Polis Alımlarında Lise Mezunları yerine Üniversite Mezunlarına Ağırlık Verilecek

Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz ÇOLAK, polis alımlarında lise mezunları yerine üniversite mezunlarına ağırlık verileceğini söyledi.

-Yeni polis eğitim sistemi nasıl olacak?

Polis memuru eğitiminde yavaş yavaş lise mezunlarından ziyade üniversite mezunlara ağırlık vermeye başlayacağız; bunu da mevcut Polis Meslek Yüksekokullarını () belirli bir süreçte Polis Meslek Eğitim Merkezlerine () dönüştürülecek. Az sayıda da olsa PMYO’lar varlığını bir süre devam ettirecek.

Burada biz demokratik ülkelerdeki modellere baktık. Demokratik ülkelerdeki iki tür polis eğitimi olduğunu görüyoruz. Birincisi kısa eğitimler yoluyla memur ve amir yetiştirmek. Amerika’da eyalet eyalet değişiklik göstermesine karşın 4,5 ayla 6 ay arasında polis eğitimi var. Memurluğa başladıktan sonrada amirliğe meslek içinden yükseliyor. İngiltere de bu daha da kısa. Fransa da 11 ay. İtalya ve İspanya da da Fransa’ya yakın sürede polis eğitimi verilmektedir. İkinci model ise bizimki gibi biraz uzun eğitim veren polis akademileri. Bu da daha çok Almanya, Hollanda, İskandinav ülkeleri ile doğu Avrupa ülkelerinde var. Eğitimi süreleri 2 ile 3 yıl arasında değişmekle birlikte en az yarısı pratik olan bir eğitim veriliyor. Bizim gibi amir için 4 yıl ve memur için 2 yıl yatılı verilen ve askeri bir mantıkla düzenlenmiş teorik eğitim değil.

Lisans mezunlarını alıp kısa bir eğitim ile polis memuru yetiştiren EGM Eğitim Daire’ye bağlı POMEM’ler var. Bunları da yeni yasa ile Polis Akademisi’nin altına alıyoruz. Yani tüm polis eğitimini Polis Akademisi’nin altında topluyoruz. Akademinin iş yükü iki üç katına çıkacak. Eğitim Dairesi’nin meslek içi eğitimde dahil tüm fonksiyonları Polis Akademi’sine geçiyor.

Mustafa Türk – Al Jazeera

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bunları da sevebilirsiniz

Polis Alımlarında Lise Mezunları yerine Üniversite Mezunlarına Ağırlık Verilecek” için 15 yorum

    1. iki yıllık mezunlar yaş şartını geçmediği sürece ygs sınavına girip baraj puanını aşıp polis olma yolu açılıyor.yaşın geçmişse eğer şu şekil olur iki yıl daha dışardan okursun 4 yıllık mezun olursun polis kolejine başvurabilirsin.

  1. Öncelikle siz polis abilerimize allah yardımcı olsun hepinize buradan selamlarımızı iletirim size bir sorum olacak lise mezunlarını artık alıcaklarmı akademi kapanmiş duyduğum kadarıyla peki ne yapmamiz lazm böyle olursa ne yapmamız gerekir tek hayalimiz polis olmak ama sürekli engelmi çıkıcak ne önere bilirsiniz..?

  2. Arkadaslar bende lise son öğrencisiyim bu konu üzerinde çok durdum sınav sistemi değişse de bu sene alimlar olacak
    inşaallah baraj puanını yükseltmezler 250 iyi ama 270-300 arası diye internette dolaniyo herkeze başarılar dilerim

  3. şuanda 5 pmyo kapatıldı…Biz bu yıl alım yapacağız açıklamasına rağmen lise mezunu öğrenci alımı beklemiyoruz.İhtiyaç kapsamında öğrenci alımı açılırsa muhtemelen son öğrenciler olur.Sayısı 2500-3000 civarı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir