Polis, 10 yıllık görev şartıyla askere gitmeyecek

Askerlik göreviyle ilgili hükümetin çalışmasını merakla bekleyen polise müjdeli haberi Başbakan verdi. Erdoğan, akademi ve yüksekokul mezunlarının, 10 yıl polislik görevini yaptıktan sonra askerliğini yapmış sayılacağını açıkladı.

Polisin, askerlik göreviyle ilgili beklediği haberi, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Ankara Arena Spor Salonu’ndaki parti programının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 10. maddesinde yeni bir düzenleme yaptıklarını ve bu düzenlemeye göre, gerek Polis Akademisi mezunları gerek iki yıllık yüksekokul mezunlarının 10 yıl polislik görevini yaptıktan sonra askerliğini yapmış sayılacaklarını ifade etti. Başbakan’ın bu açıklamasının ardından ayrıntıları İçişleri Bakanı Beşir Atalay açıkladı. Atalay, “Polislerimiz askerlikten tamamen muaf olacak, hiç askerlik yapmayacaklar. Ama 10 yıl polislik mesleğinde kalmak zorunda. 10 yıldan önce eğer polislik mesleğinden ayrılırsa o zaman tekrar askerlik yapmak zorunda kalacak.” dedi.

Yeni düzenlemeyle polislerin askerlikten tamamen muaf olacağını bildiren Atalay, “Hiç askerlik yapmayacaklar. Ama 10 yıl polislik mesleğinde kalmak zorunda. 10 yıldan önce mesleğinden ayrılırsa o zaman tekrar askerlik yapmak zorunda kalacak. Daha önce kısa dönem gibiydi… Tasarı o haldeydi. Üzerinde çalışıldı. Yeni şekli tamamen muafiyet. Ama 10 yıl meslekte kalmak zorunda.” diye konuştu.

Atalay, düzenlemenin hangi okuldan mezun olursa olsun tüm polisleri kapsayacağını ifade ederek, “Şu anda yaklaşık 38 bin askerliğini yapmayan polis var. Hepsi bundan faydalanıyor. 2 bin 500 civarında da şu anda askerde olan var. Onlar da bu kanun çıktığı anda terhis olacak. Başbakan’ımızın bugün (dün) ifade ettiği husus budur. İşin özü polisin tamamen askerlikten muafiyetidir. Hiç askerlik yapmayacağıdır.” dedi. Konuyla ilgili tasarının, bu şekilde bugün büyük ihtimalle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne intikal edeceğini bildiren Atalay, “1-2 hafta içinde de bunun yasalaşmasını arzu ediyoruz, planlıyoruz.” dedi.

 

 

***

 

Emniyet teşkilatında 10 yılını doldurmuş polislerin askerlik yapmamasını düzenleyen kanun tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına göre, Emniyet Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında bulunan ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup personel ile mezun olup göreve başlamak kaydıyla polis eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenim görmekte olanlar ve bu kurumların giriş sınavlarını kazanmış olanlardan askerlik hizmetini yapmamış olanların askere celp ve sevk işlemleri ertelenecek.

Bu yükümlülerden Emniyet teşkilatında 10 yıllık hizmet süresini tamamlayanlar; askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Bu yükümlüler ile ilgili bilgiler, İçişleri Bakanlığı tarafından Milli Savunma Bakanlığına gönderilerek nüfus kayıtlarına işlenmesi sağlanacak.

Tasarıya göre, 10 yıllık süre, polis eğitim ve öğretim kurumlarından mezun olarak fiilen göreve başlanılan tarihte başlayacak. 10 yıllık süre tamamlanmadan herhangi bir nedenle Emniyet teşkilatından ayrılan veya başka kuruma nakledilen veya bu süre içinde meslekten ilişiği kesilen personel, genel hükümlere göre askerlik hizmetini yerine getirecek.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, bu kapsama giren personelden, halen askerlik hizmetlerini yerine getirmekte olanların, askerlik hizmetleri durdurularak terhis edilecek ve görevlerine iade edilecek.

Tasarının gerekçesinde; son yıllarda yeni yerleşim birimlerinin kurulması, nüfus artışı ve mülki yapılanmada meydana gelen değişikliklerin, Emniyet teşkilatının iş yükünü ve personel ihtiyacını sürekli arttırdığı ifade edildi. Gerekçede, ”2000 yılında 43 milyon 527 bin 648 olan polis bölgesi nüfusu, 2009 yılında 55 milyon 489 bin 666’ya çıkmıştır. Bunun yanında, 2007 yılında 81 ilde 711 ilçe polisin sorumluluk alanındayken, 2010 yılında 81 ildeki bütün ilçelerin (892 ilçe) polisin görev alanına girmesi dolayısıyla, teşkilatlanma açısından da yaklaşık yüzde 25’lik bir büyüme olduğu görülmektedir” denildi.

Polisin öncelikli görevlerinden birinin de kanun dışı toplumsal hareketlere karşı mücadele oluğuna dikkati çekilen gerekçede, toplumsal olaylara müdahale eden çevik kuvvet şube müdürlüklerinde, askerlik hizmetini henüz yapmamış olan polis memurlarının tüm çevik kuvvet personeline oranının yüzde 60,7 olduğu kaydedildi.

Gerekçede, ”Askerlik hizmetini yapmamış olan çevik kuvvet polislerinin askere alınmaları, çok önemli güvenlik açıkları oluşturabilecektir” denilerek, AB ülkelerinin hiçbirinde ”polis” olarak çalışanlara askerlik görevi yaptırılmadığı ifade edildi.

Tasarının gerekçesinde, Emniyet teşkilatında, 213 bin 959 polisin (amir ve memur) görev yaptığı; bunlardan 36 bin 213’ünün henüz askerliğini yapmadığı, 2 bin 202’sinin ise halen askerde olduğu, Emniyet teşkilatında askerlik hizmetini tamamlamamış 38 bin 415 personel bulunduğu, bu sayının, toplam mevcudun yüzde 18’ine tekabül ettiği belirtildi. Ayrıca askerlik hizmetini tamamlamamış 38 bin 415 personelin, 10 bin 55’inin (yüzde 26’sı) lisans, 28 bin 360’ının (yüzde 74?ü) ise ön lisans mezunu olmak üzere tamamının yüksek öğrenim mezunu olduğu kaydedildi.

***

“POLİSLER ASKERLİK YAPMAYACAK”

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, polislerin askerlik konusunu düzenleyen kanun tasarısının TBMM’ye gönderildiğini bildirerek, ”bundan sonra polislik mesleğini yapanlar askerlikten muaf olacaklar” dedi.

Beşir Atalay, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Toplantısı için bulunduğu parti genel merkezinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Atalay, polislerin askerliğiyle ilgili kanun tasarısına ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

”Polisin askerlik konusunu yeniden düzenleyen yasa tasarısı TBMM’ye intikal etti. Planımız, bu hafta komisyonda görüşülmesini sağlamak ve hemen önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulundan da geçirmek, yasalaşmasını sağlamak.

Gönderdiğimiz tasarının özü şu; bundan sonra polislik mesleğini yapanlar askerlikten muaf olacaklar. Yani tamamen muaf olacaklar, askerlik yapmayacaklar. Hangi okuldan mezun olarak gelirse gelsin polislik mesleğinde görev yapıyorsa askerlik yapmayacak.”

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET