Yükseköğrenimde Türkiye Sonuncu

TİSK’in raporuna göre, ‘yükseköğrenim mezunu’ oranı açısından Türkiye 30 OECD ülkesi arasında kadınlarda sonuncu, erkeklerde sondan ikinci

 

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK), “OECD Ülkelerinde Kadınlar ve Erkekler” konulu raporu, “yükseköğrenim mezunu” olma oranı açısından Türkiye’nin 30 OECD ülkesi arasında kadınlarda sonuncu, erkeklerde de sondan ikinci sırada bulunduğunu ortaya koydu.
Kadınlarda yükseköğrenimi yaygınlaştırma konusunda başarı düzeyi en düşük ülkeler Çek Cumhuriyeti ve Türkiye oldu.

Ortalamaların altında

Rapora göre, Türkiye’de 25-64 yaş grubundaki kadınların sadece yüzde 7.1’i yükseköğrenim mezunu iken, bu oran Kanada’da yüzde 47.8’e çıkıyor. Söz konusu oran, Meksika’da Türkiye’nin iki katı olarak ölçüldü. OECD ortalaması yüzde 24,8 oldu.
Türkiye’de 25-64 yaş grubundaki erkeklerin sadece yüzde 10.7’sinin yükseköğrenim mezunu olduğu belirlendi. Bu oran, Kanada’da yüzde 41.4, ABD’de yüzde 38.4, Meksika’da yüzde 19.4 düzeyinde bulunuyor. OECD ortalaması yüzde 25.4. Türkiye bu bakımdan, yüzde 10.2’de kalan Portekiz’i geçebiliyor.

 

kaynak Milliyet

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET