Türkiye’de Yabancı Öğrenci Artışı

Teşvikin sağlanmadığı 2010-2011 döneminde Türkiye’ye gelen öğrenci sayısı sadece bin 962 iken, 2011- 2012’de 8 bin 410’a ulaştı. 2012-2013 yılında sayı daha da artarak yeni kayıt yaptıran öğrenci sayısı 13 bin 82 oldu.

**HEDEF 2015’TE 100 BİN** Böylece 2012-2013 öğretim yılında Türkiye’de bulunan üniversitelerde eğitim alan yabancı uyruklu öğrenci sayısı toplam 44 bin 25’e ulaştı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “Bugün yurtdışı tanıtımı için harcanan miktarın yüzde 50 ile 70’i kadarını devlet karşılıyor. Biz 2015 yılı itibariyle 100 bin civarında öğrenci bekliyoruz” dedi. Türkiye’deki 44 bin öğrencinin yaklaşık 10 bininin ücretsiz yani burslu okuduğunu belirten Dr.Aydın, “Çoğu Türki cumhuriyetlerden geliyor. Dünyada yabancı öğrenci sayısı yaklaşık 4 milyon. Bunun 750 bini Amerika’da. Bu öğrenciler bulunduğu ülkeye yıllık ortalama 40 bin dolar para bırakıyor. Yani 160 milyar dolarlık bir bütçe var. Bu paradan bizlerde pay alacağız” diye konuştu. **SBS’DE YANLIŞ TERCİHTEN VELİ SORUMLU!** 2013 Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) tercih süresi dün başladı. Bu yıl son kez düzenlenen SBS’nin sonuçlarına göre tercihler 21 Temmuz’a kadar alınacak. SBS tercihlerinde öğrenciler 18 yaşını doldurmadığı için birinci derecede sorumlu öğrenci velisi olacak. **ÖNCE KILAVUZU İNCELEYİN** Öğrenci velilerinin tercih süresince form doldurulmasından, okullar hakkında olmak üzere tüm konular hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Velilerin öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nu incelemeleri tavsiye ediliyor. Tercihlerin onayından ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacak. Elektronik ortamda onaylanan ‘Tercih Başvuru Bilgileri Formu’nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek. **FATİH KOLEJİ’NDEN BÜYÜK BAŞARI** İstanbul Fatih Koleji öğrencileri, 25. Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatı’nda bir gümüş bir de bronz madalya kazandı. 6-13 Temmuz tarihleri arasında Avustralya’nın Brisbane şehrinde yapılan 25. Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatları’na 81 ülkeden 315 öğrenci katıldı. Olimpiyatlarda, Özel İstanbul Fatih Fen Lisesi öğrencilerinden Semih Basrık gümüş madalya, Alperen Yakut ise bronz madalya kazanarak önemli bir başarıya imza attı. Öğrenciler aldıkları madalya ile istedikleri herhangi bir devlet üniversitesinin ilgili bölümüne üniversite sınavlarına girmeden kayıt yaptırma hakkına sahip oldu.

]]>

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET