PMYO Başvurusu için YGS Puanı Hakkındaki yorumlarım

2011 PMYO sınavına katılacak adayların öncelikle yapılan açıklamalara göre YGS’nin herhangi bir puan türünden en az 300 puan alması gerekmektedir. Geçen seneki uygulamadan bahsederek baraj puanı alamayan adayları rahatlatmak isterim.

Geçen sene YGS sonuçları açıklanmadan bu sene olduğu gibi PMYO başvuru puanı 300 istenmişti. Başvuruların başlamasından 5 veya 10 gün sonra Polis Akademisi Başkanlığı başvuru sayısının azlığından hareketle puanı 280’e çekmişti. Hatırladığım kadarı ile 300 puan iken 40 bin civarı başvuru olmuştu geçen sene. Puanlar düşürülünce başvuru sayısı 100 binli sayılara ulaştı. Daha fazla adayın başvurması sadece Polis Akademisinin iş yükünü artırır. Ters orantılı olarak adayların kalitesini de artıracaktır.

Bu senede geçen sene olduğu gibi Polis Akademisi Başkanlığı başvuru sayısına bağlı olarak istenilen YGS puanlarında indirime gidebilir. (Kesin ifade kullanmak çok zor)

YGS puanları düşük gelen adaylar canlarını sıkmasınlar mutlaka bir çıkış yolu vardır. Aklın yolu birdir. Mutlaka Akademi uygun bir karar alacaktır.

Bence puanların düşürülmesi ile daha fazla adayın PMYO sınavlarına müracaat etmesi sağlanacak ve artan başvuru sayısına bağlı olarak daha kaliteli aday seçme sonuçlarına ulaşılabilecektir.

Polis olmak isteyen binlerce gencin heves ve arzusunu YGS baraj puanı garabeti ile kırmamak bence çok önemli, herkese fırsat verilmeli.

YGS Baraj puanını aşan tüm adaylarımızı kutluyor, PMYO sınavının diğer aşamalarında başarılar diliyorum.

 

Bu arada soru cevap sistemimize 210 aldım 200 e olmaz mı? veya 250 aldım 245 olmaz mı? gibilerinden sorular iletmemenizi öneririm.

]]>

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET