İç Güvenlik Reformu Paketi [ SON DURUM ] BİLGİLENDİRME

İç güvenlik reformu paketinde 21 madde geçen hafta kabul edildi. Kalan maddeler bu hafta salı ve perşembe günü görüşülecek. Burada kabul edildikten sonra Meclis’e gelerek yasalaşacak. Yani maddeler bu hafta biterse, muhtemelen diğer hafta yasa tasarısı Meclis’te olacak. Peki ne getirecek bu tasarı?

İç güvenlik reformu paketi ile ne gelecek? Bizi yakından ilgilendiren getiriler,

1)  Pmyoların kapatılması kolaylaşacak. Pmyolar yavaştan kapatılarak pomemlere ağırlık verilecek.

2) FYO’lar, Akademi ve Kolejler resmen kalkacak, bunların yerine, üniversite mezunlarından KPSS puanıyla alınan, PAEM sınavları açılacak. Yani Fakülte Yüksek Okulları, Amir Yetiştirme Merkezlerine dönüştürülecek. Yeni tasarıya göre alımlar en az 2020 yılına kadar devam edecek.

3) Pomem yaş şartından ” askerliğini yapmış erkek adaylar ” ibaresi kaldırılarak, askerligini yapmış ve yapmamış tüm adaylardan 28 yaşından gün almamış olmak şartı istenecek.

4) Pmyo, pomem ve FYO’da okumakta olan ögrencilerin, emniyete atanabilmesi için, emniyetin kendi bünyesinde gerçekleştireceği sınavda başarılı olmak şartı gerekecek.

 

Öncelikle şunu belirteyim, Pomem yaşını 25 e düşürmüşlerdi ama 2.5 ay gibi bir zamanda,

İçişleri Bakanlığı
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM Başkanlığı
BİMER
T.C. Kamu Denetçiliği
Meclis İçişleri Alt Komisyonu
TBMM
Gibi kurumlara dilekçe yazdık. Sorunu köşe yazısına taşıttık, twitterda gündem oluşturduk, içişleri komisyonundaki milletvekillerine ve komisyon başkanına sık sık sıkıntılarımızı dile getirdik ve kısmen de olsa yaş sıkıntısını kurtardık. Tekrar 28 yaşına çıkardılar.
Geçici 8. madde için attığımız dilekçeler olumlu karşılanmadı, tüm itirazlara rağmen oy birliğiyle kabul edildi. Anayasa Mahkemesi ayağından umut bekliyoruz.
88 dogumlu askerlikten madur olan pomemci kardeşlerimiz, aöf okuyup akademi sınavlarına başvuruda kesinliği bulunmayan kardeşlerimiz ve geçici 8. madde maduru kardeşlerimiz için de çalışıyoruz. Umarım olumlu bir sonuç alırız. RASHTA
Comments
 1. Hakan
 2. rıza
 3. muhammet
  • çınar
 4. osman
 5. çınar
 6. Şahin
 7. ali
 8. hakan
 9. ahmet
 10. krgl
 11. oguzhan
  • çınar
 12. ahmet
  • yasin
 13. tugce
  • çınar
  • ömer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir