PMYO Başarı hikayem…Ahmet Fatih DELİBAŞ

Sevgilli pmyo.net üyeleri..
Başarı hikeyeme başlamadan önce bu başarımdaki payı olan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim…Tek başına becerilen bir başarı yoktur..İnsanlar başarılarını çevresinin
duası iyi niyeti güzel dilekleriyle kazanır.Ben her zaman buna inandım.Herkesin gönlünü hoş etmeye çalıştım.Bir kişinin kötü düşüncesi beni etkilerdi çünkü..
Polislik Hikayem 3 yaşıma dayanır.Küçüklükten beridir süregelen bir hikayedir bu aslında.Resmi bayramlarda her ne kadar tam techizat komando elbisesi giysemde…
Evet arkadaşlar, benim hikayem böyle köklü bir geçmişten geliyor.Polislik mesleğini seçme sebebimde terör yıllarında Kars ın Sarıkamış ilçesinde yaşadığımız olayların büyük payı vardır.İlçemiz her ne kadar terörle anılmasada bir kaç terör olayı yaşanmıştır.ve yaşayanlar arasında ailemle beraber bende vardım.Polis karakolumuza yapılan eylem sonucunda karakolumuz hasar görmüştü ve ben çok korkmuştum.Çok şükür kaybımız yoktu..
Başarı sırrına gelince Liseden başlıyalım..Lisede öyle aman aman çok çalışan bir öğrenci değildim.Sınavları orta halli verip sınıfı geçerdim (Ortalama ile 🙂 ) Matematik yok denecek kadar azdı.Yorum kabiliyetim öyle aman aman değildi.lise bittiğinde 2009 du ozaman baraj 205 di.199 puan aldım hiç çalışmayarak hazırlanmayarak bu puanı aldım..
ertesi yıl ygs sistemine geçildi.Dersanede sadece türkçe paragraf ve sosyal bilimler testleri çözerek matematiğede sadece bakmak suretiyle 🙂 Sınav geldi..Sınavdan şükürki 330 almıştım.Artık Herşey hazırdı.Barajı geçmiştim.Geçen yılın vermiş olduğu 6 puanlık hezimet beni çok etkilemişti..Oh be demiştim geçtim demiştim.Başvurumu yaptım, ertesi günü pmyo.net e girdiğimde baraj puanının 280 e düşürüldüğünü gördüm.Dünya başıma yıkıldı.nasıl olur dedim.Hakkım yendi dedim.300 puan aşşagısını alan arkadaşlarıma düşman gözüyle bakıyordum.Sınava dersanede hazırlandım oradaki matematik hocam cok iyiydi.Matematik adına bayagı şeyler öğrendim.Sınav geldi çattı.2010 Pmyo Sınavına girdim.baktım 92 netim var.Oh dedim gelecek dedim…Bodruma yazlığa gittim tatilimi yaptım.O arada haber geldi sonuçlar acıklanmış…Bir Baktım sınava aman tanrım…83 doğru 23 yanlış..Anladımki sınavda kaydırma yapmışım..Arkadaşlarım hep kazandı.Kimi samsun kimi Aksaray bense ortada kaldım.ne yapacagımı bilemedim..Tekrar 300 puan aşşagısı alan arkadaşlarıma taktım.Başarıslık sebebimi onlara yıktım…Hiç bişeyin tadı yoktu.Kime söylesem vardır hayır vardır hayır diyolardı..Bana öyle mantıksız geliyorduki o laflar insanlara sataşasım geliyordu…birgün elimi semaya uzattım ve dedimki ”Varsa bunda bir hayır Gösterirsin Bana..”…
1 ay geçmemişti.Pmyolar artık başlamışlardı eğitimlere bense tekrar dersaneye yazılmış kazanamama kompleksini üstümden atamamıştım…Dersanede her saate baktıgımda şuanda pmyo da ders var diyordum..Bazense kendime kızıyordum bu kadar bağlanmamalıydım diye..
Evime gittiğimde akşam olmuştu.Haberler vardı.Haberlerde M.Ali BİRAND aynen şöyle dedi..”Polis okulundaki bir öğrenci yanlışlıkla arkadaşının canına kıydı…” Çok şaşırdım nasıl olur dedim..Haber ekrana geldiğinde (Aşşağıda yazılı adıma soyadıma dikkat edin lütfen..) İzmir Pmyo daki Öğrenci … ,  Fatih …. ismindeki arkadaşını yanlışlıkla vurdu..İsmi duyduğumda Şok olmuştum.İsmi Fatih di.Allah bana o an isyan etmenin ona karşı yapılan sorgulamanın ne kadar yanlış olduğunu öğretti..Büyüklerimin dediği ”vardır bir hayır” kelimesi benim için en büyük ders olmuştu bana.
Dersaneme mutlu olarak gidiyordum, Rutin olarak derslerimi öğretmenlerin vermiş oldukları ödevleri düzenli olmasada yapıyordum..Araya bazı durumların girmesi sebebiyle Dersanemi terk etmek zorunda kaldım.Evde boş boş oturmaktan bıkmıştım.Sanayiye gidip arkadaşıma yardım ediyordum.Birşeyler öğrenme ümidiyle…Git gel git gel Ygs zamanı geldi..Sınava girdim.Sınavdan cıktıgımda 330 gibi bir puan alırım dedim kendime. Sanayiyi bıraktım ders calısmaya başladım.Pmyo ağırlıklı soru çözümlerim başladı..Ygs sonuçlarının malum geç okunması benim için iyi oldu.Sebebi ise En yüksek puanım 280.766 dı.Sıkıntı üstüne Sıkıntı..Bıktım artık diyordum.Sanayiye geri dönmüştüm..Haber geldiğinde çook mutlu oldum.Puan 280 e cekilmişti..Benim için bayram tadında bişeydi o haber.Hemen dosyamı hazırlayıp akademinin yolunu tuttum.Başvurumu yaptım.Dersaneye yazıldım.Dersane başladı.

Onca negatif olaylar üstüne bana hayatımda bir şans verilmişti.Bu şansı tepmemeliydim.Dersanenin vermiş oldugu kitapların yüzünü açmadan gittim 15 li deneme seti aldım.Hergün 1 tane deneme çözdüm.İlk denemem 65 netti..Vay be dedim bu yıl hiç olmayacak dedim..Ama pes etmedim..13 üncü denemede netim 84 dü..O günde bayramdı benim için.Netlerimin artışını Düzenli olarak ders dinlememe ve eve gittiğimde yaptığım tekrarlara bağlıyorum.Bunun tek açıklaması bu çünkü.Gerek matematik olsun gerek sözel dersler olsun.bunun başarısı hep tekrar ve konu sonu testlerinde saklanmıştı..Hepsini teker teker buldum.Sınav günü çattığında Sabah gireceğim okula gittiğimde bu yılda olmassa ne yaparım sorusu aklıma geldi..ve o korkuyla sınava girdim..Korku iyi gelmiş olmalıki sınavım çok iyi geçti..

VE Sonuç:

82 Net  4521 Asıl

İstanbul Şükrü Balcı PMYO
Uzun Lafın kısası arkadaşlar bu tavsiyelerimi hiç bi zaman unutmayın;
Puanlar isterse 100 e düşsün nasibiniz varsa kimse engel olamaz.Allah a isyan etmek kadar kötü bişey yokmuş bunuda 2 sene içinde öğrenmiş oldum.Herşeyde varmış bir hayır.Hayat size her zaman gülmeyebilir..Ama yarın Gülmüyecek anlamına gelmez tabiki bu.Sadece sabret ve Allah ın haydi kulum devam et demesini bekleyin.Allah kimseyi kıskanclıkla kibirlilikle sınamasın..
Ahmet Fatih DELİBAŞ

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET