İç Güvenlik Reformu Paketi [ SON DURUM ] BİLGİLENDİRME

İç güvenlik reformu paketinde 21 madde geçen hafta kabul edildi. Kalan maddeler bu hafta salı ve perşembe günü görüşülecek. Burada kabul edildikten sonra Meclis’e gelerek yasalaşacak. Yani maddeler bu hafta biterse, muhtemelen diğer hafta yasa tasarısı Meclis’te olacak. Peki ne getirecek bu tasarı?

İç güvenlik reformu paketi ile ne gelecek? Bizi yakından ilgilendiren getiriler,

1)  Pmyoların kapatılması kolaylaşacak. Pmyolar yavaştan kapatılarak pomemlere ağırlık verilecek.

2) FYO’lar, Akademi ve Kolejler resmen kalkacak, bunların yerine, üniversite mezunlarından KPSS puanıyla alınan, PAEM sınavları açılacak. Yani Fakülte Yüksek Okulları, Amir Yetiştirme Merkezlerine dönüştürülecek. Yeni tasarıya göre alımlar en az 2020 yılına kadar devam edecek.

3) Pomem yaş şartından ” askerliğini yapmış erkek adaylar ” ibaresi kaldırılarak, askerligini yapmış ve yapmamış tüm adaylardan 28 yaşından gün almamış olmak şartı istenecek.

4) Pmyo, pomem ve FYO’da okumakta olan ögrencilerin, emniyete atanabilmesi için, emniyetin kendi bünyesinde gerçekleştireceği sınavda başarılı olmak şartı gerekecek.

 

Öncelikle şunu belirteyim, Pomem yaşını 25 e düşürmüşlerdi ama 2.5 ay gibi bir zamanda,

İçişleri Bakanlığı
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM Başkanlığı
BİMER
T.C. Kamu Denetçiliği
Meclis İçişleri Alt Komisyonu
TBMM
Gibi kurumlara dilekçe yazdık. Sorunu köşe yazısına taşıttık, twitterda gündem oluşturduk, içişleri komisyonundaki milletvekillerine ve komisyon başkanına sık sık sıkıntılarımızı dile getirdik ve kısmen de olsa yaş sıkıntısını kurtardık. Tekrar 28 yaşına çıkardılar.
Geçici 8. madde için attığımız dilekçeler olumlu karşılanmadı, tüm itirazlara rağmen oy birliğiyle kabul edildi. Anayasa Mahkemesi ayağından umut bekliyoruz.
88 dogumlu askerlikten madur olan pomemci kardeşlerimiz, aöf okuyup akademi sınavlarına başvuruda kesinliği bulunmayan kardeşlerimiz ve geçici 8. madde maduru kardeşlerimiz için de çalışıyoruz. Umarım olumlu bir sonuç alırız. RASHTA

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bunları da sevebilirsiniz

İç Güvenlik Reformu Paketi [ SON DURUM ] BİLGİLENDİRME” için 18 yorum

 1. Pmyo puanları belli olmadı mı ?? Bazıları 300 dio.. Benim tek hedefim polis olmaktı bu yüzden ygs e hiç calşmadm 250 nin üstünde mutlak alırım diye 288 aldım. Baraj bunun üzerinde olursa kahrolurum..

 2. pmyo alımı olucak bu sene ama merak ettim bi konu var

  ŞİMDİ PMYO DAN MEZUN OLDUKTAN SONRA AÇIK TAN 4 YILLIK BİTİREN BİRİ PAEM E GİRME ŞANSI VARMIDIR? YADA AÇIK VEYA ÖRGÜN EĞİTİM ŞARTI ARANIRMI?
  SONUÇTA KPSS PUANIYLA ALINICAK? BİLGİSİ OLAN VARSA YARDIMCI OLSUN

  1. Lisans mezunu birisi mesleğin içindeyken belli bi çalışma süresinden sonra ihtyc dahilinde açılan koms.yrd.sınavına girip kazndktn sonra koms.yrd si olabilio..mesleğe girdktn sonra tekrar paem de okumuysn.orası ayrı bişe.yanlssam doqrusunu bilen duzltblr.ayrıca mesleğin içinde okunan okul açıktan olcqi için.aöf de gireblr.

 3. Ben 2015 de 4 senelik fakulte bitircem 2015 kpss sine girsem pomemlere girebilirmiyim bu sene alim olcakmi

 4. akademi bşk.nın pmyo lar az da olsa bir süre varlığını devam ettirecek sözüne dayanarak.hem bu sene hazırlananlar oldugunu herkes bilio bence bu sene son bi alım olur sonra alım olmzsa olmz .bu şekilde kimse hazrlnmaz kimsede mağdur olmaz seneye.ama bu sene alım olucak inşallah

 5. Slm bn 01.12.1988 doğumluyum şuan kamu yönetimi 3. Sınıf öğrencisiyim 2016 kasımdaki pomeme basvurabilecekmiyim …?

 6. POLİS KOLEJİ KAPATILIYOR

  Tasarıyla polis koleji kapatılıyor; öğrenciler ve öğretmenler MEB okullarına aktarılıyor. Güvenlik Bilimleri Fakültesi mevcut öğrencileri mezun oluncaya kadar eğitime devam edecek. Bu süre içerisinde ilk kademe amirlik eğitimi fakülte bünyesinde kurulacak bir bölüm başkanlığı tarafından yürütülecek. 2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren Fakülte, Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne dönüştürülerek, tüm kadroları bu birime aktarılacak. Yine tasarı ile Polis Akademisi Başkanlığında görev yapan öğretim görevlileri ve idari personelin iki ay içerisinde başka illerdeki okullara atanması getiriliyor. Ayrıca sivil öğretim görevlilerinin YÖK tarafından uygun kadrolara atanması öngörülüyor. -peki editör bu haberin aslı nedir aslı nedir doğrumudur bu zaman gazetesinin internet sitesinde yazıyor

 7. 8.madde bu donem pmyo da okuyan 14.dönem ogrencilerini etkileyecekmi yoksa bundansonrako alimlar icinki geçerli ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir