POMEM Fiziki Yeterlilik Parkuru Değişti

POMEM sınavlarında uygulanan Fiziki Yeterlilik Parkurunun içeriği Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından değiştirilmiştir.

Buna Göre;

FİZİKİ YETERLİLİK AŞAMASINDA UYGULANACAK ESAS VE USULLER

 

27 metre genişliğindekive 14 metre eninde 8 etap iletoplamda 68 metre parkurda yapılacak hareketlerle ilgili olarak;

 • Aday “BAŞLA” komutu ile çizgiyi geçtiği anda süresi başlayacaktır. İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden5 kez sağa, sola sıçrama hareketi yapacaktır. Sıçrama tahtasının boyu 2,5 metre, yüksekliği 40cm ve genişliği 20 cm olacaktır. Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçramanın ceza olarak bitiş süresine (1) bir saniye ilave edilecektir.
 • Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) sıçrayarak geçecektir. Herbir lastik için, içerisine basmadan geçmemenin ceza karşılığı olarak bitiş süresine (1) saniye ilave edilecektir.İç genişliği 17inch olan lastikler çaprazve birbirine bağlı şekilde olacaktır.
 • Ağırlık taşıma etabında, bayanlar 20 Kg(10×2), erkekler 30 Kg (15×2),ağırlığında ki iki kum torbasını aralarında 10 m. mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladığı noktaya bırakacaktır.
 • Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarından koşu istikametinde önce ikinci topa, sonra ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaktır. Her bir eksik dokunma için ceza olarak bitiş süresine (1) saniye ilave edilecektir.
 • Düz takla hareketinde aday, yer minderinde öne doğru (1) defa düz takla atacaktır.
 • Denge aletinde yürüme etabında 5 metre uzunluğunda ve 75 cm yüksekliğinde ki denge aletine çıkarak yürüyecektir. Denge aletinde işaretlenmiş olan son 50 cm’den önce düşen aday düştüğü yerden tekrar denge aletine çıkarak etabı tamamlayacaktır. Denge aletinin son 50 cm’ne basmış olan adaylar denge aletinden atladığında etabı tamamlamış sayılacaktır.
 • Engel altından ve üstünden geçme hareketinde aday 85 cm yüksekliğindeki engelin altından geçecek ve sonrasında 50 cm yüksekliğinde engelin üzerinden atlayacaktır.
 • Aday son hareket olarak bitiş çizgisinde bulunan atlama beygirinin (erkekler için 120 cm bayanlar için 110 cm yüksekliğindeki üzerinden serbest şekilde atlayacaktır.

Adayın yere teması ile parkur tamamlanmış olur ve süre belirlenir. Aday her hangi bir etabı atladığı takdirde başarısız kabul edilir.

Oluşturulan parkurda erkek adayların başarılı sayılabilmeleri için 44 saniyede, bayan adayların ise 54 saniyede tamamlamaları gerekmektedir. Fiziki yeterlilik parkurunu erkeklerde 35 saniye ve daha aşağı, bayanlarda ise 45 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan adaylar yönetmelik gereği 40 tam puan alacaklardır.

Comments
 1. ali
 2. Kemal
  • editor
 3. MERVE

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir