Libyalı Polisler Mezun oldu

Türkiye ile Libya arasında imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Geçiş Hükümeti Arasında Libya Ulusal Polisinin Eğitimine ve Kapasite Geliştirmesine İlişkin İşbirliği Konulu Mutabakat Muhtırası” gereğince, Libya Polis Akademisi öğrencileri 12.07.2012 tarihinde başlanan temel polis eğitimlerini İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksekokulu’nda tamamlayarak mezun oldu.

 

Haliç Kongre Merkezi’nde 7 aylık eğitimlerini başarıyla tamamlayan 804 Libyalı öğrenci için yapılan mezuniyet törenine Libya Başbakanı Sayın Ali Zidan Mohammed, Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar, Libya İçişleri Bakanı Sayın Viktor Asur Şuvail, İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu ve çok sayıda davetli katıldı.

       Mezuniyet töreninde konuşan İçişleri Bakanı Sayın Güler, Libyalı öğrencilere eğitim programı kapsamında emeği geçen tüm personele teşekkür ettikten sonra, “Libya Polis Teşkilatı’nın seçkin temsilcileri sizler devletin icra gücü olarak kamu düzen ve güvenliğini sağlamanın yanında hukuk devletinde demokrasiyle insan hak ve özgürlüklerinin koruyucusu ve teminatısınız. Görevlerinizi özveri ve başarıyla yerine getirirken vatandaşlarınızla muhatap olurken göstereceğiniz güler yüz, sevgi ve ciddiyet mensubu olduğunuz polis teşkilatı için gurur kaynağı olacaktır” sözleriyle Libyalı polis adaylarına seslendi.

       Türk Polis Teşkilatı’nın dünyanın birçok polis teşkilatına verdiği eğitimin kalitesine vurgu yapan İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, Libya’nın yeniden yapılanma sürecinde kolluk kuvvetleri konusunda Türkiye’nin desteğinin devam edeceğini belirtti.

       Törende konuşan Libya Başbakanı Sayın Ali Zidan Mohammed de mezun öğrencilerin Libya’nın geleceğinde önemli görevler üstleneceğini aktararak, “Libya halkı ve hükümeti olarak, Türk kardeşlerimize çok şeyler borçluyuz. Türk hükümeti ki Libya halkını devrimi boyunca desteklemiştir. Aynı şekilde bizlere tıbbi, gıda, askeri ve polisimizi eğitmek bağlamında çok destek olmuştur” diye konuştu. Libya Başbakanı Sayın Zidan, konuşmasının devamında öğrencilere seslenerek, “Sizin hükümetiniz ve devletiniz, size çok büyük takdir ve saygı duyuyor. Sizleri çok seviyor. Siz ki örnek bir polis olacaksınız, medeni, modern ve aynı şekilde görevini hakkıyla yerine getiren polisin örneği olacaksınız” ifadelerini kullandı.

       Konuşmaların ardından tören, İstiklal Marşı ve Libya Milli Marşı’nın okunması ve Libyalı polislerin eğitimlerini anlatan sinevizyon gösterisiyle devam etti. Eğitimini birincilikle tamamlayan Gaffar Ali Alkani’ye ödülünü Libya Başbakanı Sayın Ali Zidan Mohammed verdi. Libya Polis Akademisi öğrencileri ise Türkiye’de eğitim almalarından dolayı İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler’e teşekkür plaketi takdim etti. Plaket teslimlerinin ardından, mezun olan 804 Libyalı polis yemin ederek görevlerine başladı. 

]]>

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET