Yeni KPSS Sınavı Ne Zaman?

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, diğer testlerde iptal sözkonusu olmadığı için öğretmenler dışındaki atamaların yapılabileceğini söyledi.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) iptal edilen Eğitim Bilimleri testi, en geç bir ay içinde yenilenecek.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, diğer testlerde iptal sözkonusu olmadığı için öğretmenler dışındaki atamaların yapılabileceğini söyledi.

Özcan açıklamasını şöyle sürdürdü: “ÖSYM bildiğiniz gibi Eğitim Bilimleri Sınavı’nı iptal etti. Diğer KPSS ile ilgili değişiklik yok. Sadece öğretmenler, 279 bin öğretmen, Eğitim Bilimleri testini tekrar alacak. Öbür branşlardaki atamalar yapılabilecek. Zannediyorum bir ay içerisinde her şeyi tamamlayıp, Milli Eğitim Bakanlığı’na atamalar için gerekli puanları yollayabilir duruma geleceğiz. ÖSYM’ye yeni bir şekil vermeyi düşünüyoruz. O süreç içerisinde şimdiye kadar tespit edilen tüm açıklıklar, nerelerden sızma oluyorsa, o deliklerin kapanması için elimizden geleni yapacağız.”

“TESTİN İPTALİ FACİADIR”

Öte yandan KPSS Eğitim Bilimleri Testi’nin iptali hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, iptali ‘facia’ olarak değerlendirdi. Arınç “sadece birkaç kişinin yaptığı haksızlık yüzünden herkesin sınavının iptalinden büyük üzüntü duydum” dedi.

Bülent Arınç şöyle devam etti: ”Bugün böyle bir karar alındı fevkalade üzgünüm. Çünkü yüzlerce insan, binlerce insan, aylarca hatta birkaç yıl boyunca çalışarak bu KPSS’ye hazırlanıyor. Adeta bu üniversiteye giriş sınavları gibi, belki de biraz daha zorluklar içinde bir memuriyete girmek, bir işe yerleşmek amacıyla bütün imkanlarını kullanıyor. Ümit içinde bu sınavlara giriyor. Sadece birkaç kişinin, sayısını bilmiyorum. Yaptığı hırsızlık veya haksızlık sebebiyle herkesin sınavının iptal edilmiş olması büyük bir faciadır. Bundan dolayı üzüntü duyuyorum. Ama telafisi mümkün olmayan zararlar meydana geleceği düşüncesiyle bu sınav iptal edildi.

“Bir yargı süreci bundan sonra çalışır mı, onu bilmiyorum. Ama gözü yaşlı pek çok insanın bu sınavların sonuçlarıyla iptal edilmesinden üzüntü duyduğunu biliyorum. Umarım onları da tatmin edecek bir çözüm bulunur.

“Sınavlara girmiş ve başarılı olmuş, ama şimdi sonuçları iptal edilmiş olan tüm adaylara geçmiş olsun diyorum. Gerçekten üzüntü verici bir olaydır. Ama ÖSYM’nin bundan sonra çok daha iyi bir yapıya kavuşturulması ve haksızlıklara yol açmayacak tedbirlerin alınması gerekiyor diye düşünüyorum.”

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET