Afgan Polislerin Mezuniyet Töreni

Sivas Polis Meslek Yüksekokulu’nda (Sivas PMYO) eğitim gören Afgan Ulusal Polis adaylarının ikinci dönem mezuniyet töreni gerçekleştirildi. Türkiye ile Afganistan arasında 5 Mart 2011 tarihinde yapılan mutabakat çerçevesinde 500 Afgan polis adayı, altı ay süren zorlu eğitimin ardından komiser yardımcısı olarak mezun olmaya hak kazandı.

       Mezuniyet törenine, Afganistan İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Mirza Muhammed Yarmand, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Mustafa Bedreddin Demirer, Sivas Valisi Sayın Zübeyir Kemelek, Afganistan Ankara Büyükelçisi Sayın Amanullah Ceyhun, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Sayın Muammer Buçak ile bazı Türk ve Afgan yetkililer katıldı.

       Mezuniyet töreninin açılış konuşmasını yapan Sivas PMYO Müdürü Sayın Celal Bodur, verilen 24 haftalık eğitimin ilk 15 haftasında öğrencilere temel polis eğitimi, son 9 haftasında ise lojistik eğitim verildiğini belirtti. PMYO Müdürü Bodur, modüler tabanlı olarak planlanan eğitim programının, Teşkilatın ilgili Daire Başkanlıklarının hizmet içi eğitimlerinde görevli, alanında uzman eğiticiler tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

       Törende konuşan İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Mustafa Bedreddin Demirer ise “Bugün altı aylık eğitimlerini başarıyla tamamlayarak Afganistan Emniyet Teşkilatına katılacak olan 500 genç kardeşimizin mezuniyet töreninde, onlarla beraber aynı heyecan ve duyguları paylaşmanın ne demek olduğunu hepimiz çok yakından görüyor ve tanıklık ediyoruz. Bir ülkede toplumsal güvenliğin tesisi ve korunması polis teşkilatlarının temel görevleri arasındadır” diye konuştu.

       Konuşmaların ardından dönem birincisi Ghulam Nabi Omari mezuniyet kütüğüne isminin yazılı olduğu şilt çaktı. Omari’ye diplomasını Sivas Valisi Sayın Kemelek verdi. Diploma töreninin ardından, Afgan Polis adayları ant içerek komiser yardımcısı olarak polis olmaya hak kazandı.

]]>

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET