‘İmam hatipliler polis olmasın’ başvurusu

Seçim propagandasını ‘vatandaşlar arasında ayrım yapmayacağız’ sözüyle yürüten CHP, imam hatiplilere polis okulu kapısını açan düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gitti.

CHP, imam hatip lisesi mezunlarına polis olma yolunu açan ÖSYM Yasası’nın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Polislik yoluna engel istendi

CHP’nin dün iptali ve yürütmesinin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğü 6114 sayılı ÖSYM Başkanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanun içinde, imam hatip lisesi mezunlarına polislik yolunu açan düzenleme de yer alıyor. Böylece Polis Meslek Yüksek Okuluna, tüm lise ve dengi okulları bitirenlerin alınmasının yolu açılıyor. Mahkeme CHP’nin iptal talebi doğrultusunda karar alırsa, imam hatiplilere polis olma yolu kapatılmış olacak. CHP’nin bu girişimi, seçim meydanlarında ve seçim için hazırlanan reklamlarda “Benim için yandaş yok, vatandaş var” diyerek her kesimi kucaklayacaklarını ve hiç kimseyi ayrıştırmayacakları sözü veren Kılıçdaroğlu’nun söylemleriyle çelişti.

ÖSYM başkanının yetkisine iptal

CHP’nin iptalini istediği bir başka madde ise istifasını istediği ÖSYM başkanıyla ilgili. Kılıçdaroğlu’nun şu anda görev yapan ÖSYM Başkanı Ali Demir’i eleştirirken, ÖSYM başkanının tarafsız olması gerektiğini sürekli vurgulamasına karşın CHP iptal başvurusunda, YÖK’ün yetkilerinin ÖSYM’ye devredildiği gerekçesiyle ÖSYM Başkanının görev ve yetkilerine ilişkin maddenin iptalini istedi. Başvuru metninde, Yasanın 3. maddesindeki “bu kanunla ve diğer mevzuatla verilen göre ve yetkilerini kendi sorumluluğu altında, bağımsız olarak yerine getirir ve kullanır” şeklindeki düzenlemenin, YÖK’ün Anayasa’nın 130 ve 131. maddelerindeki görev ve yetkilerini ÖSYM’ye devretmeye yol açtığı iddia edildi. Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuruda ayrıca ÖSYM’ye mal ve hizmet teminiyle ilgili olarak bunların teminine ilişkin usul ve esasların, Kamu İhale Kurumunun görüşü alınarak Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanacak yönetmelikle belirlenmesi hükmünün de iptali istendi.

Kılıçdaroğlu seçim sloganıyla çelişti

Seçİm propagandasını ‘ayrımcılık olmayacak’ sloganı üzerine oturtan CHP lideri Kılıçdaroğlu, ‘Neden herkes için CHP?’ sorusuna şu cevabı vermişti; ‘Ben sağcı solcu diye ayırmam. Ben doğulu, batılı, kuzeyli, güneyli ayırmam. Kökenine bakmam, inancına karışmam. Tercihine aldırmam. Ben insanları CHP’li, AKP’li diye de ayırmam. Benim için yandaş yok, sadece ve sadece vatandaş var. Ve istisnasız her vatandaş bu ülkenin zenginliğinden hak ettiği payı almalı.’

 

STAR

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET