Yeni KPSS eğitim sınavını MEB yapacak

Kamuoyunda güvenirliliğini yitiren ÖSYM’nin görev yükünün azaltılıp, yerine Devlet Sınav Merkezi’nin kurulması gündemde.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) skandalının ardından Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) geleceği masaya yatırıldı. Soruların sızdırılması ve daha önceki yıllara ilişkin usulsüzlüklerin ortaya çıkmasının ardından kamuoyunda güvenirliliğini yitiren ÖSYM’nin görev yükünün azaltılması yerinede Devlet Sınav Merkezi’nin kurulması gündeme geldi.

İLK DENEME MEB İLE

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın KPSS skandalının yaşandığı günlerde ÖSYM’nin yeniden yapılandırmasını gündeme getirerek, kamu kuruluşlarının sınavlarını yapacak başka bir kuruluşa işaret etmesi Devlet Sınav Merkezi’ni gündeme getirdi. Özcan’ın, ÖSYM’nin asli görevinin üniversite sınavları olduğunu hatırlatarak, öğretmen sınavlarını Milli Eğitim Bakanlığı’nın, KPSS’nin ise Devlet Personel Kurumu’nun yapmasını önermesinin ardından kamuoyunda sınavların hangi birim tarafından yapılacağı tartışılmaya başlandı. KPSS’de Eğitim Bilimleri Testi’nin iptal edilmesinin ardından, Milli Eğitim Bakanlığı, önümüzdeki 1 ay içinde yapılması planlanan yeni sınavın sorularını hazırlayacak. ÖSYM ile birlikte merkezi sınav yapma görevini yürüten Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, alt yapıyı sağlayacak. Üniversitelerin desteği ile Talim Terbiye Kurulu’nda bir soru hazırlama komisyonu da oluşturuldu. Önümüzdeki ay yapılacak sınavların geçtiğimiz yıllarda uygulanan sınavın benzeri olacağını belirten yetkililer, gelecek yıllarda ise genel ve özel yetenek sınavları ile öğretmen alımı yapılacağını söyledi. Yetkililer, geliştirilen bu sistemde matematik öğretmenin tarih sorusu yapması ya da beden eğitimi öğretmeninin fen bilgisi sorularını yapmasını engellemeyi hedeflediklerini bildirdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise, ÖSYM’nin ismini değiştirerek DSM yapmanın doğru olmayacağını belirterek, “Yeni bir kanun çıkartırsınız, kadrolar oluşturursunuz o zaman ismini değiştirirseniz olabilir. Ancak ÖSYM’nin ismini DSM yapmak ya da görevini ikiye bölmek verimlilik açısından doğru değildir” dedi. Öte yandan ÖSYM’ce yapılan sınavlarda kopya olayını organize ettikleri ileri sürülen 4 kişi suçlamaları kabul etmedi.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET