Motosikletli Polis Timleri (Yunuslar)

Motosikletli Polis Timleri (Yunuslar) ilk olarak 23 Ağustos 1993 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde göreve başlamıştır. Halen 48 il ve 76 ilçede 1089 Motosiklet ve 2417 personel ile görev ifa etmektedir.

Şehir planlaması, trafik yoğunluğu, suç işlenme oranının fazlalığı, turizm gibi nedenlerle genel asayişin sağlanması, önleyici güvenlik hizmetlerinde etkinliğin arttırılması ve halkla ilişkilerin geliştirilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında Motosikletli ve Bisikletli Polis Timleri’nin kurularak 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Selâhiyet Kanunu hükümleri çerçevesinde;

Motosikletli ve Bisikletli Timler, Önleyici Polislik Hizmetlerini yürüterek genel güvenliği ve kamu düzenini sağlamak, görev alanları içinde işlenmiş veya işlenmekte olan suçlarda; olayı suçun konusuna göre bu suçun soruşturmasını yürütecek birimlere derhal bildirmek, görevli personel gelinceye kadar olay yerinde suç iz, eser, emare ve delillerinin muhafazası ve şüphelilerin/sanıkların korunması için gerekli her türlü tedbiri almak, bu süreçte kaçmakta olan şüphelileri/sanıkları yakalamak ve gözaltına almak ve suç soruşturmasını yürütecek birimlere teslim etmek üzere devriye hizmetleri ile görevlendirilmişlerdir.

Kendileri için özel imal edilmiş kıyafet, yüksek konfor ve güven sağlayan motosiklet ve kask ile diğer teçhizatı kullanmaktadırlar.

Motosikletli Polis Timlerine insanlarla iyi ilişki kurmanın, yakın dostluğun, güler yüzlü ve sevecen davranmanın sembolü olan “Yunuslar” ismi verilmiştir. Halkla kolay diyalog kurmaları, sempatik yaklaşımları ve eğitimli personelleriyle teşkilatımızın halkla ilişkilerinde bir dönüm noktası kabul edilmektedirler.

Asayiş Polisinin etkinliğinin arttırılması, suç işleme oranlarının düşürülmesi, işlenen suçların faillerinin süratle yakalanabilmesi amacıyla kurulan ve şehrin yoğun trafiğinde hızlı hareket edebilme kabiliyetine sahip Motosikletli Polis Timlerinin parolası, Devletine bağlı, yasalara saygılı olmak, vatandaşa güler yüzlü, sevgi – saygı içerisinde hizmet ederek güven duygusu vermek ve yasalara uymayanların korkusu olmaktır.”

Bu şekilde yerine getirilen görev halkımız tarafından çok olumlu karşılanmakta, ayrıca söz konusu timlerin giymiş olduğu kıyafetlere sempati ile bakıldığı ve Motosikletli Polis Timleri ile halkla ilişkilerin hızla geliştiği yazılı ve görsel basından olduğu gibi gözlemlerimizden de anlaşılmaktadır.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET