2012 PMYO Yazılı sınavında başarı ve şans sizinle olsun

2012 PMYO maratonunun son aşaması olan yazılı sınav yarın yapılacak. Polis olmak isteyen adaylara sınavda başarılar diliyoruz. Allah hepinize zihin açıklığı versin.

Sınav sonrası sorular ve sonuçlar ile ilgili paylaşımlar bu bölümde yapılabilir.

Hatırladığınız sorular için buraya tıklayınız.

 

 

2012 Polis Akademisi Polis Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adaylığı Sınavı (2012-PMYO), 1 Temmuz 2012 Pazar günü Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Niğde, Samsun, Sivas, Trabzon, Van ve Zonguldak olmak üzere 20 merkezde yapılacaktır. Sınav saat 09.30’da başlayacak ve 2 saat sürecektir.

 

 

Dikkat: Sınava girerken sadece üzerinde T.C. kimlik numarası olan Nüfus Cüzdanı veya Pasaport kabul edilecektir. Sürücü ehliyeti veya özel kimlikler kabul eilmeyecektir.

Sınavın ilanı, sınava girecek adayların başvurularının kabul edilmesi, Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavının (mülakat) yapılması ve adayların sınav merkezinin belirlenmesi işlemleri Polis Akademisi tarafından yapılacaktır. Mülakat sınavında başarılı olanlar ÖSYM tarafından yapılacak sınava alınacaklardır.

Yazılı sınavda adaylara, ortaöğretim düzeyinde 120 soruluk bir Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi uygulanacaktır. Test, beş seçenekli çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır. Testteki konular ve ağırlıkları aşağıda belirtildiği şekilde olacaktır:

Genel Yetenek: Türkçe (%30), Matematik (%30)

Genel Kültür: Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi (%10), Türkiye ve Dünya Coğrafyası (%10), Temel Yurttaşlık Bilgisi (%10), Güncel ve Kültürel Konular (%10)

Adaylar testteki sorularla ilgili cevaplarını optik okumaya elverişli cevap kâğıtlarına işaretleyecekler, cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayarla değerlendirilecektir.

Değerlendirmede doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın almış olduğu ham puan bulunacaktır. Testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı takdirde, bu soru, ilgili testi işaretleyen tüm adaylar için doğru cevaplanmış kabul edilecektir.

Başarı puanı tespit edilirken; ham puan 100/120 ile çarpılacak ve böylece yüz (100) tam puan üzerinden Başarı Puanı hesaplanacaktır.

Başarı sırası belirlenirken; başarı puanlarının eşit olması durumunda yıl, ay, gün olarak yaşı küçük olan adaya öncelik verilecektir.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET