MOBESE, dünya polisine örnek oldu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından beş yıl önce kurulan MOBESE sistemi bugün birçok ülkenin güvenlik birimleri tarafından örnek alınıyor.

Sistem 100’ün üzerinde ülkenin içişleri bakanlığı ve polis teşkilatları tarafından ziyaret edildi. İstanbul Emniyeti yerleşkesindeki MOBESE birimi, resmî ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği bölümler arasında yer alıyor. Ziyaret ile yetinmeyen resmî konuklar, sistemin ülkelerinde de uygulanması için İstanbul polisinden yardım talebinde bulunuyor. ABD, Almanya, Hollanda gibi Batılı ülkelerin yanı sıra Ortadoğu ve Orta Asya ülkeleri de uygulamayı inceleyenler arasında. Alınan bilgilere göre Azerbaycan’da faaliyete geçirilen sistem, İnterpol, Europol ve Cepol gibi uluslararası polis teşkilatlarının da dikkatini çekti.

Resmi ziyaretçiler, benzer kamera sistemlerinin ülkelerinde de bulunduğunu; ancak ilk kez bu kadar fazla özelliğin entegre edildiği kameralar gördüklerini söylüyor. Komuta kontrol, bölge görüntüleme, araç takip, mobil araç sorgulama, plaka tanıma, nezarethane iyileştirme ve kontrol, mobil karakol, muhtarlık otomasyon, mobil operasyon yönetim merkezi ve İstanbul Emniyeti bilgisayar ağı gibi 10 ayrı bileşenden oluşan MOBESE sistemiyle, birçok önemli görev tek merkezden kontrol edilebiliyor. Sistem aracılığıyla toplumsal olaylarda kablosuz kamera kurulumu geçekleştirilip olay yeri görüntüleri, canlı olarak istenilen yere aktarılabiliyor. Yabancı emniyet yetkilileri, sistemi detaylı olarak inceledikten sonra yetkililerine benzerlerinin ülkelerinde de kurulması talimatını veriyor. Türk yetkililerden de bu konuda destek istiyor.

Azerbaycan İçişleri Bakanlığı ‘Şehir İzleme Projesi’ kapsamında güvenlik sistemleri kurmak için Türk firmalarla anlaştı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in açılışını yaptığı, 45 günde tamamlanan MOBESE kompleks sistemi 300’ü hareketli 1300 kameranın şehrin yoğun bölgelerine, caddelerine konumlanması ve 20 karakolun kent güvenlik sistemine bağlanması ile kuruldu.

ZAMAN

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET