YGS’ye girecek öğrencilere beslenme önerileri

YGS sınavlarının yaklaşmasıyla birlikte öğrenciler üzerinde oluşan stres yeme bozukluklarına sebep oluyor. Sınavda daha yüksek bir başarı elde etmek isteyen öğrenciler herşeyden önce yedikleri yiyeceklere dikkat etmeliler. Prof. Dr. Mustafa Tayar YGS sınavına girecek öğrenciler için beslenme önerilerinde bulundu.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sınavlarda hiçbir gıdanın başarıyı tek başına, mucizevi bir şekilde etkilemeyeceğini söyledi.

Tayar, doğru beslenmenin sınav sırasında oluşabilecek mide bulantısı, kabızlık ve gaz gibi sorunların önüne geçebileceğini ifade ederek, iyi beslenmenin sınavda başarıya katkı sağlayabileceğini vurguladı.

Yeterli ve dengeli beslenmenin, dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle olacağını belirten Tayar, süt ve yoğurt, et, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhana ile doğru beslenmenin yakalanabileceğini kaydetti.

Tayar YGS öncesinde, özellikle sınav sabahında öğrencilerin iyi bir kahvaltı yapmalarını öneren Tayar, şöyle konuştu:

”Kahvaltı mutlaka evde yapılmalıdır. İyi yapılmayan kahvaltı konsantrasyon bozukluğuna, dikkat kaybına yol açabilir. Yumurta, peynir, zeytin, ceviz, esmer ekmek, domates, salatalık ve meyveden oluşan zengin bir kahvaltı önerilebilir. Çok fazla miktarda ve karışık yağlı besinlerin tüketimi soruna yol açabilir. Beynin ihtiyaç duyduğu şeker, süt, yulaf, meyve ve ekmek gibi gıdalardan sağlanmalıdır. ‘Beyin şekerle çalışıyor’ diye öncesinde ve sınav sırasında şeker, bisküvi ve çikolata tüketilmemelidir.”

Tayar, sınav öncesinde çay, kahve ve kolanın yerine C vitamini açasından zengin bitki çayları içilebileceğini belirterek, sınav sırasında kuru erik, üzüm, kayısı, fındık, fıstık, ceviz tüketilmesini önerdi.

]]>

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET