.

PMYO Sınavına Başvuru Yapamayan Lise Mezunlarına yönelik yasa teklifi

AK Parti’li Bekir Bozdağ ve Mustafa Elitaş ile Veysi Kaynak,, ÖSYM’nin yeniden yapılandırılmasını öngören yasa teklifi sundu.

POLİSLİK İÇİN LİSE AYRIMI KALKIYOR

ÖSYM teklifi, tüm lise ve dengi okul mezunlarının polis meslek yüksekokulları ile akademilere girebilmesine olanak sağlıyor. Mevcut düzenlemeye göre, ‘genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı okul’ mezunları bu okullara girebiliyorlar. Teklifin gerekçesinde, bu düzenleme ile okul ve fakültelere girişte ‘ayrımcılığa son verildiği’ yer aldı.

***

Ak Parti tarafından TBMM Başkanlığı’na ÖSYM’nin yapısını değiştirmesi amacıyla sunulan kanun teklifinde İmam Hatip Lisesi ve Açıköğretim Lisesi mezunlarına da polis olabilmelerinin yolunu açacak bir düzenleme yer aldı.

Ak Parti Grup başkanvekilleri Bekir Bozdağ ve Mustafa Elitaş ile Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak tarafından sunulan kanun teklifiyle ÖSYM’nin yapısının değiştirilmesinin yanı sıra bazı kanun maddelerinde de değişiklik yapması öngörüldü.

ÖSYM’nin yapısını neredeyse bütünüyle değiştiren söz konusu kanun teklifiyle polis meslek yüksek okullarında okuma hakkı, ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olan “tüm lise ve dengi okul” mezunlarına verildi.

Polis Akademisi’ne bağlı Polis Meslek Yüksek Okulları’nda mevcut düzenlemeye göre genel lise, erkek ve kız teknik liseleri ile ticaret-turizm meslek liseleri mezunları okuma hakkına sahipken, kanun teklifinde söz konusu uygulama değiştirildi. İmam Hatip Lisesi, açıköğretim lisesi, sağlık meslek lisesi mezunlarına da polislik yolunu açabilecek yeni düzenleme Ak Parti tarafından “Anayasa’daki eşitlik hakkı uyarınca” yapıldığı kaydedildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir