Polis, çip ve parmak izli kimliğine kavuşuyor

Polis, teknolojik donanımlı yeni kimlik kartlarına 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren kavuşacak. Bütün illerde personelin parmak izleri alındı ve yeni fotoğrafları çekildi.

Kimliklere yerleştirilen mikroçiplerde emniyet mensubunun göreviyle ilgili bilgileri ve parmak izleri bulunacak. Kimliğin sahtesinin yapılması mümkün olmayacak.

2009´un Mart ayında İçişleri Bakanlığı´nca alınan bir kararla 200 bin polis memurunun kimliklerinin yenilenmesi kararlaştırıldı. Bu bağlamda il emniyet müdürlüklerinde çalışma başlatıldı. Olay yeri inceleme şube müdürlüklerinde polislerin 10 parmak izleri alındı. Ayrıca sivil polisler de dahil bıyık ve sakalsız fotoğrafları yeniden çekildi. Bu işlem ülke genelinde 4 aya yakın bir sürede tamamlandı. Emniyet kaynaklarından edinilen bilgilere göre yeni kimlik kartları teknolojik donanımı barındırıyor. Kartlar özel plastik kaplamadan oluşuyor. Mikroçip, görünmeyecek şekilde kartın içine yerleştirilecek. Mikroçiplerde kart sahibi polis memurunun, parmak izi, kimlik bilgileri, görev yeri, sicili, kan grubu, görev yaptığı yerler gibi bilgiler bulunacak.

Yeni kimliklerin sahtesinin yapılması mümkün olmayacak. Fotoğraf özel olarak yerleştirilecek ve özel bir soğuk damgaya sahip olacak. Yeni kimlikler kamuoyuyla da paylaşılarak vatandaşın bilgilendirilmesi sağlanarak kandırılmaların önüne geçilecek. Öte yandan polislerin parmak izleri Otomatik Parmak İzi Sistemi´ne de (AFPS) aktarıldı. Ayrıca parmak izleri ve fotoğraflar polisin iletişim ağı POL-NET´e de yüklendi.

ZAMAN

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET