Emniyet’ten polise imaj operasyonu

 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı “2015 Performans Programı’nda, araç-gereçten polis seçiminde izlenecek yola, imajdan halkla ilişkilere kadar birçok alanda polise yönelik yenilik öngörülüyor. Programda yer alan maddelerden biri de, polise yönelik halkın algısını belirlemeye yönelik çalışma oldu. Buna göre Emniyet, polisin imajına dönük geniş çaplı kamuoyu araştırması yapacak. Konuyla ilgili bir de belgesel çekilecek.

ÜLKE ÇAPINDA POLİS ANKETİ

Programda, polisin imajına dönük olarak yapılacak çalışma şu şekilde aktarıldı:

Ulusal ölçekli kamuoyu araştırması yaptırılarak polisin imajı, vatandaş memnuniyeti ve toplumsal talepler belirlenecek. Fatih projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında işbirliği yapılacak.

“Tarihte polis belgeseli” hazırlanacak

Polis-medya ilişkileri konulu eğitim programları düzenlenecek. Polis halkla ilişkiler uygulamalarının AB uygulamalarıyla eşleştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla AB projesi hazırlanacak.

EMNİYET ARACA BOĞULACAK

Raporda, polise alınacak araç konusunda da bilgi verilirken, genel bütçeden her yıl taşıt filosunun yüzde 20’si oranında yeni taşıt alımı yapılacağı vurgulandı. Mevcut zırhlı ve özel nitelikli taşıtların, dragon marka panzer hariç, yüzde 20’si kadar yeni taşıt alımı yapılacağı da aktarıldı.

ARAÇ TESCİLİNE YETKİLİ BAYİ

Emniyet, vatandaşa çile yaşatan “araç tescili” ve “ehliyet işlemleri” konusunda da kolaylaştırıcı çalışma yapacak. Buna göre yeni araç tescil işlemlerinin “yetkili bayiler”
aracılığı ile yapılacağı bir sistem oluşturulacak. Sürücü belgelerinin değiştirilmesi ve tek merkezde kişiselleştirilerek posta yoluyla vatandaşların adreslerine gönderilmesi için de mevzuat değişikliği yapılması planlanıyor. Raporda ayrıca polisliğe alımlarda “polis seçme
merkezleri”nin kurulacağı, büyük kentlerde “polis eğitim kampusu” kurulacağı, emniyete “askeri görünümlü olmayan araç” alınacağı gibi bilgiler de veriliyor. SÖZCÜ

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET