Polis Akademisi Fakülte ve Yüksek Okullar (FYO)

3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu’nun 3518 sayılı kanununun 2. maddesi ile yeniden düzenlenen,

27. maddesine dayanılarak çıkarılan 27.06.1989 tarih ve 20208 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Emniyet Genel Müdürlüğü Yükseköğretim Kurumlarında Öğrenci Okutma Yönetmeliği” uyarınca Eğitim Daire Başkanlığı’na bağlı bir büro amirliği şeklinde düzenlenerek faaliyete başlayan FYO Büro Amirliği daha sonra Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlanmış ve Polis Akademisi Başkanlığı’nın yeniden yapılandırıldığı 25.04.2001 tarih ve 4652 sayılı kanunla FYO Şube Müdürlüğü’ne dönüştürülmüştür.

“FYO öğrencisi” ibaresi Emniyet Genel Müdürlüğü adına Ankara’daki devlet üniversitelerinde teşkilatın ihtiyacı bulunan branşlarda okutulan öğrencileri kapsar.

Öğrencilerin öğretim süreleri boyunca, yaz okulu veya bütünlemeye kalanların telafi sınavı giderleri hariç, eğitim-öğretim, sınav, laboratuar, harç, uygulama ve ders kitapları ile öğrenimle ilgili eğitim giderleri ve barınma, iaşe ve ibateleri Akademi Başkanlığı’nca karşılanır.

Akademi öğrencilerinde olduğu gibi en az bir defaya mahsus olmak üzere uygulamalı eğitim kampına tabi tutulurlar.

Uygulamalı eğitim kampını başarı ile tamamlayan ve okumakta oldukları fakülteden mezun olan öğrenciler Genel Müdürlüğün ihtiyaç duyduğu kadrolara Komiser Yardımcısı sıfatıyla atanırlar.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET