AFGAN POLİS ADAYLARININ MEZUNİYET TÖRENİ

Sivas Polis Meslek Yüksekokulu’nda (PMYO) Afgan polis adaylarının mezuniyet töreni düzenlendi. Törene, Afganistan İçişleri Bakanı Sayın Bismillah Kan Muhammedi,  İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Osman Güneş, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Sivas Valisi Ali Kolat, Erzincan Valisi Selman Yenigün, Yozgat Valisi Necati Şentürk, Tokat Valisi Şerif Yılmaz, Sivas Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa İlter, Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa İlhan, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan, Eğitim Dairesi Başkanı Mustafa Çankal, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Afganistan, NATO temsilcileri ile İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü üst düzey temsilcileri katıldı.

Mezuniyet töreninde Sivas PMYO Müdürü, Afgan Eğitici Koordinatörü, Emniyet Genel Müdürü, Sivas Valisi, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Osman Güneş ve Afganistan İçişleri Bakanı Sayın Bismillah Muhammedi birer konuşma yaptılar.

Afganistan İçişleri Bakanı Muhammedi konuşmasında, Sivas’ta eğitim alan Afgan polis amirlerinin eğitimlerini başarıyla bitirdiklerini belirterek, burada edindikleri tecrübeleri ülkelerinde en iyi şekilde kullanacaklarına olan inancını ifade etti. İçişleri Bakanı, Türkiye ile olan bu güzel dostluk, kardeşlik ilişkilerinin tarihten bu yana sürekli devam ettiğini, iki ülkenin birbirine en zor zamanlarında yardım ettiğini ve hiçbir zaman birbirini yalnız bırakmadığını vurguladı. Türkiye Cumhuriyeti’ne ve İçişleri Bakanlığı’na eğitime verdiği katkıdan dolayı teşekkür etti.

 

İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Osman Güneş yaptığı konuşmada, “Ülkemiz, Afganistan’ın tam bağımsız ve egemen bir ülke olarak barış içinde, huzur içinde, istikrar içinde olması için elinden gelen gayreti göstermektedir, göstermeye devam edecektir” dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Osman Güneş Türkiye, Japonya, Afganistan ve NATO Afganistan Eğitim Misyonu’nun katkılarıyla 6 ay boyunca Sivas PMYO’nda temel polislik eğitimi alan Afgan polis adayları için düzenlenen mezuniyet töreninde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Çok yoğun programı nedeniyle İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin’in törene katılamadığını ifade ederek İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin’in mezunlara ve katılımcılara selamlarını iletti.

İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Osman Güneş tarihten gelen sorumluluk duygusuyla hareket eden Türkiye’nin ve bakanlıklarının, geçmişte olduğu gibi bugün de baskı ve zulüm altında olan, terörden muzdarip olan ülkelere ayrım gözetmeksizin yardım elini uzattığını belirterek, şunları kaydetti:

”Türkiye, dünyada huzur ve barışın kalıcı hale gelmesi için elinden gelen her türlü gayreti göstermektedir. Dost ve kardeş ülke Afganistan ile ilişkilerimiz yüzyıllar ötesine dayanmaktadır… Ayrıca uluslararası alanda saygınlığını artırmak için samimiyetle gayret göstermeye devam edecektir.”

İki ülke arasında geçmişten gelen dostluk ve kardeşlik bağı çerçevesinde devam eden ilişkilerin her alanda artarak süreceğini anlatan Bakan Yardımcısı Sayın Osman Güneş, bu bağlamda Türkiye’nin Afganistan’da kurulan uluslararası güvenlik ve destek gücüne katkıda bulunduğunu, bunun yanında iki vilayette de yeniden yapılanma projelerini yürüttüklerini belirterek, ”Ülke olarak sınır aşan suçlarla mücadeleye yalnız ulusal değil, uluslararası boyutta büyük önem vermekteyiz. Terörizm ve organize suçlar gibi tehditlere karşı karşıya kalan ülkelerin bu suçlarla mücadelesinde uluslararası işbirliği faaliyetinin de ne denli önemli olduğunun farkındayız” diye konuştu.

Bu sorumluluğun bilincinde olarak Emniyet Teşkilatının, diğer ülke polis teşkilatlarıyla gerçekleştirdiği işbirliği faaliyetlerinin hukuki zeminini oluşturmak üzere 80’i aşkın ülke ile 600’den fazla hukuki metin imzalandığına dikkati çeken İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Osman Güneş, bu ülkelerden birisinin de derin tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğu Afganistan olduğunu söyledi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Osman Güneş geçen yıl Temmuz ayında Afganistan, ABD, Japonya ve NATO temsilcilerinin katılımıyla Afgan ulusal polisinin eğitimi projesinin ilk aşaması olarak Sivas PMYO bünyesinde eğitimlerin başladığını söyledi.

Afgan polis amirlerini, 6 aylık eğitimlerini başarıyla tamamlamalarından dolayı tebrik eden Bakan Yardımcısı Sayın Osman Güneş, söz konusu projenin uzun soluklu bir çalışma olduğuna dikkati çekerek, mezun olan polis amirlerinin uzman birer personel olarak aldıkları eğitimle, ülkelerinde emniyet ve asayişin sağlanmasında önemli bir rol üstleneceklerini, başarıyla devletlerine, ülkelerine, insanlarına hizmet edeceklerini kaydetti.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar törende yaptığı konuşmada, 28 Temmuz 2011 tarihinde okulun açılışında genç Afgan polis adaylarının ilk günkü heyecanlarına tanık olduklarını anımsatarak, 6 ay sonra mezun olmalarının mutluluğunu da paylaştıklarını söyledi.

Eğitime katılan 491 Afgan polis adayının 21 farklı mesleki alanda eğitim aldıklarını kaydeden Genel Müdür Kılıçlar, bu eğitimlerin %70’inin uygulamalı olarak, %30’unun da sınıf ortamında görsel içeriklerle desteklendiğini belirtti. Emniyet Genel Müdürü, modüler tabanlı olarak planlanan eğitim programı hakkında, “eğitimlerde, yaklaşık 200 ders materyali kullanılmıştır. Bu eğitim programına, Japonya’dan gelen 6 polis eğitmen, judo derslerinde katkı sağlamışlardır. Eğitim süresince, Türkçeden Dariceye ve Dariceden Türkçeye tercüme hizmeti vermek üzere 30 tercüman okulumuzda görev almıştır” dedi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar mezuniyet töreninin önemini, “bugün tanıklık ettiğimiz bu mezuniyet töreni, çok taraflı işbirliğinin neticesinde ortaya çıkmış olan Afgan ulusal polisinin eğitimi projesinin ilk aşamasının somut ve başarılı bir sonucudur”  sözleriyle vurguladı. Bu eğitimin devamı niteliğinde 2. Dönem eğitim programının, aynı sayıda Afgan polis amir adayının katılımıyla 01 Nisan 2012 tarihinde başlatılmasının planlandığını söyledi.

Mezun olan Afgan polis adaylarına da seslenen Genel Müdür Kılıçlar, “burada almış olduğunuz yoğun eğitim neticesinde kazandığınız bilgi ve becerilerle, iyi yetişmiş bir polis amiri olarak, halkınıza ve ülkenize üstün hizmetler vereceğinize olan inancımız tamdır” dedi.

Sivas Valisi Ali Kolat konuşmasında, Sivas PMYO’nun kentte kurulma aşaması hakkında bilgi verdi. Vali Kolat, ”Afgan polisinin kentte eğitilmiş olması bizleri daha kaynaştırdı, biraz daha birbirimize ısındırdı ve birbirimizi daha yakından tanıma imkânı verdi. Bu açıdan fevkalade önemli bir proje olmuştur. Sivas halkımıza da büyük bir memnuniyet vermiştir” dedi.

Afgan polislere de seslenen Sivas Valisi, ”Siz burada ciddi bir eğitim aldınız. Zaman zaman sizlerle beraber olduk, sizlerle güzel günlerimiz oldu. Ülkenize döneceksiniz. Bugün mezun oldunuz, hepinizi tebrik ediyorum. İnşallah ülkenize güzel hizmetleriniz olacaktır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından dönem birincisi olan Komiser Yardımcısı Shamsudin Hinpoor, yaş kütüğüne plaket çaktı. Mezun Afgan polisleri, Türkiye ve Afganistan bayraklarının yer aldığı masalar üzerine el koyarak ant içti.

Tören sonunda, Afganistan İçişleri Bakanı, Türkiye İçişleri Bakan Yardımcısı,  Emniyet Genel Müdürü, Sivas Valisi, Erzincan Valisi, Yozgat Valisi, Tokat Valisi, Sivas Garnizon Komutanı ve Sivas Belediye Başkanı dereceye giren Afgan polislere diplomalarını ve hediyelerini verdi.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET