2017 Hava Harp Okulu başvuru tarihleri, öğrenim kolları ve baraj puanları nedir?

başvuru tarihleri, öğrenim kolları ve baraj puanları nedir?

Hava Harp Okulu başvuruları 04 Nisan-15 Mayıs 2017 tarihleri arasında www.msb.gov.tr veya www.ikdm.hho.edu.trinternet adresinden yapılacaktır. ÖSYM Bşk.lığının sınav sonuçlarını açıklamasıyla birlikte, ihtiyaç duyulan öğrenci sayısına göre “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı” veya “Baraj Puan” belirlenecektir. Belirlenen baraj puanlarının üzerinde not alan adaylar, diğer seçim aşamaları için Hava Harp Okuluna davet edilecektir. Hava Harp Okulundaki seçim aşamalarında ve Öğrenci Seçme Uçuşlarında (yalnız uçuş kriterine göre) başarılı olan adaylar; Lisans Yerleştirme Sınavının (LYS) MF-1, MF-2, MF-4 puan türlerinin en yükseği esas alınarak yapılacak performans puanlamasına göre sıralanacak ve asil/yedek liste oluşturularak intibak eğitimine çağrılacaklardır.

 

 

Başvuru Koşulları ile İlgili Sorular

Lise ara sınıf öğrencisiyim. Şimdiden başvuruda bulunabilir miyim?

Hayır, mezun olacağınız yıl, başvuru şartlarını karşılıyorsanız, 04 Nisan-15 Mayıs 2017 tarihleri arasında internet sitemiz üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Üniversitede okuyorum. Hava Harp Okuluna başvurabilir miyim?

Başvuru ve giriş koşullarını sağlıyorsanız Hava Harp Okuluna başvurabilirsiniz.

Pilot olmak istemiyorum. Yer subayı olmak üzere başvurabilir miyim?

Adaylar, pilot adayı muvazzaf hava subayı yetiştirilmek üzere Hava Harp Okuluna alınmaktadır. Seçim aşamaları da bu amaca yönelik olarak düzenlenmiştir. Yer subayı olmak üzere başvuru söz konusu değildir.

Lisede sınıf tekrarı yaptım. Başvuruda bulunabilir miyim?

Diğer başvuru ve giriş koşullarını sağlamanız durumunda başvuruda bulunabilirsiniz.

Askeri okullardan hangi sebeplerle öğrencilerin ilişiği kesilmektedir?

Aşırı disiplinsizlik, akademik başarısızlık, sağlık sebebiyle ve güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan öğrencilerin ilişikleri kesilebilmektedir.

Sağlık ve Fiziksel Özellikler

Hava Harp Okuluna başvurmak isteyen adaylardan sağlık problemleri ile ilgili olarak çok çeşitli sorular gelmektedir. Hava Harp Okuluna başvuracak olan adaylarda aranan sağlık kriterleri TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirlenmiştir. Aynı yönetmelikte “Türk Silâhlı Kuvvetlerinin askerî okullarına alınacak öğrenci adayları, tam sağlam olmalı” şartı belirtilmektedir.

Düztabanım. Başvuru yapsam kabul edilir miyim?

Düztaban olmak aradığımız sağlık kriterlerine uygun değildir. Uzman doktorlarımız tarafından yapılacak muayene neticesinde düztaban olduğunuz tespit edilirse elenirsiniz.

Vücudumda yara izi var. Başvuruda bulunabilir miyim?

Vücudunuzdaki yara izi, aranan sağlık kriterlerine uymadığı tespit edilirse elenirsiniz.

Boyum 160 cm. Başvurabilir miyim?

Hava Harp Okuluna başvuracak adayların; boylarının 165-190 cm arasında (165 cm ve 190 cm dahil), vücut kitle endeksinin ise 19 kg/m2 ile 29 kg/m2 (19 kg/m2 ve adayların 29 kg/m2 dahil) arasında olması gerekmektedir. Örneğin 1.80 m boyunda, 80 kilo bir adayın vücut kitle endeksi 80/(1.8*1.8)=24.69)’dir.

Ameliyatla düzeltilmiş göz bozukluğu sağlık aşamasında sorun olur mu?

Göz bozukluğu ameliyatla düzeltilmiş bile olsa uçuş sırasında adayın sağlığını olumsuz etkileyeceğinden sağlık aşamasında elenme nedenidir.

Gözümde 0,05 gibi çok düşük derecede sorun var. Başvuruda bulunabilir miyim?

Adaylarda aranan sağlık kriterlerine herhangi bir göz bozukluğunuz olmaması gerekmektedir. Göz bozukluğunuz uzman doktorlarımız tarafından yapılacak muayene sonucunda tespit edilirse elenirsiniz.

Seçim Aşamaları İle İlgili Sorular

Hava Harp Okulu seçim aşamaları nerede yapılmaktadır?

Öğrenci Seçme Uçuş (ÖSU) eğitimi Yalova’da, diğer seçim aşamaları ise İstanbul’da Hava Harp Okulu yerleşkesinde yapılmaktadır.

Hava Harp Okulu seçim aşamaları kaç gün sürmektedir?

Tüm aşamalarını başarı ile geçebildiğiniz taktirde üç gün sürmektedir. Bu süre sonunda, yaklaşık 20-25 gün sürecek Öğrenci Seçme Uçuşlarına (ÖSU) katılmak üzere Hava Harp Okulu Yalova tesislerine sevk edileceksiniz. Ancak herhangi bir aşamada elendiğiniz taktirde, elendiğiniz gün Hava Harp Okulu ile ilişiğiniz kesilecektir.

Hava Harp Okulu seçim aşamalarına çağrıldığım tarihin dışında başka bir tarihte seçim aşamalarına katılabilir miyim?

Sadece size internet yolu ile bildirilen tarihte seçim aşamalarına katılmanız gerekmektedir. En geç sabah 09.00’da Hava Harp Okulu Yeşilyurt tesislerinde bulunmanız gerekmektedir.

Hava Harp Okuluna giren tüm adaylar pilot oluyorlar mı?

Okulumuza tüm öğrenciler pilot adayı havacı muvazzaf subay yetiştirilmek üzere alınmaktadır. 4 senelik Harp Okulu eğitimini başarıyla tamamlayan Harbiyeliler, teğmen olarak İzmir Çiğli’de bulunan Uçuş Okulunda pilotaj eğitimine başlarlar. Bu eğitimini başarıyla tamamlayanlar pilot olmaya hak kazanır. Diğer teğmenlerimiz ise Hava Kuvvetlerinin diğer sınıflarında görev yaparlar.

İntibak eğitiminin amacı nedir?

İntibak eğitiminin amacı aday öğrencilere; okulu ve okulda tabi olacakları askeri mevzuatı tanıtmak ve temel askeri eğitimi yaptırmak amacıyla yapılmaktadır.

Hava Harp Okulu hangi puan türü ile öğrenci almaktadır?

Hava Harp Okulundaki seçim aşamalarında ve Öğrenci Seçme Uçuşlarında (yalnız uçuş kriterine göre) başarılı olan adaylar; Lisans Yerleştirme Sınavının (LYS) MF-1, MF-2, MF-4 puan türlerinin en yükseği esas alınarak yapılacak performans puanlamasına göre sıralanacak ve asil/yedek liste oluşturularak intibak eğitimine çağrılacaklardır.

Hava Harp Okulu ile ilgili Sorular

Hava Harp Okulunda verilen eğitimlerle ilgili genel bilgi verebilir misiniz?

Hava Harp Okulunda Harbiyelilere dört yıl boyunca akademik, askeri ve uçuş eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimlerle ilgili detaylı bilgileri www.hho.edu.tr internet adresimizden edinebilirsiniz.

Hava Harp Okulunun diğer okullardan farkı nedir?

Hava Harp Okulunda öğrencilerin her türlü ihtiyacı (yer, yiyecek, yatacak vb.) devlet tarafından karşılanmaktadır. Akademik eğitim dışında askeri eğitim de verilmekte olup, mezuniyetten sonra subay olarak göreve başlanmaktadır. Hava Harp Okulundan mezun olan teğmenlere mühendislik ve subay diploması verilmektedir.

Hava Harp Okulu öğrencisinin günü nasıl geçer?

Hava Harp Okulunda gün saat 06.30’da başlar. Kahvaltıdan sonra, dördü öğleden önce olmak üzere toplam yedi akademik ve askeri ders saati vardır. Bir ders saati 45 dakikadır. Akademik derslerden sonra Harbiyeliler spor yapabilir, spor branşlarında takım faaliyetlerine katılabilir, akademik yönden başarılı öğrenciler ise etüt zamanlarını kendi istedikleri şekilde değerlendirirler. Cumartesi ve Pazar günleri Hava Harbiyeliler izinli olarak birlik dışına çıkabilir.

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET