POMEM Mülakat sınavı tüyoları

14. Dönem adaylarının başvuru ve evrak teslim süresi 07.11.2014 tarihinde sona ermiştir. Başvurusunu yapan adayların hangi bölge merkezinde Mülakat sınavına gireceği 08.12.2014 tarihinde Eğitim Dairesi Başkanlığının resmi web sayfasından ilan edilecektir. mülakat sınavları hakkında kısaca bilgiler ve yönlendirmelerde bulunmak isteriz.

 

Adayların, katılacakları bölge merkezleri ve tarihleri, 08/12/2014 tarihinde Eğitim Dairesi Başkanlığının www.egitim.pol.tr internet adresinden ve İl Emniyet Müdürlüklerince ilanen adaylara duyurulacaktır.

İnternet adresinden ve İl Emniyet Müdürlüklerinde ilanen yapılan duyuru adaylara tebliğ edilmiş sayılacağından ayrıca yazılı tebligat yapılmayacaktır.

 

 

DEĞERLENDİRME VE SEÇME İŞLEMLERİ  

Değerlendirme ve seçme işlemlerine, Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenerek ilan edilen bölge merkezlerinde 22/12/2014 tarihinde başlanacaktır. Değerlendirme ve seçme işlemi, üç aşamadan oluşacak ve 14 üncü dönem için geçerli olacaktır.

 

 DEĞERLENDİRME VE SEÇME İŞLEMLERİ SONUÇLARININ AÇIKLANMASI

Polis Meslek Eğitim Merkezlerine alınacak öğrencilerin başarı listesi;

1. KPSS P3 puanı,

2. Değerlendirme/mülakat (2. Aşama) ve

3. Fizikî yeterlik (3. Aşama)

puanlarının toplamına göre, en yüksek puandan başlanarak erkek ve bayan olmak üzere ayrı ayrı hazırlanacaktır. Sıralama sonucunda eşitlik olması hâlinde, KPSS puanı daha yüksek olan aday tercih edilecektir. Sıralama sonucuna göre, belirlenen kontenjan miktarı kadar aday asıl, bu miktarın % 30’u kadar aday yedek olarak ilan edilecektir.

Adayların başarı durumları Eğitim Dairesi Başkanlığının www.egitim.pol.tr internet adresinden duyurulacaktır.

 

KPSS P3 puan değerlendirmesine katkı yapılabilecek mülakata sınavı ve fiziki yeterlik sınav puanlarının öneminden bahsetmek isteriz. KPSS puanlarınıza bu saatten sonra yapacak bir şeyiniz bulunmuyor.

 

Değerlendirme Mülakat sınavı tüyoları;

+Erkek adayların takım elbiseli, bayan adayların mülakat sınavına uygun bir kıyafet giymeleri önemlidir. Görünüş önemlidir.

+Konuşmalar kendinden emin olmalı, tane tane konuşmalı ve heyecan yapılmamalıdır.

+Önemli olan adayın kendini ifade edebilme gücüdür.

Sitemizde PMYO sınavları mülakat sınavı tecrübeleri var onları mutlaka okuyun.

 

Fiziki Yeterlik sınavı tüyoları;

POMEM spor mülakatı testi adayın fiziki yeterlilik derecesini ölçmek için yapılmaktadır. Bu mülakat testi toplam 40 puandır ve Pomem adaylarının Pomem spor mülakatı testinde en az 20 puan alması gerekmektedir. Aksi durumda elenirler. Ayrıca Pomem adaylarından; erkekler Pomem spor parkurunu 60 saniyede, bayanlar ise 66 saniyede tamamlayamazlarsa elenirler. Pomem spor mülakatı aşamasına Pomem sözlü mülakat testinden elenenler katılamazlar.

Pomem spor mülakatı testinde yapılması gereken hareketler sırasıyla aşağıda belirtilmiştir.

1.SIÇRAMA (JİMNASTİK SIRASI): Pomem adayı, 5 kez sağa sola sıçrama hareketi yapacaktır. Sıçrama sırasında boyu yani uzunlamasına oluyor 2,5 metre, yüksekliği 40 cm ve genişliği 20cm olacaktır.

2.MEKİK: Pomem adayı, minderin üzerine sırt üstü yatarak, mindere yapışık vaziyette, eller ensede olacak şekilde 5 defa mekik hareketi yapacaktır.

3.ŞINAV: Pomem adayı, vücudu dik vaziyette sadece kollarını kırmak suretiyle 5 adet şınav çekecektir.

4.TOP MEKİĞİ: Pomem adayı, iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarına 3 kez dokunacaktır.

5.DÜZ TAKLA : Top mekiğini tamamlayan Pomem adayı, yer minderinde öne doğru 2 defa takla atacaktır.

6.DENGE ALETİNDE YÜRÜME: Düz takla hareketini yapan Pomem adayı, denge aletine çıkarak sonuna kadar yürüyecektir. Denge aletinden düşen aday, kaldığı yerden alete çıkarak hareketine devam edebilir. Denge aleti 5 metre uzunluğunda, 70 cm yüksekliğinde ve 10 cm genişliğinde olacaktır.

Pomem Spor Mülakatı Puanlaması Nasıl Yapılmaktadır?

Pomem spor parkuru testi diğer adıyla fiziki yeterlilik sınavı puanlamasında dikkat edilen maddeler şunlardır:

•Pomem spor mülakatı (fiziki yeterlilik sınavı) testinde, engellerden herhangi birini terk eden aday sıfır (0) puan almış sayılır.
•Pomem spor mülakatı aşamasında, jimnastik sırası, mekik, şınav ve top mekiği hareketlerinden herhangi birinde, eksik hareket yapan adayın bitirme süresine her bir eksik için 2 sn ilave edilecektir. (Örnek olarak;  5 mekik nizami (doğru şekilde) yapılmazsa parkur sonundaki süreye;  2 sn x 5 mekik= 10 sn eklenir.
•Pomem spor mülakatı aşamasında, düz takla hareketini eksik yapan adayın bitirme süresine her bir takla için 3 sn ilave edilecektir.
•Pomem spor mülakatı aşamasında, denge aletinde yürüme hareketini tamamlamayan adayın bitirme süresine 6 sn ilave edilecektir. Aday kaldığı yerden devam edip tamamlarsa süre eklemesi yapılmayacaktır.
•Pomem spor mülakatı aşamasında, atlama beygiri üzerinden geçemeyen adayın bitirme süresine 6 sn ilave edilecektir. Atlama beygirinden geçiş şekli serbesttir.
•Pomem spor mülakatı aşamasında, toplam puanın (40 puan) %50’sini aşan (20 puan ve üzeri) Pomem adayları başarılı sayılacaktır.

 

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

POMEM Mülakat sınavı tüyoları” için 2 yorum

 • 9 Mayıs 2017 tarihinde, saat 15:25
  Permalink

  Lütfen yardımcı olur musunuz sıçrama hareketini yaparken tek seferde 5 kez ziplayamiyorum zıplayıp zipladigim yerde ikinciye zıplayıp öbür tarafa geçiyorum böyle olması sorun olur mu

  Yanıtla
  • 11 Mayıs 2017 tarihinde, saat 11:29
   Permalink

   Çok çalışırsan bu sorunu çözersin. Bacak kaslarının zayıf olduğu anlaşılıyor. Bol bol sıçrama yap.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET