PMYO Mecburi hizmet tazminatına iptal

 

AYM, polis adaylarına mecburi hizmet yükümlülüğünün yerine getirilmemesi durumunda yapılan masrafın 4 katı tutarında tazminat alınmasını iptal etti.

 

Anayasa Mahkemesi, polis adaylarına mecburi hizmet yükümlülüğünün yerine getirilmemesi durumunda yapılan masrafın 4 katı tutarında tazminat alınmasını öngören 4652 sayılı Polis Yükseköğretim Kanunu’nun 15. maddesinin 11. fıkrasında yer alan “… dört katını …” ibaresini iptal etti.

Kırıkkale Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencisi iken disiplinsizlik nedeniyle okulla ilişiği kesilen davacı için yapılan masraflara karşılık çıkarılan 26 bin 800 liralık borcun 1 ay içinde ödenmesi istendi. Bu tutarın ödenmesi talebine karşı dava açılması üzerine Kırıkkale İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

AYM’nin, kararında, “İki yıllık bir eğitimin sonucu olarak kişinin, sağlık sebepleri dışında bir nedenle, mecburi hizmet yükümlülüğünü yerine getirmeden kurumdan ayrıl-ması durumunda, kendisine yapılan öğretim masraflarının dört katı tutarında yüksek bir tazminata maruz kalmasının, ölçülülük ilkesine ve bu bağlamda Anayasa’nın 2. maddesine uygun olduğu söylenemez” denildi.

Vatan

 

]]>

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET