İç Güvenlik Tasarısı 3 Aralık’ta görüşülmeye başlanacak

İç güvenlik yasa tasarısını hükümet ’ye iletmişti. İçişleri Bakanı Efkan ALA İçişleri komisyonu AK Parti üyeleri ile yasanın detaylarını ele aldı. Yasanın 3 Aralık 2014 Çarşamba günü görüşülmeye başlanması prensip kararı alındı.

İçişleri bakanı ALA, ve akademisinin kesinlikle kapatılacağını bundan dönüş olmadığını belirtti.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bunları da sevebilirsiniz

İç Güvenlik Tasarısı 3 Aralık’ta görüşülmeye başlanacak” için 12 yorum

 1. Abicim hangi madde çıkarsa çıksın sen yüklenme senedinde madde 3 yürürlükte olan ve yürürlüğe girecek tüm kanun yönetmelik vs. Hepsine uyacagimi beyan ederim diye imza attin sinav var derlerse itiraz edemezsin

 2. Polis meslek yüksek okullarının kuruluş, öğrenci kaynakları ve öğretim süresi
  MADDE 10. — Emniyet Teşkilâtının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere; Maliye Bakanlığının görüşü alınarak Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararı ile Polis Akademisine bağlı, ön lisans düzeyinde, mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan polis meslek yüksek okulları açılır.
  Polis meslek yüksek okullarına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını kazanan ve Bakanlıkça ihtiyaç duyulduğu kadar genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim ve ticaret ve turizm öğretimine bağlı okul mezunları arasından yapılacak özel yetenek sınavında başarılı olanlar alınır.
  Polis meslek yüksek okullarında eğitim-öğretim süresi iki yıldır.
  İki yıllık eğitim-öğretim dönemini başarıyla tamamlayamayanlar ile sağlık ve disiplin yönünden polis olamayacağına yetkili kurullarca karar verilenlerin okulla ilişiği kesilir.
  Polis meslek yüksek okulu öğrencileri parasız yatılı ve resmi üniformalıdır. Öğrencilerin iaşe, ibate ve sağlık giderleri ile diğer istihkakları Devletçe karşılanır.
  Öğrenimlerini süresi içerisinde başarı ile tamamlayanlar, Emniyet Teşkilatı kadrolarına aday polis memuru olarak atanırlar.
  Sayın Admin yukarıda belirttiğim polis meslek yüksek okulları kanunun 10. Maddesi burada okulu başarıyla bitirenler aday memur olarak atanır deniyor. bu kanuna dayanarak çıkarılacak olan kanunun iptal olma olasılığını söyleyebilirmisiniz.

  1. madde ve geçici madde konularını inceliğinde getirilen geçici maddeler yürürlükte olan madde ile tezatlaşması hukuki sorun çıkartır diyor.Bu durumda geçici madde değil uygulamadaki madde dikkate alınmalıdır diyor.Geçici 8.madde 10.maddeye hiç bir şekilde atıfta bulunmuyor dolayısıyla birbirine zıt iki kanun maddesi oluyor.kaldırılan 19,20,21 maddeden kaynaklanan ve İBF’ye yerleştirilen öğrencilerin öğretimini bitirmelerinden sonra göreve başlamadan önce yeterlilik seviyelerini tespit etmek amacıyla yapılacak bir sınavı içerdiği anlaşılıyor,bu maddenin pomemi ve pmyo’yu kapsamayamacağı,eğer pmyo’yu lağv edip bir başka MYO’larına E.G.M. adına yerleştirmiş olsa idi onlarıda kapsayacaktı bu sınav.Madem polis yapmayacaktın neden 2 yıl okutun masraf yaptın mantığı çıkar.Ayrıca Polis kolejlerinin hak kaybına uğradığı ve Danıştayın yürütmeyi durdurma kararı aksi bir durumda ataması yapılamayan pmyo,pomem ve E.G.M.adına İBF’lere yerleştirilen bütün öğrenciler için emsal karardır diye düşünüyorum.

  1. mevcut tasarının geçici 8.maddesine göre pmyo, pomem ve fyo öğrencileri sınavla atanacak, tabi bu tasarı bu haliyle kanunlaşırsa

  2. İç işleri bakanın içişleri komisyonundaki konuşmasından bir paragraf

   Polis Koleji’ne zaten iki yıldır öğrenci alınmadığını belirten Ala, “Bunun nedeni bu okulların verimli olmamasıdır. Bu kadar lisenin, üniversitenin yaygınlaştığı bir Türkiye’de artık orada yetişmiş insanları alıp, eğitim vererek, daha sivil bir anlayışın sisteme girmesini sağlayacağız. Bu, polisin vatandaşla irtibatının kopmamasını sağlıyor, daha demokratik atmosfer içinde görev yapmalarına imkan veriyor” dedi.

   Buradaki öğrencilerin polis olma hakkının devam ettiğini dile getiren Ala, başka üniversitelere girme haklarının da devam ettiğini kaydetti.

   Ala, bu konuyla ilgili önerilere samimiyetle açık olduklarını belirtti.

  3. TBMM İçişleri Komisyonu, “İç Güvenlik Paketi” olarak bilinen, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı Alt Komisyon’a sevk etti.

 3. Burada polis koleji ve akademi için kesinlik olduğunu söylüyor PMYOlar zaten kapatilacak bundan dolayı PMYO 13-14 dönemler adina büyük bi umut var dersek doğru olur mu?

  1. arkadasım bence sen efkan ala nın konuk olduğu cnn Türk programını izle netten alım olacak pmyo dan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir