PMYO Renk Körlüğü Sorunsalı

PMYO mülakat sınavlarında adayların ön sağlık kontrollerinde renk körü olup olmadıklarına bakılıyor. Renk körlüğü konusunda güncel uygulamaların PMYO alımlarında da uygulanması ve bu uygulamadan vazgeçilmesi gerekmektedir. Konu ile ilgili Furkan ARI’nın yazısı ekte.

 

Konu ile ilgili yazı;

 

 

Renk körlüğü ile ilgili
Öncelikle bana bu konuda sesimi duyurmamda yardımcı olduğu için ve yazıyı sitede yayınladığı için sitenin adminine şükranlarımı sunarım.

Bilindiği üzere Polis akademisi ve Polis meslek yüksek okulları giriş yönetmeliğinde bulun renk körleri elenir maddesinden nasibini alan yüzlerce gençten sadece biriyim.

Bu konudan elenen her arkadaşım dostum gibi vatanımı çok seviyorum ve yüreğim bu meslek aşkıyla yanıp tutuşuyor ama malesef elimizden hiç birşey gelmiyor.

Önce renk körlüğünden bahsedeyim sizlere.Dünyadaki her 20 erkekten 1 i renk körüdür ve çoğuda bunu bilmeyerek ölür.Toplumda yanlış bir bilgi kirliliği var renk körleri yeşili kırmızı görür renklerin çocuğunu karıştırır cinsinden bu işin aslı kesinlikle böyle değildir.

Renk körlerinin de dereceleri vardır.Yalnızca ileri derece renk körü olan insanlar tüm renkleri karıştırır veyahut siyah beyaz görürler.

Ben ve diğer elenen mağdurlar kısmi renk körleridir.

Yani hayatın normal akışında bunun farkına bile varmazlar.

Ama iş o rakamları okumaya gelince dünya bizim için duruyor hayat başımıza yıkılıyor.

Geçen senelerde ehliyet , silah ruhsatı , özel güvenlik belgesi alımlarında RENK KÖRLÜĞÜ ŞARTI KALDIRILDI.Yani aslında polis olmamıza hiç bir engel söz konusu değil.Renk körlerinin askeri alanda ve kamuflajdaki başarılarınıda bu vereceğim siteden bulabilirsiniz. http://karelidefter.blogspot.com/2008/09/dmann-renk-kryse-sap-gibi-ortadasn.html

Geçen sene düztabanlılık gibi bir sorun kalktı ki ayakta çok beklendiğinde insanlara ağrı verdiğini duydum. Ayrıyetten göz çizdirme gibi bir yönetmelikte değiştirildi.

Renk körü olan arkadaşlardan adminden ve bu yazının ulaştığı herkesten Allah’ın adıyla bir isteğim var lütfen

http://bimerapplication…ms/pgApplicationEx.aspx 
http://www.icisleri.gov…isleri_bakanamesaj.aspx/ 

polisakademisi@egm.gov.tr 

Adreslere bu konuyla ilgili şikayetinizi isteğinizi yazın.Yaş şartından muzdarip olan arkadaşlarıda unutmayalım herkese iyi günler admine tekrar teşekkürlerimi iletirim. Furkan ARI

 

 

 

 

 

]]>

Comments
  1. Burak
  2. Ünal
  3. emre
  4. tugay
  5. mehmet
  6. mehmet
  7. Cemal

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir