Özel Harekat Mezuniyet töreni

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı bünyesinde düzenlenen 38.dönem temel özel harekat kursu mezuniyet töreni  Polis Akademisi Gölbaşı tören alanında gerçekleştirildi.

Mezuniyet törenine katılan ve bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bakanlık olarak polis teşkilatında profesyonelleşmeye büyük önem verdiklerini belirtti.

 

 

Gelişen ve değişen şartlara göre özel durumlar için nitelikli birimler oluşturmayı bu dönemde daha da önemli gördüklerini belirten İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ‘Özel Harekat Dairesi de bu birimlerin başında geliyor. Bu birimimiz günün gelişen ve değişen şartlarına göre zaman içinde çok çeşitli görevler üstleniyor. Hükümet ve bakanlık olarak biz, bu birimimizde personel sayısını arttırmak, eğitimlerini daha da güçlü hale getirmek ve şartlarını daha da iyileştirmek için özel çabalar sarf ettik’ dedi.

Özel Harekat Dairesini polis teşkilatı içinde çok özel bir konumda tuttuklarını belirten İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Özel Harekat biriminin, bugüne kadar, terör örgütlerinin muhtemel silahlı eylemlerini engellemek, gerçekleştirilen eylemlerin faillerini yakalamak ve rehin alınan kişileri kurtarmak gibi çok önemli görevleri başarıyla yerine getirdiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, göreve geldiklerinden beri Özel Harekat Dairesine büyük önem verdiklerini ifade ederek, ‘Burayı her bakımdan güçlendirdik. Merkezde dört olan şube müdürlüğünün sayısını 10’a çıkardık. Birimi yeni hizmet binasına taşıdık ve araç gereç açısından takviye ettik. Birimin operasyon ve eğitim binasını tamamladık, eğitim alanının yeniledik’ dedi.

Özel Harekat Dairesindeki personel sayısının her geçen gün arttırıldığını kaydeden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ‘Özel Harekat birimi kurulduğundan beri en yüksek sayıya ulaştı. Önümüzdeki yıl bin polisi daha eğitimden geçireceğiz. Hedefimiz şu; birim tam donanımlı ve profesyonel hale gelecek. Kritik olaylara anında ve etkin biçimde müdahale edebilecek, hareket kabiliyeti yüksek, örnek bir birim haline gelecek. Bunun için buraya daima özel bir önem veriyoruz’ diye konuştu.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, profesyonel bir birim olduğu için Özel Harekat Dairesine personel seçerken de çok titiz davranıldığını belirterek, ‘Buraya personel alırken öncelikle gönüllülük esası uygulanıyor. Bu görevde gönüllülük çok daha önemli çünkü, burası büyük bir dayanıklılık ister, ağır eğitime sabır ister. Onun için de polis okullarından öğrenciler mezun olurken kendilerinin tercihi dikkate alınarak buraya seçiliyorlar. Önümüzdeki günlerde üniversite mezunu 10 bin polis alımı için ilan vereceğiz. Özel Harekat Dairesini de tercihler arasına koyacağız. Tercih edenleri burada özel bir eğitime tabi tutacağız’ dedi.

Kimsenin diğer birimlerden Özel Harekat Dairesine zorla alınmadığını ifade eden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

‘Burada istihdam edilen personelin iyi bir fiziki güce sahip, soğukkanlı disiplinli atıcılıkta ve eğitimde üstün başarılı olmasına dikkat ediyoruz. Çünkü bu birime verilen görevler farklı ve nitelikli görevlerdir. Özel eğitim gerektiren görevlerdir. Bu nedenle buradaki arkadaşların en iyi şekilde eğitilmesi gerekir. Kendilerine verilen görevlerde minimum hatayla çalışmaları lazım. Biz bu anlayışla buradaki polislerin her bakımdan iyi yetişmesi için çaba gösteriyor, çok üst düzeyde eğitim düzenliyoruz, bugün burada eğitimlerini başarıyla tamamlayan 166 polisimiz mezun oluyor.
Özel Harekat eğitim kurslarında polislerimize atış eğitimlerinden keskin nişancılığa, silah kullanma tekniklerinden arazi ve dağcılık eğitimine, bina, uçak, tren, otobüs gibi kapalı alanlarda rehine kurtarmadan yakın savunma tekniklerine kadar birçok alanda eğitim veriyoruz.

Bizim polis eğitiminde çok önem verdiğimiz iki husus var. Bunlar bütün polis teşkilatı için geçerli. Hukukun üstünlüğüne bağlılık ve insan haklarına saygı. Bundan dolayı polis eğitimi tamamıyla insan ve hukuk odaklı hale getirilmiştir. Geçmişte yapılan bazı hataların tekrar yapılmaması için özellikle Özel Harekat Polislerine bu eğitim verilmiş, hassasiyet kazandırılmıştır. Bir kez daha Özel Harekat Polislerinden bu iki hususta çok hassas olmalarını istiyorum. Hangi görev ne şekilde ifa edilirse edilsin, gerekçe ne olursa olsun biz görevin icrasında bu iki temel hususa özellikle dikkat edilmesini polislerimizden istiyoruz, bekliyoruz. Hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı, aksi takdirde telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşılıyor. Yıkılan zedelenen imajı düzeltmek kolay olmuyor. O yüzden baştan bunlara dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Güvenilirliğimizi korumak için görevlerimizi büyük bir hassasiyetle yerine getirmeli, kurumun saygınlığını ve polisin itibarını daima en önde tutmalıyız.’

 

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Özel Harekat Polislerinin başarılı olması için diğer polislerden farlı olarak daha fazla hizmet içi eğitimi de önemli gördüklerini belirterek, ‘Özel harekat polisi ne görevde olursa olsun sürekli eğitim içinde gibi görev yapar. Dinç, diri kalması ve kendi alanlarındaki becerilerini, öğrendiklerini koruması için buna ihtiyaç var’ dedi.

 

Özel Harekat Dairesinin 15 farklı ülkeden gelen 529 polise de eğitim verdiğini kaydeden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ‘Afganistan, Filistin ve Kosova başta olmak üzere, bazı ülkelerde özel hareket polisimiz görev yapar ve eğitim verir. Afganistan’da Türkiye’ye ayrılmış özel bir yer var. Orada Özel Harekat Polisi Afganistan polisini eğitiyor. Ayrıca Irak’ta büyükelçiliğimizin korunması da dahil en kritik yerlerde biz özel harekat polisimizi görevlendiririz. Türkiye’de en önemli yerlerde onları görevlendiririz’ diye konuştu.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 2 hafta önce yeni bir yasal düzenlemenin yürürlüğe girdiğini belirterek, şunları söyledi:

 

‘Bu polisimize yeni statü getiren bir yasa. Bu düzenlemeyle biz baş polislik ve kıdemli baş polislik uygulamasını ilk defa tesis etmiş bulunuyoruz, Bu rütbeler bir ara kademe yöneticisi olarak sisteme dahil edilmiş oluyor. Bu güne kadar polis, komiser yardımcısı ve komiser olarak devam eden rütbe, baş polis diye yeni ara kademelere kavuşmuş oluyor. Bu düzenleme emniyet teşkilatının yüzde 90’ını oluşturan polislerimize amir olma imkanı getirilmiş oluyor. Biz de ara kademe amiri ihtiyacımızı bu şekilde karşılamış olacağız. Bu düzenlemeyle birlikte polislikte emeklilik yaşını da yükseltmiş olduk. Yeni uygulamanın yürürlüğe girmesiyle emeklilik 3 yaş artmış oldu. Yani önceden emeklilik yaşı 52 iken bu kanunla 55’e çıktı. Getirilen yeni uygulama polislerimiz açısından önemli bir düzenlemedir.’

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, geleneği güçlü polis teşkilatının her gün her alanda daha itibarlı, toplumun çok daha güvendiği bir grup haline gelmesinden gurur ve onur duyduklarını belirterek, ‘Emniyet, eski arabalarla çalışan veya arabalarına benzin bulamayan, zorluklar çeken bir teşkilat değil. Hükümet olarak polis teşkilatına her alanda en önemli desteği veriyoruz. Yeni akademi yönetiminin gayretleriyle polis eğitimimiz baştan sona tekrar değerlendiriliyor. Polislerimizin her gün daha da iyi şartlara kavuşması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Polisimizin insan hakları konusunda daha dikkatli, daha kaygılı, hukuk devleti uygulamasında daha hassas olmaları, toplumumuz tarafından büyük takdir görüyor. Toplumumuzun polis teşkilatına sevgisi, güveni ve takdiri artıyor’ diye konuştu.

Mezunlara başarı dileyen Atalay, mezunların doğu ve güneydoğu’da görev yapacaklarını belirtti. İçişleri Bakanı Beşir Atalay yeni açılan kursa başlayan polislere de sabır ve başarı diledi.

 

İçişleri Bakanı Beşir Atalay konuşmasının ardından, dereceye giren ve Şırnak, Hakkari ve Şanlıurfa’ya tayin edilen 3 kursiyere sertifika ve hediye verdi, dereceye giren polislerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Konuşmaların ardından, Özel Harekat Dairesine bağlı ekipler bir gösteri sundu. Gösteride bir grup polis, helikopter destekli indirme operasyonu gerçekleştirdi. Yakın savunma teknikleri gösterisinin ardından, Özel Harekat polisinin helikopterden indirdiği eğitimli köpekler, temsili hücre evine baskın düzenledi ve zanlıyı yakaladı. Keskin nişancılar da 600 metreden gerçek silahlarla atış yaparak hedefleri başarıyla vurdular.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET