KÖPEK EĞİTİM MERKEZİ

Adana K.E.M. in Kuruluş ve Gelişimi Adana Çevik Kuvvet Köpek Eğitim Merkezi 2000 yılında Afyon Köpek Eğitim Merkezin den getirilen Şah, Odin, Cansu,Reis ve hasky isimli üç Alman Çoban, bir Boxer ve bir Sibirya Kurt Köpeği ile faaliyetlerine başlamıştır. Daha sonraki yıllarda bu sayı doğumlar ve hibe alımları yoluyla arttırılmıştır.2000 yılında

Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından yaptırılan 20 köpek kapasiteli kulübeler sayesinde bu sayı daha da artırma imkanı doğmuştur.

Köpek Eğitim Merkezinde köpek temini mevcut dişi köpeklerin yavrulaması yada dışarıdan hibe köpek alımı yolu ile yapılmaktadır. Yeni doğan yavrular iki ay süre ile veteriner hekim ve görevlendirilen bir memur tarafından özenle bakılır.

İki ay sonra yavrular birer polis memurlarına verilerek sahiplendirilir. Bundan sonrası için iki aylık ve üç aylık karakter testleri yapılır. Yavru asayiş yada arama kurtarma görevlerinden hangisine yatkın olduğu tespit edildikten sonra seçildiği alan doğrultusunda eğitimlerine başlanır.

Köpek belli bir yaşa geldiğinde eğer seçildiği alanda görev yapmaya uygun görülmez ise Ankara Köpek Eğitim Merkezi Müdürlüğünden onay alınarak düşümü yapılır. Şu an Adana Çevik Kuvvet Köpek Eğitim Merkezi bünyesinde 14 adet köpek bulunmaktadır. Bunların çoğunluğunu Alman Çoban Köpekleri oluşturmaktadır.

13 Adet Alman Çoban Köpeği
1 Adet Belçika Kurt Köpeği

Bu köpekler Adana ilinde meydana gelen toplumsal olaylarda, lig maçlarında, yürüyüşlerde, tören geçitlerinde, Adana Emniyetinin düzenlediği eğlence gecelerinde gösteri amaçlı kullanılmaktadır.

POLİS KÖPEĞİ EĞİTİMİ

Emniyet genel müdürlüğü eğitim daire başkanlığı köpek eğitim merkezi müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan köpek eğitim faaliyetleri 4 ana bölüm altında inceleyebiliriz. Bunlar;

1. Asayiş (devriye) köpeği eğitimi

2. Narkotik dedektör köpeği eğitimi

3. Canlı insan arama köpeği eğitimi

4. Patlayıcı dedektör köpeği eğitimi

Asayiş Köpeği Eğitimi: Toplumsal olaylar ve asayiş ile ilgili olaylarda kullanılmak üzere Eğitilen bu köpekler, Temel İtaat Eğitimi;Sevk kayışı yardımı ile köpeklerin komutlara uygun hareket etmelerini sağlayacak, İleri İtaat Eğitimi;Sevk kayışı olmadan köpeklerin komutlara uygun hareket etmelerini sağlayacak,Koruma Eğitimi;Sevk kayışı yada sevk kayışı olmadan köpeklerin kendini ve koruması gereken idarecisi veya bölgelerini korumasını sağlayacak eğitim verilmektedir.

Narkotik Dedektör Köpeği Eğitimi: Uyuşturucu kaçakçılığını önlemek ve arayıp bulma üzerine eğitilen bu köpekler,Temel ve İleri İtaat Eğitimi;Sevk kayışlı veya sevk kayışsız olarak komutlara uygun hareket etmelerini sağlayacak, Koku Tanıtımı ve Arama Eğitimi; Esrar,eroin,baz morfin,kokain,extasy,captagon gibi maddelerinin kokularını tanıtmak,değişik ortamlarda ve mekanlarda arama yapabilmelerini sağlayacak eğitim verilmektedir.

Canlı İnsan Arama Köpeği Eğitimi: İnsan kaçakçılığını önleme ve deprem çığ gibi doğa felaketlerinde sağ kalan insanların yerini tespit etmek için kullanılmak üzere eğitilen bu köpekler, Temel ve İleri İtaat Eğitimi;Sevk kayışlı veya sevk kayışsız olarak komutlara uygun hareket etmelerini sağlayacak, Koku ve Arama Eğitimi;

Köpeklerin değişik ortamlarda ve mekanlarda (enkazlar gibi) arama yapabilmelerini ve farklı insanların kokularını tanımalarını sağlayacak, Havlama Eğitimi;Değişik ortam ve mekanlarda saklı insanları bulduklarında havlamalarını sağlayacak eğitim verilmektedir.

Patlayıcı Dedekör Köpeği Eğitimi:Patlayıcı madde kaçakçılığını önlemek ve terörist eylemlerde kullanılan bombaların yerini tespit etmek üzere eğitilen bu köpekler, Temel ve İleri İtaat Eğitimi;Sevk kayışlı yada sevk kayışsız olarak komutlara uygun hareket etmelerini sağlayacak, Koku Eğitimi;Askeri ve el yapımı patlayıcı maddelerinin kokularını köpeklerin tanımalarını sağlayacak,Arama ve Bulma Eğitimi;Köpeklerin değişik ortamlarda ve mekanlarda sistemli bir şekilde patlayıcı maddeleri aramaları ve bulmalarını sağlayacak eğitim verilmektedir.

Yukarıda bahsedilen eğitimleri kendi teşkilatımız başta olmak üzere yapılan protokoller gereği;Gümrük muhafaza genel müdürlüğü, Jandarma genel komutanlığı,Hava kuvvetleri komutanlığı,İtfaiye daire başkanlığı,ve Filistin polis gücüne de vermekte olan K.E.M. Müdürlüğü teşkilatımızın gerek yurt içinde gerek ise yurt dışında tanınmasında yapmış olduğu gösteri ve eğitimler ile büyük rol oynamaktadır.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET