PMYO Sağlık Şartları ( Diş Şartları Detayı)

PMYO sağlık şartları 27 Ekim 2010 tarihli resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre değişikliğe uğramıştır. Bu değişikliklerden diş ile ilgili olan kısmı sizler için yorumladık.

 

 

 

 

 

PMYO sağlık şartları değişmeden önce diş ile ilgili detaylar;

1)Eşkal belirleyici olmamak kaydıyla alt ve üst dişler arasında 6 mm.ye kadar olan alt çene gerilikleri, (retrognatileri) 3 mm. ye kadar olan alt çene ilerilikleri, (prognatileri)

2)Ön grup (anterior bölge) haricinde sabit protezle düzeltilebilen, konuşma ve çiğnemeyi bozmayan alt ve üst çenenin, ortodontik tedavi gayesiyle çekilmiş dişleri ile üçüncü büyük azı dişleri haricinde 5 den az kısmi diş noksanlıkları,

3)Her türlü dolgu ve endodontik tedavi ile kurtulması mümkün olan diş çürükleri,

 

Yeni yönetmeliğe göre diş ile ilgili detayları;

1) Eşkal belirleyici olmamak kaydıyla alt ve üst dişler arasında 6 mm ye kadar olan alt çene gerilikleri, (retrognatileri) 3 mm. ye kadar olan alt çene ilerilikleri (prognatileri) ve 6 mm den fazla olan, open-bite vakaları öğrenciliğe kabul edilmez. Ancak ortodontik tedaviye başlamış ve tedavisi devam edenler öğrenciliğe kabul edilir.

2) Diş eksiklikleri sabit protezle rehabilite edilmiş olanlar öğrenciliğe kabul edilir. Dental implant uygulananlarda, implantın 8 mm den uzun kemik desteği olmalı ve mobilitesi olmamalıdır. Kapanış ve ark dizisi normal olan ön dişlerden birinin eksikliği kabul edilir.

3) Eksiklikleri sabit protez ya da dental implant uygulaması ile rehabilite edilmemiş olgularda ise ön grup dışındaki 5 ten az diş eksiklikleri öğrenciliğe kabul edilir. 5 ve 5 ten fazla diş eksikleri kabul edilmez. Üçüncü büyük azı dişlerin yokluğu eksiklik olarak değerlendirilmez, Okluzyonda (Kapanış) ve fonksiyonda olmayan gömülü dişler ile tedavi edilmemiş mevcut diş kökleri eksik diş kabul edilir.

 

 

Diş şartları ile ilgili yukarıda yazanlardan yorum çıkaramayan adaylara tavsiyem bir diş hekimine bu yazanları göstermek ve yorumlamasını istemek.

 

Diğer sağlık şartları ile ilgili yazıları daha sonra sitemize ekleyeceğim. Editör Abiniz…

 

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

PMYO Sağlık Şartları ( Diş Şartları Detayı)” için bir yorum

  • 19 Haziran 2015 tarihinde, saat 18:44
    Permalink

    merhabalar, benim bir sorum olacaktı, burada yazıyor ama emin olamadım. ben 1 ay önce ortodonti tedavisine başladım ve 15-18 ay süreceği söylendi. Mülakatları geçebilir miyim ? gördüğüm tedavi bana engel mi ?

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET