PMYO 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Başladı

Erzurum Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) 2014-2015 yeni eğitim dönemine yapılan törenle başladı

Erzurum Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) spor salonunda düzenlenen törene, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Hikmet Koçak, ETÜ Rektörü Muammer Yaylalı, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Polis Okulu Müdürü Nurettin Gökduman, Kurum Müdürleri Sivil Toplum kuruluşlarının temsilcileri ve PMYO öğrencileri katıldı.

PMYO Müdürü Nurettin Gökduman toplam 217 öğrencinin öğrenim gördüğünü belirterek amaçlarının Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı insan haklarına saygılı personeller yetiştirmek olduğunu söyledi.

“Polislik Disiplin Mesleğidir. Polis Üniforması üstünde göbek büyüten değil, hangi yaşta olursa olsun üniformanın altında bulunduğu sürece kendi yaş guruplarının önünde koşan insandır’’ diye konuşan, Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak yeni eğitim döneminin hayırlı olmasını diledi.

Farklı bir sorumluluğun altına giriyorsunuz, bunun kıymetini bilin. Sizin yerinizde olmak isteyen, binlerce insan içinde, hem seçkin hem seçilmiş insanlarsınız ‘’ şeklinde konuşan Vali Altıparmak şunları söyledi: “Şuna inanıyorum ki hiçbir adamı olmayan hiçbir insana güvenmeyen ancak kendini yetiştirmiş geliştirmiş gerçekten amirlerinin gözünde bu çok kıymetli personeldir denilen insanlar, itibarıyla onuruyla hiç kimseye ihtiyaç duymadan en iyi yerlerde değerlendirileceklerini biliyorum bundan emin olabilirsiniz. Çünkü Polis Teşkilatı Emniyet Teşkilatı çok değişti. Artık adaletin hakkaniyetin ve her şeyden önce devlete bağlılığın esas olduğu bir teşkilat olma noktasında ciddi bir gayret içindedir.

Kendimize güvenerek hiç kimseye güvenmeden devlete sadakat millete bağlılık ve ondan sonrada göreve talep kendi bilgi birikimimizle tecrübemizle ve arkadaşlarımızdan farklılığımızla aranan eleman olarak o göreve talep olmak talip olmak zorundayız.

Kişisel inançlarımız kaygılarımız ideolojilerimiz olabilir bunu asla göreve yansıtmadan adil ve eşit davranarak yapmanın yollarını aramalıyız. Böyle davranırsak bizler içinde vatandaşlarımız içinde de çok farklı bir konuma gelip itibarınız onurunuz ve güvenilirliğiniz fevkalade yüksek olacaktır.
AYDIN İNSAN EMPATİ YAPMASINI BİLEN İNSANDIR

Biraz Empati yapacaksınız ki vatandaşın sizden ne istediğini bileceksiniz. Farklı kültürleri gözetmeniz lazım her şeyi kendi bildiğinizle algılamamanız lazım kendi bildiğiniz her şeyin doğru olduğunu düşünmemelisiniz. Saygıyı biz saygılı olduğumuz için göstereceğiz. Zaman konusunda da dikkatli olacağız.”
ERZURUM’DASINIZ ERZURUM’U DEĞERLENDİRİN

Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak konuşmasının son bölümünde PYMO öğrencilerine Erzurum’u tanımaları yönünde tavsiyelerde bulundu. ‘Bu şehri iliklerine kadar öğrenin hangi şehri kim yapmış hangi tarihte yapmış bu şehir nereye gidiyor. Bunları okuyun tanıyın göreceksiniz ki şehre katkınız olacak bu şehre gelecek olan şehrin Valisine, Belediye Başkanına, Emniyet Müdürüne, Savcısına yönetimsel anlamda da fiziksel anlamda da olumlu anlamda yansıyacaktır. Sizlere özel bir tavsiyem var. İli öğrendiğiniz tanıdığınız gibi, ilin fırsatlarını da değerlendirin. Erzurum’da tiyatro var sinema var her şeyden öte kayak merkezi var. Kayak öğrenmeden Erzurum’dan ayrılmayın.”

“Doğru iş yapıp doğru hedeflerin peşine koştuğunuz sürece her zaman yanınızda olacağız” diyen Vali Altıparmak; tüm öğrencilere yeni eğitim öğretim döneminde başarılar diledi.

***

Erzincan Polis Meslek Yüksek Okulunda (PMYO) 2014-2015 eğitim öğretim dönemi düzenlenen törenle başladı.

Okulun konferans salonunda düzenlenen törene, Vali Abdurrahman Akdemir, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, PMYO Müdürü Ali Kara, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri katıldı.

Polislik mesleğinin gelişimi noktasında önemli çalışmalara imza atıldığını vurgulayan Akdemir, şöyle devam etti:

“Son 10 yılda özellikle güvenlik sektöründe ve polisin vatandaşa sunduğu hizmette neyi arıyoruz, Vatandaş memnuniyeti nedir ve nasıl sağlanır? Son 12 yıl içerisinde hep bunun gayreti içerisinde olduk. Zihniyet açısından geldiğimiz noktada polis çok büyük mesafe kaydetmiştir. Artık işkenceye sıfır tolerans politikasıyla geldiğimiz noktada, bu sorunlar polis açısından vatandaş açısından dile getirilmemektedir. Bundan sonra da inanıyoruz ki bu hizmet binamızda hukukun üstünlüğüne inanan, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, insan ve hukuk odaklı genç polis kardeşlerimizi yetişecektir.”

PMYO Müdürü Ali Kara da ülkelerin gelişmişlik düzeyleri irdelenirken, göz önünde bulundurulan ölçütler arasında hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan haklarının öncelikli bir konumda olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Okulumuzda bilgi ve becerileri en üst seviyede, her türlü şartta, ülkesine hizmet etmeye hazır, kendisini daima yenileme düşüncesini benimsemiş, Atatürk ilke ve inkılaplarını rehber edinen hukukun üstünlüğü çerçevesinde insan haklarına saygılı, toplumun desteğini alarak görev yapabilen çağdaş polisler yetiştirmekteyiz. Sizlerle yeni bir eğitim ve öğretime başlamanın heyecanı içerisinde olduğumu ifade ederken, bu yıl eğitim için gelen birinci sınıf öğrencilerimize ve ikinci sınıfa geçen öğrencilerimize hoş geldiniz der, başarılı ve güzel bir eğitim dönemi geçirmenizi dilerim. Sizler devletimizi ve milletimiz için önemlisiniz. Bu nedenle sorumluluklarınızın bilinciyle hareket etmeli, milletine hizmet etme şuuru ile görev yapmalı ve çok çalışmalısınız.”

Konuşmaların ardından ilk dersi Doç. Dr. Süleyman Özeren verdi.

***

Kayseri Polis Meslek Yüksek Okulunda gerçekleştirilen açılış törenine Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç, Kayseri Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Metin Tanrıverdi, Baro Başkanı Fevzi Konaç, çok sayıda Polis Meslek Okul öğrencisi ve polis katıldı.
Açılış programında konuşan Kayseri Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Metin Tanrıverdi “Sizler ülkemizin değişik bölgelerinde seçilerek ve çeşitli aşamalardan geçerek bu ocağa geldiniz. Bu ocakta Atatürk ilkelerine sıkı sıkıya bağlı, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne duyarlı, görev ve sorumluluklarını iyi bilen, toplumun yararına şahsi menfaatlerinin üstünde tutan, aile ülke ve millet sevgisiyle dolu, suç ve suçlularla mücadele yöntemlerini hukuk içerisinde en etkin biçimde kullanabilen ve kendini daima yenileyebilen meslek mensubu olarak yetişeceksiniz” dedi.
Tanrıverdi “ Eğitiminiz esnasında çok çalışacaksınız ki, öğrendiklerinizi meslek hayatınızda uygulayarak rahat edeceksiniz. Okulumuzda kazanacağınız bilgi ve değerler hayatınızın sonraki aşamalarında başarılı bir polis, iyi bir vatandaş ve mutlu bir aile ferdi olmanıza katkıda bulunacaktır” diye konuştu.
Kayseri Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç ise “Her türlü bilimle kanunla tüzükle, eğitimle donanmış bir polis karşımızda görüyoruz. Bende burada Türkiye Cumhuriyetinde 40 sene mülki idare amiri olarak bununla gurur duyuyorum. İnsanlar toplum halinde yaşamaya başladığı andan itibaren en önemli sorun güvenlik sorunu olmuştur. Osmanlı döneminde Asel teşkilatı olarak kurulmuştur. O zaman İstanbul’un en büyük Emniyet Müdürün başına getirmişlerdir. Zamanla ’da bugün ki modern Emniyet Müdürlükleri oluşturulmuştur” ifadelerini kullandı.

***

Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu’nun (PMYO) 2014-2015 eğitim-öğretim yılı düzenlenen törenle başladı.

Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu’nda, 2014-2015 eğitim-öğretim yılı açılışı dolayısıyla tören düzenlendi. Okulun konferans salonunda düzenlenen törene Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yavuz Selim Kahveci, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Osmanoğlu, Baro Başkanı Av. Necat Anıl, Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Mehmet Gündal, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan 19 Mayıs PMYO Müdürü Mehmet Gündal, “Polis akademisine bağlı meslek yüksek okulumuzda teşkilatımızın ihtiyaç duyduğu, iç güvenlik hizmetlerini çağın gereklerine uygun olarak yürütecek, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne inanan, insan haklarına saygılı polis memurları yetiştirilmektedir. Burada verilen eğitimin temel amacı, öğrencilerimize mesleki bilgi ve davranış kazandırma yanında, özgür düşünebilme, iyi muhakeme yapabilme, süratli ve sağlıklı karar verebilme yeteneğine sahip, değişen ve gelişen toplum şartlarına ayak uydurabilen bireylerin yetiştirilmelerini sağlamaktır” dedi.

7 aydır burada görev yaptığını hatırlatan PMYO Müdürü Mehmet Gündal, “Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu, ülkemizde bulunan 27 polis meslek yüksek okulu içerisinde, Karadeniz’in en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Samsun ili Atakum ilçesinin güzide okullarından birisidir. Burada görev yapmakla kendimi şanslı hissediyorum. Bugüne kadar okulumuzun eksikliklerinin giderilmesinde emeği geçen başta Sayın Valimiz olmak üzere, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ilçe belediye başkanlarımıza, baro başkanımıza ve diğer kurum yöneticilerine teşekkürü bir borç bilirim. 2014-2015 eğitim döneminde okulumuzda 317’si bayan, 433’i erkek olmak üzere toplam 750 öğrenci ile 217 amir ve memurla öğretime devam edilecektir” diye konuştu.

Törende olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Kurulduğu günden itibaren önemli nitelikli kişiler yetiştiren 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu bu yıl da yine aynı heyecanla çalışmalarına devam edecek. Emniyet teşkilatımızın ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanların yetiştirilmesinde polis meslek yüksek okullarımız en önemli kaynakların başında geliyor. Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulumuz diğer okullarımızdan daha farklı özellikleri olan bir okul, çünkü bu okulumuzda Türkiye’de çok sınırlı olan bayan polis adaylarımızın da okuduğu bir okul olmasıdır. Bu anlamda Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu, bayan polislerimizin de okuduğu ve teşkilata kazandırdığı bir okul olma özelliğini devam ettirmektedir. Emniyet teşkilatımız suç ve suçlularla mücadelede diğer güvenlik birimlerimizle birlikte faaliyette bulunan önemli kurumlarımızdan birisidir. Değişen ve gelişen şartlara göre kendisini sürekli geliştiren ve bu amaç doğrultusunda nitellikli eleman yetiştirilmesi konusunda bütün imkanlarını seferber eden teşkilatın yeni nitelikli elemanları bu eğitim öğretim yılında da bu orduya katılmış olacak. Burayı tercih eden ve gelen öğrencilerimizin buradaki eğitim öğretim süresince kendilerini en iyi şekilde geliştireceklerine olan inancım tam Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu başarı çizgisini sürdürmeye devam edecektir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, 2 sınıfa geçen başarılı ilk üç öğrenciye, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yavuz Selim Kahveci ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır ödül verdi. Daha sonra Baro Başkanı Av. Necat Anıl, okula yeni başlayan 125 kız, 97 erkek olmak üzere toplamda 222 öğrenciye insan hakları ve kolluk dersi verdi. Ders bitiminde protokol üyeleri ve öğrencilere kokteyl verildi.

***

erzurumpmyo

Bayburt Polis Meslek Yüksekokulu’nun (PMYO) 2014-2015 eğitim öğretim yılı açılışı için tören düzenlendi.

Hikmet Çağlar Konferans Salonundaki törene, Bayburt Vali Vekili Abdulhamit Karaca, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İl Jandarma Komutanı İsmail Ferhat Özbaş, İl Emniyet Müdürü İsa Bülent Kaya, PMYO Müdürü Bülent Çiçek ile kamu kurum temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Çiçek, törende yaptığı konuşmada, ülkelerin gelişmesindeki en önemli göstergenin eğitim düzeyi olduğunu söyledi.

Türk polis teşkilatının her geçen gün eğitim kalitesinin arttığını belirten Çiçek, “Polis teşkilatı hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan başarılı çalışmalar yapmaktadır. Kanun uygulayıcılar olarak da nitelendirilen emniyet mensupları, suç ve suçlularla mücadeleyi insan haklarına saygı çerçevesinde ve hukuk kurallarına bağlı olarak sürdürüyor. Polisimiz her türlü durum ve koşulda görevini yerine getirirken halkın kendisine karşı güven ve saygınlık duygusu içerisinde olmasını sağlamalı. Halk ile olan diyaloğunu en üst seviyede tutabilmeli ve onların desteğini her zaman yanında bulabilmelidir” dedi.

Konuşmaların ardından yeni eğitim ve öğretim yılı, Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmettin Tozlu’nun verdiği ilk dersle başladı.

***

Siirt Polis Meslek Yüksek Okulu’nda (PMYO) 2014-2015 eğitim öğretim yılı törenle başladı.

Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Sami Ekim, okul olarak yapılan çalışmalarla birçok sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirdiklerini belitti. Ekim; Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı aile, ülke, millet sevgisi ile dolu ,hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygılı, akıl ve bilimi kendine rehber edinmiş polisler yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz ise eğitimin 7’den 70’e herkes için önemli olduğunu, ancak polislik mesleği için daha da önem arz ettiğini söyledi. Polisin, toplumun her kesiminde, günün her saatinde toplumun içinde olan kişiler olduğunu ve dolayısıyla toplumun değer yargılarını toplumun sahip olduğu değer yargılarına saygılı olarak hareket etmeleri gerektiğini kaydeden Vali Tutulmaz, değer yargılarına sahip hareket edilmesi için hukukun çok iyi bilinmesi gerektiğini ifade etti. Vali Tutulmaz, şöyle dedi: “Suç örgütleri belki sizden çok daha hızlı çalışıyor, olaylara sizden daha çok kafa yoruyor. Dolayısıyla sizin her türlü suçla mücadelede aynı başarıyı ve hatta onlardan bir adım daha öne geçebilmeniz için bugünlerden donanımınızı iyi yapmanız gerekir. Hocalarınızın size öğretecekleri ve hocalarınızın size söyleyeceklerini çok hassas bir şekilde dinlemeniz gerekiyor. Bu da daha sonra elde edilebilecek şeyler değil, çünkü iş hayatına girdiğinizde iş hayatının peşinden koşturmaktan öğrenmeye fırsatınız olmayabilir.”

Siirt Polis Meslek Yüksek Okulunun tanıtıldığı slayt gösterisinin ardından, Siirt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Korkmaz tarafından “Farklı Kültürlerin İnsan Davranışlarına Etkisi” konulu ilk ders anlatıldı. Tören, kokteylin ardından çekilen hatıra fotoğraf ile sona erdi.

***

Niğde Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) 2014-2015 eğitim öğretim yılı, konferans salonunda düzenlenen açılış töreni ile başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını PMYO Müdürü İsmail Koca yaptı.

Koca, Türkiye’de eğitim yapan 26 Polis Meslek Yüksek Okulu içerisinde öğrenci sayısı, fiziki alan ve başarı açısından ilk üçte olduklarını söyledi. PMYO’nda 737 öğrencinin bulunduğunu belirten Koca: “okulumuz çeşitli sportif ve kültürel faaliyetlerle Niğde’mize katkı sağlamaktadır, sağlamaya da devam edecektir. Polis akademisinin yeni bir uygulaması ile Niğde nüfusuna kayıtlı öğrencilerin okulumuzda bulunmasından dolayı farklı bir sinerji oluşacağına inanıyoruz” dedi. Amaçlarının ahlaklı, vicdanlı, adaletli, nitelikli, Allah korkusu olan ve Cumhuriyetimizi kuran ortak ideal ve değerlere bağlı polis memurları yetiştirmek olduğunu ifade eden Koca: “amacımızı gerçekleştirecek eğitim kadromuzu Polis Akademisi Başkanlığı zenginleştirmiştir. Bugün bu sıralarda yeralan öğrencilerimiz, yarın polis memuru olarak çalıştıkları kadrolardaki başarı ve kahramanlık haberleri, eğitimin geri dönüşümünü olarak okulumuzun hanesine kaydedilecektir. Türk Polisi, teknolojik donanımı ve nitelikli personeliyle asayişin sağlanması, temel hak ve özgürlüklerin korunmasında köklü kurumlardan biri olarak vatandaşlarımızın huzur ve ve güven içerisinde yaşamasını sağlamaya devam edecektir” dedi. İstiklal Marşı dinlerken yüreği kabarmayan polis olmaz ve olamaz” diyen Koca konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “vatanımızın, milletimizin, bayrağımız için emniyet teşkilatında göreve başladığımız ilk gün, mesleğimizin kutsallığına inandık, inandığımız bu yolda yürüyoruz, yürümeye devam edeceğiz. Zalimlere kurşun, mazlumlara kalkan olacağız” Koca: “ ülkemize ve teşkilatımıza zarar veren amir-memur davranışlarını kesinlikle kabul etmeyiz. Bu tür personeli de aramızda barındırmayız. Çünkü: üzerimize giymiş olduğumuz bu üniforma hiçbir lekeyi kabul etmez. Bizim yetiştirdiğimiz polisler çalışkanlığını, emeğini, tecrübesini, vicdanını, akılını dış ülkelere pazarlayan değil, vatanına milletine harcayan polisler olacaktır. Kısacası başkasının değil Mustafa Kemal Atatürk’ün polisleri olacağız. yeni Türkiye’nin yeni polisleri olacağız” diye konuştu.

Polislik mesleğinin kutsiyetine değinen Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan eğitim öğretime desteklerinin devam edeceğini belirtti. Akdoğan; “Öğrenci olmak güzel bir duygu güzel bir hasret. Niğde’mizde yüksek öğrenimde polis okulu öğrencilerimizle beraber 22 bin civarında öğrencimiz var. Öğrencilerimizin hepsi değerli hepsi kıymetli. Polis Meslek Yüksek Okulunda okuyan öğrencilerimiz önemli çünkü mezuniyetten sonra ülkemizin asayişinde önemli rol oynayan polislerimizdir. Dolayısı ile ülkemizi bekleyen, asayişi sağlayan unsurlar polislerimizdir. Sınırda ve dış güvenlikte askerimiz görev yaparken iç güvenliğimizde özellikle şehirlerimizin asayişinde trafikten emniyete kadar bir çok alanda hizmeti polisimiz veriyor. Bu hizmetleri de verirken önce adil olmamız, tarafsız olmamız gerekiyor. Ülkemizin ve milletimizin menfaati neyi gerektiriyorsa Türk Polisi olarak bunu yapmamız gerekiyor bu noktaya özen göstermemiz gerekiyor” dedi. Akdoğan; “Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin menfaati neyi gerektiriyorsa bunu yapmak, kamuda çalışan tüm personelin görevi olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti kimliğini taşıyan tüm Türk vatandaşlarının asli görevi. İstisnai durumlar olabilir. Ufak tefek asi durumlar olabilir, bunları da içimizden her kademede bertaraf etmek doğru olandır” şeklinde konuştu. Akdoğan; “Polis Okulumuz bizim Niğde Belediyesi olarak her zaman özen gösterdiğimiz bir okulumuz. Okulumuzun eksikleri ne ise idare tarafından bize bildirilmiş tüm eksikliklerini bu güne kadar gidermek için çaba gösterdik. Bu günden sonra da bu çaba içerisinde olacağız. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız başta olmak üzere her alanda Niğde Belediyesi olarak Niğde’mizin gelişmesinin sağlanması, kamu kurum ve kuruluşlarımızın belediye tarafından ihtiyaçlarının, eksikliklerinin giderilmesi elbette ki zaten bizim görevimiz. Yaptığımız hizmetler polis okulumuza ya da vatandaşlarımıza yaptığımız bir imtiyaz değil yapılması gereken hizmetlerdir. Bu hizmetleri Hakk ölçüsü çerçevesinde yapma gayreti içerisindeyiz” dedi.

Açılış Törenine Niğde Vali Vekili Hacı İbrahim Türkoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Ufuk Nayır, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Adalet Komisyonu Başkanı Hüseyin Uğurlu, Niğde Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mustafa Bayrak, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Niğde Askerlik Şubesi Başkanı Kadir Okyay, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü İsmail Koca, Kurum Amirleri ve PMYO öğrencileri katıldı. Okula yeni başlayan öğrencilere Öğretim görevlisi Sibel Nazlıhan Nakiboğlu Ecemiş ilk dersi verdi. Ders bitiminde protokol üyeleri ve öğrencilere kokteyl verildi.

***

Yozgat Polis Meslek Yüksek Okulu’nda 2014-2015 öğretim dönemi düzenlenen törenle başladı.

PMYO konferans salonunda düzenlenen törene il yöneticileri, daire müdürleri, emniyet mensupları ve öğrenciler katıldı. Tören okul müdürü Şaban Kütükoğlu’nun konuşmasıyla başladı. 1997 yılında eğitime başlayan Yozgat Polis Meslek Yüksekokulu’nun bu güne kadar 4 bin 750 mezun verdiğini söyleyen Kütükoğlu, “Okulumuz bu yıl 142 birinci sınıf, 262 ikinci sınıf olmak üzere 404 öğrenci ile eğitim-öğretim yılına başlamıştır” dedi.

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı ise yaptığı konuşmada, “Kış mevsiminin ardından gelen bahar mevsimi yeni bir başlangıçtır. Yeni eğitim yılını da aynı şekilde düşünerek iyi bir şekilde değerlendirmek gerekiyor. Bu anlayışla öğrencilerimize başarılar diliyorum. Bir sonraki dönemlerde de okulumuzda bayan öğrencileri görmek istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından okulun tanıtım görüntüleri izlendi. Daha sonra verilen ilk dersle, PMYO’da 2014-2015 eğitim yılı başladı.

***

Bitlis Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) akademik yılı düzenlenen törenle açıldı.
Bitlis PMYO’da düzenlenen akademik yıl açılış töreninde konuşan Vali Orhan Öztürk, bu ülkenin güvenliğine hizmet ederek ekonomik kalkınmanın çok ötesinde bir yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi. Bir ülke ve şehirde güvenlik hizmetleri çağdaş, verimli ve fonksiyonel şekilde verilmediğinde, çıkacak faturaların en düşüğünün sadece ekonomik alandaki faturalar olacağını vurgulayan Öztürk, “Bunun çok daha ötesinde eğer bir ülkenin huzur ve güvenliğini sağlayamazsanız, o ülkenin geleceğini de kaybetme riskiyle karşı karşıyasınızdır. Bunun için gelişmiş ülkeler sadece yaptıklarını değil, yapmaları gerekenleri de takip ederek gelecek planlaması yapar. Yaptığınız iş ve yapacağınız görev aslında son derece mübarek ve kutsaldır. Polisin ve güvenlik hizmetinin olmadığı bir ülkede ekonomik kalkınma yoktur. Emniyet ve güvenlik hizmetlerini düzgün bir şekilde veremezsek, o ülkenin gelecek nesillerini, nesil ahlakını ve nesil sağlığını da kaybetme riskiyle karşı karşıyayız. Bu doğal afetlerden, depremden ve terörden çok daha büyük zarardır. Bunları bir şekilde telafi edebilirsiniz. Bu nedenle yaptığınız işi basit bir emniyet ve güvenlik hizmeti görmemek lazım” dedi.

Polisin, suçun ve suçlunun karlı çıkmayacağı bir ortamı tesis etmesi gerektiğini bildiren Öztürk, bir ülkede suç işleyenler ve suçlular bundan bir ivme ve rant kazanırsa, o ülkenin geleceğinin de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Öztürk, “Elbette suç ve suçlular olacak. Bu nedenle en büyük kamu yatırımı güvenlik yatırımıdır. Can, mal ve namus güvenliğinin olmadığı bir ülkede insanların şeref ve haysiyetini koruması ve nesillerinin sağlığının gözetilmesi de söz konusu değil. Bu nedenle yaptıklarınız namaz kılmak gibi bir ibadettir” diye konuştu.
PMYO Müdürü Muzaffer Doğanay ise, polis akademisine bağlı Bitlis PMYO’da yeni eğitim öğretim döneminde 49’u 1. sınıf, 89’u ise 2. sınıf olmak üzere 138 öğrencinin eğitim göreceğini belirtti. Atatürk’ün belirttiği üzere, akla ve ilme dayalı çağdaş medeniyet yolunda geleceğe umutla bakan ve ülkenin güven duyduğu polisleri yetiştirmek öncelikli görevleri olduğunu dile getiren Doğanay, “Öğrencilerimizi, mesleki bilgi ve davranışın yanı sıra özgür düşünebilme, hızlı ve sağlıklı karar verebilme yeteneğine sahip ve değişen toplum şartlarına ayak uydurabilen polis olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Beyarslan tarafından ‘Başarı ve Etik’ konulu ilk ders verildi.

Vali Öztürk’ün, Beyarslan’a teşekkür belgesi vermesiyle tören sona erdi.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET