PMYO Renk Körlüğü Sorunsalı

PMYO mülakat sınavlarında adayların ön sağlık kontrollerinde renk körü olup olmadıklarına bakılıyor. Renk körlüğü konusunda güncel uygulamaların PMYO alımlarında da uygulanması ve bu uygulamadan vazgeçilmesi gerekmektedir. Konu ile ilgili Furkan ARI’nın yazısı ekte.

 

Konu ile ilgili yazı;

 

 

Renk körlüğü ile ilgili
Öncelikle bana bu konuda sesimi duyurmamda yardımcı olduğu için ve yazıyı sitede yayınladığı için sitenin adminine şükranlarımı sunarım.

Bilindiği üzere Polis akademisi ve Polis meslek yüksek okulları giriş yönetmeliğinde bulun renk körleri elenir maddesinden nasibini alan yüzlerce gençten sadece biriyim.

Bu konudan elenen her arkadaşım dostum gibi vatanımı çok seviyorum ve yüreğim bu meslek aşkıyla yanıp tutuşuyor ama malesef elimizden hiç birşey gelmiyor.

Önce renk körlüğünden bahsedeyim sizlere.Dünyadaki her 20 erkekten 1 i renk körüdür ve çoğuda bunu bilmeyerek ölür.Toplumda yanlış bir bilgi kirliliği var renk körleri yeşili kırmızı görür renklerin çocuğunu karıştırır cinsinden bu işin aslı kesinlikle böyle değildir.

Renk körlerinin de dereceleri vardır.Yalnızca ileri derece renk körü olan insanlar tüm renkleri karıştırır veyahut siyah beyaz görürler.

Ben ve diğer elenen mağdurlar kısmi renk körleridir.

Yani hayatın normal akışında bunun farkına bile varmazlar.

Ama iş o rakamları okumaya gelince dünya bizim için duruyor hayat başımıza yıkılıyor.

Geçen senelerde ehliyet , silah ruhsatı , özel güvenlik belgesi alımlarında RENK KÖRLÜĞÜ ŞARTI KALDIRILDI.Yani aslında polis olmamıza hiç bir engel söz konusu değil.Renk körlerinin askeri alanda ve kamuflajdaki başarılarınıda bu vereceğim siteden bulabilirsiniz. http://karelidefter.blogspot.com/2008/09/dmann-renk-kryse-sap-gibi-ortadasn.html

Geçen sene düztabanlılık gibi bir sorun kalktı ki ayakta çok beklendiğinde insanlara ağrı verdiğini duydum. Ayrıyetten göz çizdirme gibi bir yönetmelikte değiştirildi.

Renk körü olan arkadaşlardan adminden ve bu yazının ulaştığı herkesten Allah’ın adıyla bir isteğim var lütfen

http://bimerapplication…ms/pgApplicationEx.aspx 
http://www.icisleri.gov…isleri_bakanamesaj.aspx/ 

polisakademisi@egm.gov.tr 

Adreslere bu konuyla ilgili şikayetinizi isteğinizi yazın.Yaş şartından muzdarip olan arkadaşlarıda unutmayalım herkese iyi günler admine tekrar teşekkürlerimi iletirim. Furkan ARI

 

 

 

 

 

]]>

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bunları da sevebilirsiniz

PMYO Renk Körlüğü Sorunsalı” için 5 yorum

  1. bu renk körlüğü zırvasını mecliste bir milletvekili dile getirse de bizde kurtulsak diye umut ediyorum. darbecileri kısaca vatan hainlerini polis , asker yaparken sorun olmuyorda vatanını seven polis olmak isteyen kişi mi sorun oluyor bu devlete yapmayın Allah aşkına para kazandırmak için ehliyet,özel güvenlik sertifikası veriliyorken bunu devletin sorun etmesi komik.

  2. Renk koru diye tsk ya ve pmyo ya alim yapmiyorsunuz bizi askerede alamazsiniz birkerede mantikli bir is yapin bu ulke icin..

  3. İcisleri Bakanligi duy bu sesimizi ben.de ehliyet aldim askerlik yaptim 4 yillik universiylte okudum ama bi rakami okuyamadim diye senden olmaz dediniz bu mu adaletniz saygilarimla…

  4. bize yardımcı olabilecek kimse yok mu? Ben renk körü olmama rağmen ehliyet alabiliyorsam , askerde olup vatani görevimi yerine getirebiliyorsam , günlük işlerimi ve sosyal aktivitelerimi aksatmadan yerine getirebiliyorsam neden POLİS olamıyorum? Sizce bunun neresi adaletli inanın bu renk körlüğünün de dereceleri var sadece rakamdan dolayı insanları elemek ama yeri gelince asker yapıp nöbete dikmek doğru bişey değil bunun adı insanı kullanmaktır, ben asker olayım elbette yapabiliyorum ama POLİS liği de yapabilirim…..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir