Polis Olmanın Yolları

Sitemizi takip eden çoğunluğu isteyen gençler oluşturmaktadır. Onların bilgiye hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmalarını sağlamak sitemizi oluşturmaktaki temel amacımızdır.

Buradan hareketle polis olmayla ilgili yol ve yöntemler, hangi sınavlar gibi soruların cevabını özetle buradan anlatmaya çalışalım.

 

Öncelikle polis eğitim kurumlarını kısaca tanıyalım.

Bu eğitim kurumlarının tamamı Polis Akademisi Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerini yürütmektedir. Emniyet teşkilatının eğitim ihtiyacının tamamı Polis Akademisi Başkanlığınca karşılanmaktadır.

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı eğitim birimleri;

1. Polis Amirleri Eğitim Merkezi, PAEM

2. Polis Meslek Eğitim Merkezi, POMEM

3. Polis Meslek Yüksekokulları, PMYO

4. Güvenlik Bilimleri Enstitüsü, GBE

5. Fakülte ve Yüksekokullar, FYO

 

Polis Memuru olmak isteyenler için iki yol var.

1. PMYO; Lise mezunları, istenilen yaş aralığında olanlar, istenilen YGS puanını alanlar (geçen sene 270 ham puan istendi), boy ve kilo şartı ve sağlık gibi şartları sağlarlarsa Mülakat ve Spor sınavı ile PMYO okuyabilirler. PMYO’lar iki yıllı önlisans düzeyinde eğitim veren kurumlardır. 2020 yılına kadar alımların devam edeceğini umuyoruz.

2. POMEM; 4 yıllık üniversite mezunları (herhangi bir bölüm olabiliyor), KPSS p3 puan türünde istenilen puanı alanlar, yaş, boy ve kilo ve sağlık şartlarını sağlarlarsa Mülakat ve Spor sınavı ile POMEM okuyabilirler. POMEM’lerde eğitim 6 ay sürmektedir.

Rütbeli Polis olmak isteyenler için iki yol bulunmaktadır.

1. PAEM; 4 yıllık üniversite mezunları (herhangi bir bölüm olabiliyor), KPSS p3 puan türünde istenilen puanı alanlar, yaş, boy ve kilo ve sağlık şartlarını sağlarlarsa Mülakat ve Spor sınavı ile PAEM okuyabilirler. En son yapılan ilana mutlaka göz atın. Eğitim bir yıl sürüyor diye hatırlıyorum.

2. FYO; Emniyet teşkilatı adına üniversitelerde okumak, ihtiyaç duyulan birimlerdeki eksikleri karşılamak amacıyla geliştirilmiş bir eğitim sistemidir. FYO hakkında sıkça sorulan sorulara mutlaka göz atın.

 

Yakın zamanda ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak adına KHK ile lise mezunlarından Özel Harekat alımı gerçekleştirilecektir. YGS veya KPSS şartı bulunmamaktadır. En önemli şart askerlik ve yaş şeklindedir. Yakında alım duyurusu yapılır.

 

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Polis olmak isteyen adaylara yönelik tamamen rehberlik amacıyla oluşturduğumuz sitemizde ayrıca Soru-Cevap bölümümüzü mutlaka incelemenizi öneriyorum. 12,415 soru ve 41,375 cevap bulunan sistemde mutlaka sorunlarınızla ilgili arama yapın.

 

Başarılar diliyorum. PMYO.NET Kurucusu ve Editörü

Comments
 1. Ayşe
 2. Can
 3. yusuf turan
 4. ayse
 5. mert
 6. FATMA CANKI
 7. FATMA CANKI
 8. gül
  • editor
 9. Furkan
  • editor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir