PMYO Yazılı Sınav İçeriği Soru Sayıları Değişti

2014 başvuruları sırasında adaylara yazılı sınavın içeriğinin ve soru sayılarının değişeceğini bildirmiştik. Polis Akademisi Başkanlığı resmi sayfasından sınav kılavuzunun içeriğinde “Yazılı Sınav İçeriğini” yayınlamıştır. Buna göre;

 

YAZILI SINAVIN İÇERİĞİ 

Yazılı Sınav saat 09:30 da başlayacak ve 90 dakika sürecektir.

Yazılı sınavda adaylara ortaöğretim düzeyinde Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümlerinden oluşan 80 soruluk bir test uygulanacaktır.

Sınavda soruların bölümlere dağılımı;

Genel Yetenek bölümünden Türkçe (%30)(24 soru), Matematik (%30)(24 soru),

Genel Kültür bölümünden Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (%5)(4 soru), Türk ve Dünya Tarihi (%5)(4 soru), Türkiye ve Dünya Coğrafyası (%10)(8 soru), Temel Yurttaşlık Bilgisi (%5)(4 Soru), Güncel ve Kültürel Konular (%5)(4 soru), Sosyoloji (%5)(4 soru), Psikoloji (%5)(4 soru)’dir.

Adaylar soruların cevaplarını optik okumaya elverişli cevap kağıtlarına işaretleyecekler, cevap kağıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayarla değerlendirilecektir.

Değerlendirmede doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın almış olduğu ham puan bulunacaktır. Adayların başarı puanı tespit edilirken; ham puan 100/80 ile çarpılacak ve böylece yüz (100) tam puan üzerinden Başarı Puanı hesaplanacaktır.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

PMYO Yazılı Sınav İçeriği Soru Sayıları Değişti” için 2 yorum

 • 27 Aralık 2014 tarihinde, saat 23:18
  Permalink

  Sınavı kaç netle kazanırım ? 80 soruda kaç doğru yapmam gerekiyor ?

  Yanıtla
  • 28 Aralık 2014 tarihinde, saat 18:50
   Permalink

   sınav yarışma sınavıdır, dolayısıyla sınava giren adayların genelinin yaptığı başarı durumu kazananları belirler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET