Özel Harekat Yeniden Canlanıyor

Terörle mücadelede önemli başarılar sergileyen Emniyet Özel Harekât Dairesi güçlendiriliyor. İçişleri Bakanlığı, bin Özel Harekât polisi alacak. Sayı 5 yılda kademeli olarak 11 bine çıkarılacak.

Terörle mücadelede önemli başarılar sergileyen ve yıllarca çeşitli tartışmalara konu olan emniyetin Özel Harekât Dairesi güçlendiriliyor. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın bu birimin güçlendirilmesine yönelik açıklamasından sonra Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçti. Planlanan üç aylık kursta “yüksek riskli operasyonlarda görev alacak polis” yetiştirilecek.

720 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayacak bin polis özel tim mensubu olacak. Böylece Özel Harekât polisinin mevcudu 5 bin 450’den 6 bin 450’ye yükselecek. Başvuruların ardından yapılacak elemelerin ardından ilk kurs 29 Mart, ikincisi 28 Haziran’da açılacak.

Timin sayısı 2015’te 11 bine ulaşacak. Gölbaşı’ndaki eğitim tesislerindeki kursta polisler; silah bilgisi ve atış teknikleri, keskin nişancılık, haritacılık ve arazi harekatı, dağcılık ve helikopter harekâtı ile yakın alan çatışması konularında eğitim görecek.

Tim Gençleşecek

Öte yandan, Özel Harekât Yönetmeliği’nde değişiklikle bu kursa girecek amirlerin yaşı 33’ten 30’a, polis memurlarının yaşı ise 30’dan 28’e düşürüldü. Böylece Özel Harekât’taki amir ve memurların uzun dönem görev yapması hedefleniyor. Ayrıca Özel Harekât Dairesi’nde ilk kez kurulan Ar-Ge Şubesi, ABD, İsrail ve AB üyesi ülkeler başta olmak üzere dünyadaki özel harekat timlerindeki gelişmeleri yakından takip edecek.

Uçak-tren kaçırma, rehine kurtarma gibi olaylara karşı 686 özel timci Gölbaşı’ndaki merkezde hazırda bekliyor. 40 özel timci 1999’dan beri Abdullah Öcalan’ın İmralı Cezaevi’nde güvenliğini sağlamış, geçen yıl ise İmralı’dan çekilmişti. Sabah

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET