Polise şok tabancası verilecek

İkna etmeye çalıştığı silahlı saldırganın şehit ettiği emniyet müdürü Uğur Gökcan’ın ölümünden ders çıkarıldı.
Polis bundan sonra ikna edilemeyen kişileri elektroşok silahı ‘taser’la durduracak.

Antalya’daki bir benzin istasyonunda etrafa rastgele ateş açan bir saldırganı ikna etmeye çalışırken şehit olan Konyaaltı İlçe Emniyet Müdürü Uğur Gökcan’ın ölümü Emniyet Genel Müdürlüğü’nü harekete geçirdi.

Emniyet, kendilerinin ve başkalarının hayatını tehlikeye sokan silahlı saldırganları “sniper” (keskin nişancı) ya da “taser” adı verilen elektroşok silahları ile etkisiz hale getirecek.

Emniyet Teşkilatı, Türkiye’de yaşanabilecek benzer olaylarda silahlı saldırganların öldürülmeden ve yaralanmadan etkisiz hale getirilmesi amacıyla Ar-Ge çalışması başlattı. Tabanca ile cop arasında kullanılabilecek müdahale yöntemleri ile son nesil teknoloji içeren silahlar mercek altına alındı. Bu amaçla; başta İngiltere, Arjantin, Avusturalya, Brezilya, Kanada, Fransa, ABD, Yunanistan, İrlanda, İsrail, Malezya, Yeni Zelanda, Kenya, İsveç ve Hong Kong’ta polis departmanlarınca tehlikeli ve saldırgan kişilere karşı kullanılan “Taser” adlı elektroşok silahı ön plana çıktı.

PROFOSYENEL EKİP

Antalya’da 22 Şubat’ta yaşanan elim hadisenin tekrar etmemesi için özel önlemler de alındı. Bundan sonra meydana gelebilecek benzer olaylarda polis olay bölgesini ablukaya alacak, sivil vatandaşları bölgeden uzaklaştıracak. Olay yerine takviye ekipler ile keskin nişancı özel harekatçılar sevk edilecek. Silahlı saldırganla müzakereleri bu alanda “deneyimli” polisler yürütecek. İmkân dahilinde ikna çabalarını psikologların yapması sağlanacak. Tüm ikna çabaları ve uyarılara karşın teslim olmak istemeyen saldırgana silahlı müdahaleyi özel harekat polisleri yapacak. Keskin nişancı özel timciler Amerikalı meslektaşları gibi zanlıyı ya silahından vurup ya da “taser” silahı ile etkisiz hale getirecek.

‘Keşke biz de böyle yapsaydık’

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, ABD’deki “sniper”ların benzer bir olayda silahlı saldırganı öldürmeden ve yaralamadan taser silahıyla etkisiz hale getirdiği videoyu Youtube’den indirerek Ankara’da toplanan 21 ilin Asayiş Şube Müdürü’ne izlettirilmesini sağladı. Kılıçlar’ın örnek olay videosu hakkında kurmaylarına Antalya’daki elim hadiseyi kastederek , “Keşke bizde böyle yapsaydık” dediği öğrenildi.

Kısa süreli baygınlık geçirtiyor

Elektrik akımı ile çalışan taser’ler öldürücü ve yaralayıcı özellik taşımıyor. Yakın mesafeden saldırganın vücuduna elektrik akımı verilerek etkisiz hale getirilmesi sağlanıyor. Zanlının kas sistemine doğrudan verilen akımla kişinin direnci kırılıyor. Polis teşkilatları için M26 ve X26 modelleri bulunan taser’ler kullanılan kişinin kısa süreli bayılmasına neden oluyor.

Kaynak: Kamil ELİBOL/ BUGÜN


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

video

 

{youtube}EmByfTKKUV4{/youtube}

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET