PMYO öğrencilerini isyan ettiren karar

İki yıllık eğitimin sonunda polis olma hayalleri “5 dakikalık mülâkatla” yıkılan çocuklar ve aileleri yetkililere seslendi ve “Bin bir zorlukla yemeden içmeden 2 yıl emek verip okuttuğumuz çocuklarımızın geleceğini karartmayın. Elinizi vicdanınıza koyup bu kararınızı gözden geçirin” dedi.

Geçtiğimiz hafta başında polis meslek yüksek okullarından mezun olan öğrencilerden mülâkkatta elenenlerin feryadı yürek yakıyor: “Ramazan ayında evimize ateş düştü.” 2 yıllık emeklerinin ve geleceklerinin çalındığını söyleyen polis okulu mezunları, verilen diploma ile sadece polis olabileceklerini, diplomaların başka hiçbir işe yaramayacağını belirttiler. İki yıllarının heba olduğunu dile getiren mağdurlar, diplomalarının çöp olduğu ifade etti. “Ailelerimiz perişan oldu. Ramazan’ı bize zehir ettiler” diyen mezunlar, “Ne suçumuz var anlayamadık” ifadelerini kullandılar. Aileler ise çocuklarının hayata atılmaya başladıkları genç yaşta böyle yaftanlamasından ötürü endişeli.

İSMİ BİZDE GİZLİ AİLELER VE DRAMLARI

Çocuklardan birinin annesi merdiven siliyor. Babası ise asgari ücretle çalışıp akşamları da kahvehanelerde, derneklerde sandviç satıyor. Tek derdi sofrasına bir tabak sıcak çorba koyabilmek. O kadar yoğun çalışıyor ki “iktidar-cemaat” savaşından haberi dahi yok. Son karar sonrası ailecek sessizliğe gömüldüler ağızlarını bıçak açmıyor. Komşularıyla konuşmuyor, camlarının perdesini dahi açmıyorlar.

Yol parası mukabeleden toplandı

İzmir’den İstanbul’a gelip hukuki süreç başlatmak isteyen bir başka çocuğun ise yol parası “mukabele”ye katılan kadınlar arasında toplandı ancak avukat parası hâlâ denkleştirilemedi. Ancak aynı çocuğun bir başka arkadaşı daha şanslıydı onun annesinin bozdurabileceği bir bileziği vardı.

Polis meslek yüksekokullarında ilk kez uygulanan mülakatlar, yüzlerce ailenin ve öğrencinin hayallerini söndürdü. Polis meslek yüksekokulunu bitirip polis olma hayali kuran öğrenciler beş dakikalık mülakatta elendi. Türkiye’de 29 ilde bulunan bu okullardan bu yıl 7 bin 10 kişi mezun oldu. Türkiye genelinde bin 700 kişinin elendiği mülakatlarda polis adaylarına polis mesleğiyle alakası olmayan sorular soruldu. Gazetemizi arayan ve mülakatta elenen adaylar yetkililere çağrıda bulunup bu kararlarını yeniden gözden geçirmesini istediler.

MAKARNA YAPMAYI BİLİYOR MUSUN?

Gazetemizi arayan ve hukuki süreç başlatacağı için ismini yayımlamadığımız Aksaray Polis Yüksek Okulu mezunu aday, “2013 yılında yeterli puanı alıp mülakatlardan da geçip başarıyla polis okulunda okumaya hak kazandım. Polis okuluna girdiğimde, okul bitiminde mülakata tabi tutulacağımız gibi bir kanun yoktu ve biz bunu bilerek okula gittik. Fakat daha sonra 2014 Kasım ayında gündeme gelen “Güvenlik Paketi” ile mülakat koşulu getirildi. Okulumu 10 Haziran 2015 yılında başarıyla tamamladıktan sonra benim gibi diğer arkadaşlarıma da 19, 20 ve 21 Haziran tarihlerinde sözlü mülakat yapıldı. Fakat bu mülakatta da mesleki sorular beklerken hangi dershaneye kaç yıl gittiğimiz, makarna yapmayı bilip bilmediğimiz gibi polislik mesleğiyle ilgili olmayan sorular soruldu. Bunlara da cevap verdim ama belli ki elemeye bahane arıyorlardı. Benim okuduğum Aksaray Polis Okulu’ndan mezun olan 426 kişiden 376 kişi böyle yapılan mülakatlar sonucu elendi” dedi.

DİPLOMALARIMIZ ÇÖP OLDU

İki yıllık emeğimiz geleceğimiz çalındı diyen polis okulu mezunu aday, “Verilen diploma ile sadece polis olabiliriz başka hiçbir işe yaramaz. İki yılımızı çöpe attılar. Üniversiteyi kazanmamıza rağmen, iş garantisi olduğundan polis okulunu tercih ettik. Bizim tercih ettiğimizde okul bitiminde mülakat şartı yoktu biz bunu bilerek polis okulunu seçtik. Şimdi tüm emeklerimiz boşa gitti. Diplomalarımız çöp oldu. Ailem beni zar zor okutmuştu. Şimdi perişan oldular. Ramazanı bize zehir ettiler. Ne suçumuz var anlayamadık. Hukuki her türlü mücadeleyi vereceğiz. Devletin bu haksızlığı gidermesi lazım” diye konuştu.

RUSYA BAKANININ KARISININ ADINI SORDULAR

Arkadaşlarının uğradığı haksızlığa kendisinin de uğradığını söyleyen Samsun Polis Meslek Yüksek Okulunu mezunu ismini yayımlamadığımız bir başka polis adayı gazetemize yaptığı açıklamada “Mülakatta polislikle alakası olmayan sorular bana da soruldu. Bana Rusya’nın eski bakanının adını ve karısının adını sordular. Belli ki elenmemiz için sorulmuş sorular. Rusya’nın bakanın karısının polislikle ne alakası var. Hem kaç kişi biliyor ki Rusya bakanının karısının adını. Bize soranlar biliyor mu acaba. Bizim okulda da maalesef böyle polislikle alakası olmayan sorularla 190 bayan polis adayından 160’ı elendi” diye konuştu.

İSMİ BİZDE GİZLİ AİLELER VE DRAMLARI

Çocuklardan birinin annesi merdiven siliyor. Babası ise asgari ücretle çalışıp akşamları da kahvehanelerde, derneklerde sandviç satıyor. Tek derdi sofrasına bir tabak sıcak çorba koyabilmek. O kadar yoğun çalışıyor ki “İktidar-cemaat” savaşından haberi dahi yok. Son karar sonrası ailecek sessizliğe gömüldüler ağızlarını bıçak açmıyor. Komşularıyla konuşmuyor, camlarının perdesini dahi açmıyorlar. İzmir’den İstanbul’a gelip hukuki süreç başlatmak isteyen bir başka çocuğun ise yol parası “mukabele”ye katılan kadınlar arasında toplandı ancak avukat parası hala denkleştirilemedi. Ancak aynı çocuğun bir başka arkadaşı daha şanslıydı onun annesinin bozdurabileceği bir bileziği vardı! (Kaynak: Milli Gazete)

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

PMYO öğrencilerini isyan ettiren karar” için 5 yorum

 • 5 Ağustos 2015 tarihinde, saat 11:53
  Permalink

  Bende liseyi tamamladıktan sonra polis meslek yüksek okulluna girmek istiyorum. Mezuniyete iki hafta kala özel harekat polisleri geliyormuş bildiğim kadarıyla. Pöh’e girmek içinde bu saçma sapan mulakata girmek gerekiyor mu?

  Yanıtla
 • 25 Temmuz 2015 tarihinde, saat 14:43
  Permalink

  Ne makarnayı biliyorum ne dersaneyi ne malum yapıyı. Okulda sporumla atışımın iyi olmasından başka göze batan durumum yoktu. Disiplinsizlikten okuldan atılıp hukukla geri dönen de 17 aralıktan sonra da malum yapıyla alakasını kesmeyen atandı ben atanamadım ! Hala aklım almıyor neden elendiğimi

  Yanıtla
 • 14 Temmuz 2015 tarihinde, saat 20:56
  Permalink

  Mezun olupta mulakati geçmeyen bi daha polis olamiyo mu admin

  Yanıtla
  • 21 Temmuz 2015 tarihinde, saat 17:49
   Permalink

   evet malesef kardeş bir daha polis olamıyor 🙁

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET