi

Art arda aleyhte çıkan yargı kararları üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçti. Personelden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Doğan Kılınç, bünyelerinde branşlı personel çalıştıran İstihbarat, KOM, Terörle Mücadele, Kriminal, Koruma, Bilgi İşlem, Havacılık, Özel Harekat gibi Daireler ile 81 İl Emniyet Müdürlüğü’ne bir genelge yayınladı. Branş değişikliği konulu genelgede, Polis Teşkilatı’nda mevcut olan branşlarla ilgili tüm işlemlerin Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Personel Yönetmeliği hükümlerince yerine getirildiğine işaret edildi.

Kılınç, ilgili yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanıncaya kadar personelin branştan çıkarma işlemlerinin durdurulması isteyerek, “Yapılacak işlemler yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra yerine getirilsin” talimatı verdi.

Kamil ELİBOL

BUGÜN

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET