PMYO Mülakat Sınavı İpuçları

Bilindiği gibi, 03–15 Ağustos 2009 (09 Ağustos Pazar hariç) tarihleri arasında, PMYO mülakat ve fiziki yeterlilik sınavları ilgili PMYO’larda

yapılacaktır. Mülakatta; 1.SORULAN SORU HAKKINDAKİ BİLGİ DÜZEYİ VE İSTENİLENİ KAVRAMA, 2.KENDİNE GÜVEN DUYMA (Mesleği Temsil Yeteneği), 3.SÖZLÜ İFADE BECERİSİ ve 4.FİZİKİ YETERLİLİK biçiminde 4 alandan adaylara puan verilecektir.

Herhangi bir alanda başarılı olamama, ya elenme ile sonuçlanabilir veya puan düşümünü getirebilir. PMYO mülakat ve fiziki yeterlilik sınavından alınan puan, baraj niteliğinde olup, PMYO puan ortalamasına etki ETMEMEKTEDİR. Mülakat ve fiziki yeterlilik sınavını geçemeyen aday ise direkt olarak elenir.

Yapılan boy-kilo ölçümünü geçen adaylar, daha sonra doktor ve psikiyatrist / psikolog gözetiminden geçmektedirler. Bu aşamalarda; ilk bakışta tespit edilen ve girmeye engel olan göz kusurları (özellikle de ilk bakışta fark edilen renk körlüğü) en önemli elenme nedenlerinden birisidir. Kekemelik, konuşmada pelteklik gibi fonksiyonel konuşma bozuklukları da elenme nedenidir. Düztabanlılık da kusurlar arasında belli bir öneme sahiptir. Şunu özellikle belirtelim, mülakat ve fiziki yeterlilik sınavında özellikle sağlık konusunda olumlu görülen adayların, sağlık muayeneleri bu kadarla sınırlı değildir. PMYO yazılı sınavını kazananların intibak eğitimi sırasında, PMYO’nun belirlediği bir Devlet Hastanesi’nden tam teşekküllü sağlık raporu aldırılır. Dolayısıyla, hastalığı ilk bakışta tespit edilemeyen veya bazı hastalıklarını gizleyen adayların, sınavı kazanmış bile olma, elenmesi kesindir.
Fiziki yeterlilik sınavının mülakat sınavı içindeki puan toplamı 25’tir. Dolayısıyla, istenilen hareketlerin yapılmaması, 25 puanlık bir düşüşü ve dolayısıyla da, beraberinde bir riski getirmektedir. Çünkü PMYO mülakat sınavı için en az alınması gereken puan 100 üzerinden 70’tir. Onun için fiziki yeterlilik hareketlerinin mümkün olduğunca yapılmasında yarar vardır. Fiziki yeterlilik sınavı değerlendirme kriterleri bu yıl daha açıklanmamıştır. 1-2 gün içinde açıklanabilir. 

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET