PAEM Mezuniyet Töreni Yapıldı

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde () eğitimlerini tamamlayan 1735 Komiser Yardımcısı adayı için mezuniyet töreni düzenlendi

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde (PAEM) gördükleri ilk kademe amirlik eğitimini başarıyla tamamlayan 1735 öğrenci 25 Ağustos Perşembe günü düzenlenen törenle mezun oldu.

Mezuniyet törenine İçişleri Bakanı Efkan Ala, Emniyet Genel Müdürü M. Celalettin Lekesiz, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Tekinarslan, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Polis Akademisi Başkanı, Emniyet Teşkilatının üst düzey yöneticileri, öğrencilerin aileleri ve teşkilat mensupları katıldı.

Mezun olacak öğrencilerin yerlerini almasıyla başlayan törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından dönem birincisi Ramazan Oruç konuşma yaptı ve yaş kütüğüne plaket çaktı.

Törende, öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Bakan Ala burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“15 Temmuz gecesi ülkemize alçakça bir saldırı oldu. Bizim kutsal bildiğimiz asker elbisesi içerisine girmiş hainler, bu ülkeyi darmadağın etmek amacıyla ülkemizin varlığına, milletimizin bütünlüğüne bir darbe teşebbüsünde bulundular. Emniyetimizin içindeki vatansever, milletinin değerlerine sahip kardeşlerimizin duruşuyla, yine askerimizin içindeki vatansever askerlerin peygamber ocağına ve bu milletin tarihine yakışır duruşuyla, bütün siyasi partilerimizin, basın kuruluşlarımızın, Hükümetimizin ve Başbakanımızın darbe karşıtı tavrı ile ve nihayetinde Cumhurbaşkanımızın liderliğe yakışır tavrıyla bu alçak girişim tarihin çöplüğüne atıldı. İşte memleketin en önemli varlığı budur.”

“ŞEHİT OLANLAR HER BİRİNİZİN ÖNÜNDE DURAN AY YILDIZLI BAYRAĞIMIZDAKİ O HİLALİN ÖNÜNDEKİ YILDIZ GİBİ PARLAYACAKTIR VE EBEDİYETE KADAR HATIRLANACAKTIR.”

Bakan Ala konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu millete tuzak kurmak isteyenlerin kendileri kurdukları tuzağa düşecektir. Ve bizim önümüzü kimse kesemeyecek, yolumuzu kimse değiştiremeyecektir. Bunu yapmaya çalışanlar kimsesizlerin hainlerin mezarlığına gömülecek, bunun için şehit olanlar her birinizin önünde duran ay yıldızlı bayrağımızdaki o hilalin önündeki yıldız gibi parlayacaktır ve ebediyete kadar hatırlanacaktır.”

Türk milletinin, bayrağındaki yıldızı gördüğü zaman şehitlerini hatırlayan bir millet olduğunu ve böyle bir milletin dize getirilemeyeceğini belirten Ala, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

“BU MİLLETİN İRADESİYLE SANDIKTAN KİM ÇIKARSA, MEMLEKETİ O YÖNETECEKTİR. ONLARIN KOYDUKLARI YASA VE KURALLAR DA SİZİN REHBERİNİZ OLACAKTIR.”

“Sizlerden tek isteğim var. Bu devletin, bu vatanın birer evladı olduğunuzu unutmayın. Aklınızı asla kiraya vermeyin. Zaten böyle yapmayacağınızdan eminiz. Sizi bu millet yetiştirdi. Bu milletin iradesiyle sandıktan kim çıkarsa, memleketi o yönetecektir. Onların koydukları yasa ve kurallar da sizin rehberiniz olacaktır. Siz bir teyzeyi sokakta gördüğünüzde, o teyze sizin teyzenizdir. Bir çocuğu gördüyseniz, o sizin kardeşinizdir, evladınızdır. Bir babayı gördüyseniz, o sizin babanızdır. Bir anneyi gördüyseniz, o sizin annenizdir. Bir aile gördüyseniz, o sizin ailenizdir. Çünkü siz bu milletin evladısınız.”

Yaptığı konuşmanın ardından Bakan Ala, dönem birincisi Komiser Yardımcısı Ramazan Oruç, dönem ikincisi Komiser Yardımcısı Selbi Alıcı ve dönem üçüncüsü Komiser Yardımcısı Caner Okur’a hediyelerini takdim etti.

Yemin ederek polislik mesleğine ilk adımı atan Komiser Yardımcılarının tören geçişini gerçekleştirmelerini müteakip mezuniyet töreni son buldu.

Polis Amirleri Eğitimi Merkezinden mezun olan 177’si bayan, 1558’i erkek olmak üzere toplam 1735 öğrenci, teorik ve uygulamalı olarak gördükleri eğitimlerin yanı sıra meskun mahal ve uygulamalı kamp eğitimi de aldı. Güvenlik Bilimleri Enstitüsünden almış oldukları derslerle de “Güvenlik Yönetimi” alanında tezsiz yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış oldular.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Emniyet Genel Müdürlüğü

 


editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET