PMYO Mülakat Ayrıntıları

Bilindiği gibi, 04–14 Ağustos 2008 (10 Ağustos Pazar hariç) tarihleri arasında, PMYO mülakat ve fiziki yeterlilik sınavları ilgili PMYO’larda yapılmaktadır. Sitemize, konuyla ilgili çok sayıda soru gelmesi üzerine böyle bir açıklama yapılmasına gerek duyulmuştur. Öncelikle şunu belirtelim, mülakatta; 1-SORULAN SORU HAKKINDAKİ BİLGİ DÜZEYİ VE İSTENİLENİ KAVRAMA, 2-KENDİNE GÜVEN DUYMA, 3- SÖZLÜ İFADE BECERİSİ ve 4-FİZİKİ YETERLİLİK biçiminde 4 alandan adaylara puan verilecektir. Herhangi bir alanda başarılı olamama, ya elenme ile sonuçlanabilir veya puan düşümünü getirebilir.

 

Sorulan sorulardan birisi de, mülakat ve fiziki yeterlilik sınavından alınan puanların, PMYO sınav ortalama sınavına etki edip etmeyeceği ile ilgilidir. PMYO mülakat ve fiziki yeterlilik sınavından alınan puan, baraj niteliğinde olup, PMYO puan ortalamasına etki ETMEMEKTEDİR. Mülakat ve fiziki yeterlilik sınavını geçemeyen aday ise direkt olarak elenir.

 

Yapılan boy-kilo ölçümünü geçen adaylar, daha sonra doktor ve psikiyatrist/psikolog gözetiminden geçmektedirler. Bu aşamalarda; ilk bakışta tespit edilen ve girmeye engel olan göz kusurları (özellikle de ilk bakışta fark edilen renk körlüğü) en önemli elenme nedenlerinden birisidir. Kekemelik, konuşmada pelteklik gibi fonksiyonel konuşma bozuklukları da elenme nedenidir. Düztabanlılık da kusurlar arasında belli bir öneme sahiptir. Şunu özellikle belirtelim, mülakat ve fiziki yeterlilik sınavında özellikle sağlık konusunda olumlu görülen adayların, sağlık muayeneleri bu kadarla sınırlı değildir. PMYO yazılı sınavını kazananların alındığı intibak eğitimi sırasında, PMYO’nun belirlediği bir Devlet Hastanesi’nden tam teşekküllü sağlık raporu aldırılır. Dolayısıyla, hastalığı ilk bakışta tespit edilemeyen veya bazı hastalıklarını gizleyen adayların, sınavı kazanmış bile olma, elenmesi kesindir.

 

Sıkça sorulan sorulardan birisi de, fiziki yeterlilik hareketlerini yapamamanın sonuçları hakkındadır. Özellikle şunu belirtelim, fiziki yeterlilik sınavının mülakat sınavı içindeki puan toplamı 25’tir. Dolayısıyla, istenilen hareketlerin yapılmaması, 25 puanlık bir düşüşü ve dolayısıyla da, beraberinde bir riski getirmektedir. Çünkü PMYO mülakat sınavı için en az alınması gereken puan 100 üzerinden 70’tir. Onun için fiziki yeterlilik hareketlerinin mümkün olduğunca yapılmasında yarar vardır. Fiziki yeterlilik sınavı değerlendirme kriterleri aşağıdaki gibidir:

 

Erkek                                                            Bayan

Şınav (10 adet toplam 10 puan)     Şınav (5 adet toplam 10 puan)

 

Erkek                                                            Bayan

Mekik (10 adet toplam 10 puan)    Mekik (5 adet toplam 10 puan)

 

Erkek                                                            Bayan

Çök-Kalk (5 adet toplam 5 puan)    Çök-Kalk (5 adet toplam 5 puan)

Kategori: PMYO Sınavı

You might like:

Polis Reformu Yasa Tasarısı: Polis Akademisinde görevli personelin durumu Polis Reformu Yasa Tasarısı: Polis Akademisinde görevli personelin durumu
Polis Reform Tasarısı: 2020 yılına kadar polis amir ihtiyacı (PAEM) Polis Reform Tasarısı: 2020 yılına kadar polis amir ihtiyacı (PAEM)
Eğitim Dairesi Başkanlığı Polis Akademisine devrediliyor Eğitim Dairesi Başkanlığı Polis Akademisine devrediliyor
PMYO, POMEM ve FYO Öğrencilerine sınavla atanma tasarısı PMYO, POMEM ve FYO Öğrencilerine sınavla atanma tasarısı

Yorumlarınız

Yorumu Gönder
© 2014 PMYO.NET. All rights reserved. XHTML / CSS Valid.