Matematik , Tarih , Coğrafya rehberiniz olsun :) Netleriniz yükselsin :)

Murat Emre DOĞAN isimli üyemizin ders çalışma yöntemleri ile ilgili yazısını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Merhabalar şuana kadar yazmıs oldugum paylasımları hazır veya baskasının düşüncesinden almamıstım.İlk kez pymo.net e yazmıstım.Bu calısma sistemini bu hafta bende uygulayacagım.İşinize yarar diye düşündüm cunku yenı üyeler var belkı ihtiyacı vardır altta kalmış konular.Bende hepsini topladım bir araya getirdim sımdı yayınlıyorum.

Netlerinizi yükseltmek ve sınavda zaman kazanmak için ;

Turlama teknıgını kullanın sınavda.Matematikten Başladık diyelim.Kesinlikle yapamadıgımız sorularla vakit öldürmeyecehiz.Matematik yaptıp bitirdiniz diyelim.Diğer bölüme geçmeden önce yapamadıgınız sorulara bakınız.Yapamıyorsanız ugasmayın diğer bölüme geçin.

Sınavda sosyali türkçeyi küçüksemeyin.Bütün derslere calısın.Çünkü ne derece yorum olursa olsun bilgi gerekiyor.Bu %50sözel %50 sayısal veya %75 sayısal %25 sözel olabilir o size baglı.

Birde önemli konu en cok hata en cok bilinen konularda yapılıyor.Mesela ben bu konuyu biliyorum sınavda cıksa yaparım diyoruz erteliyoruz veya soru çözümlerini durduruyoruz hiç ummadıgımız yerlerde hatalar yapıyoruz.

Çogumuz deneme sınavlarına girmiyoruz.Halbuki deneme sınavları cok cok önemli.Soru çözmekle malesef engel aşılmıyor bu bir gerçek.Zamanı kullanmayı , Eksiklerimi görmeyi , Ne kadar bildigimizi bilmemiz gerekiyor.Deneme sınavlarına girebildiginz kadar sık girmelisiniz.Soru çeşitleri görmelisiniz

Soru bankalarını çözmeniz konuyu iyi ögrendiniz anlamına gelmez arkadaslar.O sorular sadece konuyu pekiştirmeniz içindir.Ne yapın ne edin deneme sınavlarına katılın.

Kendınızı aşırı sıkmayın yoksa bildiginizi bile anlamazsınız ( Bildiginiz bir konuyu unutup tekrar calıstıgınız zaman )

Çok zorlayıcı sorular Ygs için gereksz bence boşuna canınızı sıkmayın.

Soru çözüyorsunuz üst üste 2 soru yanlısınız oldugunda veya çözemedıgınız oldugunda soruyu bırakmayın.Bunu bende cok yapıyorum 🙂

Özellikle puanları cok yüksek isteyenler 1 kaynak yeterlı değil bir kaç kaynak alıp cok değişik soru tiplerini çözmeleri ve yorumlamaları gerekiyor.

Aklıma suanlık bunlar geldi,

TARİH DERSİNDEN YÜKSEK NETLER CIKARMAK İÇİN

Sözelciler için matematik , Sayısalcılar içinde sosyal bilgiler biraz sıkıntı yaratıyor gelin bunu en aza indirelim üstünüzde durmanız gereken püf nokta vereceğim belki calısma teknıgı istiyen arkadaslar vardır söylüyüm ezber yapmadan ögrenme taktigidir gerçekten calıstıgım konulardan fule yakın cıkartıyorum.Bende sosyalden korkuyordum ama gerçekten sımdı cok keyifli geliyor hemde unutmuyorum bakın sımdı anlatıma geçiyim ,

Arkadaslar şimdi size Ygs de sorular direk %100 bilgi gelmeyecek onlar bilgileri size verecek yorum olarak şıklarda dogru olanı isteyecek mesela sosyalde İLK ÇAĞ UYGARLIKLARI var.O konudan bir örnek veriyim.

Urartular Su kanalları ve beltleri yapmıslar , Kale ve sur yapımında ilerlemişlerdir.Mezarları ev ve oda şeklinde yapmıslardır , Ölen insanları gündelik esyalarıyla gömmüşlerdir.Size direk urartuların özelliklerini sormayacak diyecekli ,

Bu Bilgiye göre urartularla ilgili verilen bilgilerden hangılerı dogrudur ?

1) Tarımla ugrasmıslardır
2) Savascı bir toplumdur
3) Dini bakımdan ahiret inançları vardır.

Hemen 1 , 2 ve 3 diyeceksiniz.

Calısırken detaylara inmeyin.Sadece önemli yerlerin altını çizin ve böyle yorum gelecek yerleri not alın.Hatta bir defter sayfasına böyle yorumlardan cıkabilecek soruları yazın inanın cok iyi netler cıkartırsınız.Konuları ezber yapmayın.Birde calıstıgınız baslıgı anlaman diğerine sakın gitmeyin.1 günde , 2 günde olsun ama ögrenip geçin.Birde yeni ögrendiginiz konuyu ertesi gün tekrardan calıstıgınız konuya az bakarak kendı kendınıze aklınızda kalacak bir biçimde yorumlayıp , Kendınıze anlatmaya ve anlamaya calısın.

Her konuda önemli kısa bilgiler olur bunların altını çizip basına yıldız atın.Örnegin ; Anadoluya yazılıyı ilk tasıyan uygarlık Asurlulardır.

Bazen bilgiyi paragrafta vermez saklar onu siz cıkartmalısınız.Örnegin ;Yunanlılar dogustan gelen sınıf ayrımına son vererek , Ayrımcılıgı ortadan kaldırmıslardır.Demekki ilk sosyal sınıf ayrımcılıgını yunanlılar kaldırdı.Sosyal sınıf ayrımcılıgı kalktıgına göre demoktarikleşme var ve sosyal birlik güçlenıyor.

Baska bir örnek ; Frigyalılar öküz kesenlere ölüm cezası veriyorlardı.
Burda dinle ilgili birşey yok sadece tarıma verdikleri önemi korumak için böyle yapıyorlar.Böyle tip sorularada dikkat edelim.

Gördügümüz gibi ezbere dayanacak birşey yok.Şaşırtmalı sorulara düşmemek için konuyu bilmemiz gerekiyor.Önemsiz yerleri kesinlikle okumayın bile …….. şuranın arasında kurulmus …..temsilcileri sunlardır , ….Yerıne tahtın basına 5.mehmet geçmiştir ws…

MATEMATİK DERSİNDEN FULL NET CIKARTIN

Ne olursa olsun bir türlü yapamıyorum şu allahın gıcık dersini diye düşünen arkadaslar için birkac birşey söylemek istiyorum.Benım bir matematik korkum vardı özellikle orta okulda hayatta ögrenemem ben bunu diyordum.Hem korkuyordum hemde calısmıyorum daha dogrusu yapabileceğime inanmıyordum.Sınavlarda matematik yapmadan sadece fen ve türkçe bölümlerini yapıyordum.Bir kaç sene önce damardan giriyim bir dedim.Ama çalışmak için bakmadım.Sadece gerçekten anlıcakmıyım dedim.Merak ettim ya.Bu nasıl yapılıyor acaba dedım baktım o konu kolaydı tabi anlamam normal diğeri kesin zordur dedim.Öyle öyle bir baktımki matematik bitmiş.Sonra tabi dedim kendı kendıme , İş konuda değilki.Öğretmek ıcın kolay soruları topluyorlar.Gerçek sorulara bakıyım dedim.Baktım ilk zamanlar hiç yapamıyordum.inanmısınız 1 tane yapınca çok seviniyordum 😀 belki matematiği aman aman derecelik kadar iyi yapamıyorum ama sımdı 30 sorudan hepsini yapamzsam kızıyorum kendıme.İnanki her şey sizin elinizde.Benımde eksıgım var sankı yokmu.

Matematiği anlamıyanlar için tavsiyem bunu mutlaka okusunlar.

Arkadaslar kesinlikle Kolay anlatımlardan başlamalısınız.mesala hiç temeli olmayan arkadaslar dershaneye gidiyorlar.Hocalar birden yükleniyor.Ne kadar temelden alsalarda 0 dan baslıyanlara ögretmeleri ya güç oluyor yada yarım yamalak oluyor.Bunun ögretmenle ögrenciyle bir alakası yok.İş sizde bitiyor.Biraz caba gösterip kendınızı öne itmeniz lazım.Zaten ösym zor soru sormuyor.Hep 1 2 satırlık sorular soruyor.Cogunda mantık bile kullandıgımız oluyor.Yani anlıcanız benım kafam matematiğe basmıyor sakın demeyin.O durumlara geldiyseniz matematiği anlarsnız.Çok çok agır konuları anlamayabilirsiniz normal yeni baslıyorsunuz.Bize lazm olan polislik ve ygs kısmı yani 1.bölüm konusu.Bu arada konuyu hemen unutursunuz yeni bir konuyu sürekli tekrar edin 2 veya 3 gün düzenli sekılde silip tekrardan çözmelisiniz.Bunu yaparsanız konuyu tamamen kavrarsınız.Birde üstüne soru çözümüne baslarsınız tamam artık eksiginiz yok kimse unutturamaz size.Deneyin görün yol daha yakın.Şuandan itibaren baslamayanlar başlasn bence eminim öss de yapacaklar.Gerçekten calısıp kendıne güvenmeyen olursa öss boyunca ben buradayım.

COĞRAFYA İÇİN

Coğrafyada cogu konu biraz matematik biraz sözeldir.Matematik olan yerleri yazarak calısın ezber yapmayın.Diğer sözel yerleride önemli yerlerın altını çizerek calısın.Elinizin altına 1 harita bulundurmanızı tavsiye ederim.

Sözel dersleri yaparım nasıl olsa yorum cıkıyor demeyin ösym son 2 senedir sözel kısımda biraz kasar oldu ve yorumun içinde bilgi istiyor veya bilginin içinde yorum istiyor.

Yardımcı olabiliysem eğerr ne mutlu banaa…Hadi iyi calısmalar.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET