PMYO ile POMEM Arasındaki Fark Nedir?

PMYO; Polis Meslek Yüksek Okulu, Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı önlisans düzelinde eğitimi veren eğitim kurumlarıdır. Bu eğitim kurumlarına lise mezunu olan her genç müracaat edebilmektedir. Başvuru koşulları her sene yayınlanarak adaylara duyurulmakta ve ihtiyaç nispetindeyapılan sınavlar ile alımlar yapılmaktadır.

PMYO, emniyet teşkilatının polis memuru ihtiyacını karşılar. PMYO bitirenler polis memuru olarak hemen göreve başlarlar. Diğer üniversite mezunları gibi KPSS’ye  girme gibi bir zorunlulukları yoktur. Eğitim yatılı ve 2 yıl sürmektedir.

POMEM; Polis Eğitim Merkezi Müdürlükleri, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı 6 aylık eğitimle polis memuru yetiştiren eğitim kurumlarıdır. Bu merkeze sadece 4 yıllık üniversite mezunları belirli aşamaları geçtikten sonra kabul edilmektedir. POMEM’lere her sene alımlar yapılarak emniyet teşkilatının polis memuru ihtiyacı karşılanmaktadır. POMEM sınavlarına başvurabilmenin en büyük şartı 4 yıllık üniversite mezunu olmaktır. Sonrasında KPSS sınavından istenilen puanı almak.

PMYO ve POMEM mezunları arasında hiçbir fark yoktur. Her iki okulunda mezunları polis memuru olarak göreve başlarlar. Özlük hakları bakımından her iki okul mezunuda eşittir. Sadece kadro derecelerinde farklılık gözlemlenir.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET