İL EMNİYET MÜDÜRLERİ BİLGİ PAYLAŞIMI TOPLANTISI

“İl Emniyet Müdürleri Bilgi Paylaşımı Toplantısı”, düzenlenen açılışla Antalya’da başladı. 27 Şubat-01 Mart 2013 tarihleri süresince devam edecek olan toplantının açılış programına İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar, Antalya Valisi Dr. Sayın Ahmet Altıparmak, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve İl Emniyet Müdürleri katıldı.

 

       Açılış programında konuşan İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, toplantıda geçen yılın değerlendirilmesinin yapılacağını, bu yılda da neler yapılması gerektiğinin konuşulacağını bildirdi.

       Emniyet Müdürlüğü olarak görevlerinin başında vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamanın geldiğini vurgulayan İçişleri Bakanı Sayın Güler, güvenlik kavramının insanlık tarihi kadar eski bir kavram olduğunu söyledi. Huzur ve güvenliğin olmadığı yerde devletin saygınlığından bahsetmenin mümkün olmayacağına işaret eden İçişleri Bakanı Sayın Güler, halkın huzur ve güvenliğinin sağlanması konusunda Emniyet Teşkilatının ağır ve önemli rolü olduğunu kaydetti.

       Bakanlık olarak güvenlik açısından uygulanan en önemli unsurlardan bir tanesinin suçla mücadele olduğunu dile getiren İçişleri Bakanı Sayın Güler, bu mücadelenin başarılı olabilmesi için suçun işlenmeden önlenmesi, toplumun katılımının, desteğinin sağlanması ve polisin soruşturma kapasitesinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

       Suçla mücadelede etkinlik sağlanmadığı takdirde suçun toplumsal hayatı tehdit edeceğini, kamu düzenini bozacağını, insanlarda korku oluşturacağını, güvenlik kaygısına sebebiyet vereceğini söyleyen İçişleri Bakanı Sayın Güler, suçun işlenmeden önlenmesinde toplumun ve kamunun yararı olacağını bildirdi.

       Suçu önleme hizmetleri alanında nitelikli ve kalifiye personel istihdam edilmesine ağırlık verilmesi gerektiğine dikkati çeken İçişleri Bakanı Sayın Güler, bu doğrultuda tüm illerde faaliyete geçen Toplum Destekli Polis projesinden başarılı sonuçlar elde edildiğini kaydetti.

       Suçla mücadelede işlenen suçların aydınlatılmasının etkin rol üstlendiğini dile getiren İçişleri Bakanı Sayın Güler, Emniyet Teşkilatının suç soruşturma teknik ve idari kapasitesinin artırıldığını, her türlü teknolojik imkâna sahip hale getirildiğini belirtti. Suçla mücadele konusunda MOBESE sisteminin de etkin rol üstlendiğini söyleyen İçişleri Bakanı Sayın Güler, ”MOBESE sistemi ilk olarak 2003 yılında İstanbul’da uygulanmaya başladı ve tüm illere yayıldı. Suçun işlenmeden önlenmesi konusunda güvenli okul, güven timleri, eğitim projelerine bu yıl da ağırlık verilecek. ” dedi.

       İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, toplantıda terör sorununa da değindi. Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin terörle mücadele olduğuna işaret eden İçişleri Bakanı Sayın Güler, terörün kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşların katılımıyla çok geniş bir yelpazede mücadele edilmesi gereken bir olgu olduğunu vurguladı.

       Hükümet olarak bir taraftan terörle mücadelenin arka planını oluşturan ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi sorunlarla ilgili çözümler üretildiğini ve terör örgütlerine yönelik operasyonların aralıksız sürdürüldüğünü kaydeden İçişleri Bakanı Sayın Güler, terörle mücadele alanında geçmişte gösterilen çaba ve gayretlerin bu yıl da aynı kararlılıkla devam ettirileceğini bildirdi.

       Terörle mücadeleyi yurt içinde bütün boyutlarıyla sürdürürken dış ilişkiler alanında da çözüm odaklı, somut sonuçlar elde etmeye yönelik çalışmaları hızlandırdıklarını anlatan İçişleri Bakanı Sayın Güler, şunları söyledi:

       ”Avrupa ülkeleri ve komşu ülkelerle son süreçte artırılan işbirliği neticesinde Avrupa’da örgütün etki ve hareket alanı daraltılmaya çalışılmalıdır. Bu çalışmalarla örgütün önemli finans kaynakları ve lojistik desteklerinin kesilmesi noktasında önemli sonuçlar alınmaktadır. Bu konuda son dönemlerde Avrupa Birliği ülkeleriyle başta olmak üzere teröristlere veya aranan kişilere ilişkin kayıtların dikkatle izlenmesi, iadeleri, özellikle kırmızı bültende olmaları gibi konularda hem hükümetimizin hem de bakanlığımızın çok önemli, netice alıcı görüşmeleri olmuştur. Bunları da sürdüreceğiz.”

       Emniyet Teşkilatının terörle mücadelesini hukuk devleti ilkeleri ve insan haklarına saygı çerçevesinde özgürlük ve güvenlik dengesini gözeterek ciddiyetle devam ettirileceğini vurgulayan İçişleri Bakanı Sayın Güler, son günlerde Türkiye’nin terörün bitirilmesine yönelik çabaların yürütüldüğü bir süreçten geçtiğini vurguladı. İçişleri Bakanı Sayın Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

       ”Bu süreç hukukun askıya alındığı bir süreç değildir. Milli birlik ve kardeşliğin pekiştirilmesini amaçlayan bir süreçtir. Bu süreç Türkiye’nin ulusal düzeyde demokratik bir uzlaşı toplumu olmasını hedeflerken ülkemizin bölgesel ve küresel ölçekte de bir huzur adası olmasını amaçlamaktadır. Dolayısıyla bu sürecin başarılı olması durumunda ülkemiz, bölgesinde ve dünyada sosyoekonomik ve uluslararası ilişkiler açısından belirleyici bir konuma gelecektir. Bu süreci kendi hesaplarına başka amaçlar için kullanmak isteyenler, sabote etmek isteyenler çıkabilecektir. Bu süreci sabote etmek isteyenlere karşı demokrasi ve hukukun diliyle gerekli cevabı hep birlikte vereceğiz. Sürecin başarısı ve ülkemizde toplumsal başarının daha da gelişmesi için gerekli olan huzur ortamını sağlamak konusunda siz değerli arkadaşlarıma büyük görevler düşmektedir. Son süreçte halkımızın huzur ve güvenliğini bozmaya yönelik provokatif şiddet olayları dikkat çekmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımız arasında çatışma ortamı oluşturacak, süreci baltalamaya çalışacak gruplara karşı tedbirler geliştirilmeli ve provokasyona fırsatlar verilmemelidir. Bu zor süreçten geçerken her birinizin sabırlı ve sağduyulu hareket edeceğine huzur ve güveni koruma adına her türlü fedakârlığı yapacağına yürekten inanıyorum.”

       İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, kaçak sigara, alkol, uyuşturucu konularıyla da etkin mücadele edileceğini bildirdi.

       Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar açılışta yaptığı konuşmada, geçen yıl Kızılcahamam’da yapılan Değerlendirme Toplantısında belirlenen kısa, orta ve uzun vadeli toplam 104 adet hedeften 19 tanesinin tamamlandığını, diğerlerinin de hayata geçirilmesi için çalışmaların başlatıldığını söyledi. Teşkilatımızın suç örgütlerine karşı yapmış olduğu kararlı mücadele sayesinde daha fazla suçlunun adalete teslim edildiğini kaydeden Genel Müdür Sayın Kılıçlar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve uluslararası bir kuruluş olan EUROSTAT verilerine göre, ülkemizin suçların nüfusa oranı yönüyle, birçok dünya ülkesinden daha güvenli bir ülke olduğunun tescil edildiğine vurgu yaptı.

       Birimlerimizde vatandaşlara yapılan en küçük kötü bir muamelenin, ortaya konan güzel çalışmaları ve gayretleri boşa çıkarmaya yettiğini ifade eden Genel Müdür Sayın Kılıçlar, “sıfır hata” prensibi ile görevi ifa etmenin önemine değindi.

       Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar konuşmasının devamında, İl Emniyet Müdürlerinden yaptıkları proje ve uygulamalarda “vatandaş odaklı” yaklaşımlara daha fazla duyarlılık göstermelerini önemsediklerini ifade etti.

       Terör konusuna değinen Genel Müdür Sayın Kılıçlar, “Ülkemiz, 2012 yılı içinde de bölücü terör örgütünün gerçekleştirdiği pek çok saldırıya maruz kalmıştır. Maalesef, bu saldırılarda 31 polisimiz, 132 askerimiz ve 16 geçici köy korucumuz şehit olmuş; aralarında kadın ve doğmamış çocukların da bulunduğu 43 vatandaşımız, hain pusu ve bombalarla hayatını kaybetmiştir. Bu terör olaylarının %90’ının PKK/KCK terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği bilinmektedir. 2012 yılını sözde final yılı ilan eden terör örgütüne karşı sürdürdüğümüz kararlı mücadele sayesinde, terör örgütünün amaçlarına ulaşması engellenmiştir. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıl, güvenlik güçlerimiz tarafından şehir merkezlerindeki muhtemel eylemlerin birçoğu deşifre edilmiştir. Yapılan çalışmalarla, ölü ve sağ olmak üzere toplam 502 terörist etkisiz hale getirilmiş, 223 terörist teslim olmuştur.

       2013 yılında da;

•             Terörle mücadele birimlerimize gerekli teknik ve lojistik desteğin verilmesi;

•             Terörle mücadelenin, hukuk devleti ilkelerine ve insan haklarına saygı çerçevesinde, özgürlük ve güvenlik dengesini gözeterek devam etmesi;

•             Terör olaylarının meydana gelmeden önlenmesi;

•             Meydana gelen olayların aydınlatılması ve faillerin yakalanması;

•             Provokasyonlara fırsat verilmemesi sağlanmalıdır.” dedi.

       Konuşmasında trafik sorununu da ele alan Genel Müdür Sayın Kılıçlar, 30 Mayıs 2012 tarihinde Sayın Başbakanımızın başkanlığında toplanan “Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu”nda,  2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun günümüz ihtiyaçlarını karşılayamadığının ortaya konduğunu ve “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı’nda” yer alan hususlarda yeni yasal düzenlemelere gidilmesi zorunluluğunun doğduğunu söyledi. Bu kapsamda, “Elektronik Denetim Sistemlerinin Yaygınlaştırılması, Aday Sürücülük Uygulaması, Uyuşturucu Ve Alkollü Sürücülerin Denetimleri, Halen Mülki Amirlerce Onaylanan İdari Yaptırım Karar Tutanaklarının Trafik Personelince Düzenlenen İdari Para Cezasına Dönüştürülmesi, Sürücü Belgelerinin Ab Regülasyonlarına Uyumlu Hale Getirilmesi, Trafik Kazalarına Neden Olan Başlıca Trafik İhlallerine İlişkin Cezaların Artırılması, Ceza Puanı Yüksek Olan Sürücülerin Sigorta Primlerinin Artırılması, Kış Lastiğinin Zorunlu Hale Getirilmesi, Hız Limitlerinin Kademelendirilmesi,” gibi konuları içeren 46 çerçeve maddeden oluşan bir kanun taslağı hazırlanarak 17 Ocak 2013 tarihinde Sayın İçişleri Bakanı’na sunum yapıldığını ifade eden Emniyet Genel Müdürü Sayın Kılıçlar, trafik alanında 07 Ocak 2013 tarihinden itibaren “Otopark Takip Projesi’nin” vatandaşlarımızın hizmetine sunulduğunu kaydetti.

       Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar, Teşkilatımızı iyileştirme çalışmaları doğrultusunda; “Hava Araçları Tedarik Projeleri”nin sözleşmelerinin imzalandığını, bu hava araçlarının büyük kısmının teslimatlarının bu yıl içerisinde gerçekleşeceğini söyledi. Alınacak helikopterlerin yanı sıra alınması planlanan uçağın, “Teşkilatımızın ilk uçağı” olacağına dikkat çeken Genel Müdür Sayın Kılıçlar, “mini insansız hava araçlar”nın (İHA) ise terörle ve organize suç örgütleriyle aktif mücadelede kullanılacağını söyledi.

       Konuşmasında kaynakların verimli kullanılması ve uygulamada birliğin sağlanmasının önemine vurgu yapan Genel Müdür Sayın Kılıçlar, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Daireleri Başkanlıklarınca üretilen Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS), sayısal telsiz sistemi, mobil geniş bant veri aktarım sistemi(lte-4g), emniyet taşınır mal yönetim sistemi (ETMYS), elektronik belge yönetim sistemi (EBYS) ve elektronik arşiv yönetim sistemi (EAYS) gibi projelere değindi.

       Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar, personelimizin kıyafet konusundaki beklentilerini karşılamak için çalışmaların yürütüldüğünü, bu kapsamda öncelikle koruma hizmetlerinde çalışan personelimize, hareketlerini kısıtlamayan, rahat ve her iklim şartında giyebilecekleri kıyafet çalışmasının tamamlandığını söyledi. Genel Müdür Sayın Kılıçlar, bu değişikliğin resmi kıyafetle çalışan diğer hizmet branşlarında görev yapan personelin kıyafetlerinde de uygulanması için mevzuat ve tasarım çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

       Konuşmasının devamında engelli aileleri bulunan personelimiz için de bazı proje ve yenilikler gerçekleştirdiklerini söyleyen Genel Müdür Sayın Kılıçlar, “Özel Eğitime Gereksinim Duyan Çocuk Ve Aileleri Destekleme Projesi” kapsamında “Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Modülünün” kullanıma açıldığını ifade etti. Bu proje ile Emniyet Genel Müdürlüğünün, eşi ve çocuğu engelli olan personele ayrıcalık sağlayan ilk kamu kurumu olma yönünde adımlar attığına dikkat çeken Genel Müdür Sayın Mehmet Kılıçlar, vazife malulü idari polislerimiz ile eşi ve çocukları engelli personelimizden 361’inin 2.nci bölge hizmetinden muaf tutulduğunu, toplam 220 personelin de nüfusa kayıtlı olduğu yere atamalarının yapıldığını söyledi.

       Konuşmasında ikinci emir konusuna da yer veren Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar, “Bazı illerimizde hala personelin çıkışı ile ilgili ikinci emir olduğu gibi bir algı söz konusudur. Bu yanlış algının önüne geçilmesi konusunda gereken çalışmaların yapılmasını bekliyoruz.” dedi.

       Üç gün sürecek İl Emniyet Müdürleri Bilgi Paylaşımı Toplantısında, İl Emniyet Müdürleri ve Daire Başkanları’nın katılımlarıyla teşkilatımızın görev alanına giren konularla ilgili geçen senenin değerlendirilmesi ve önümüzdeki senenin politikalarının belirlenmesi amacıyla çalıştaylar düzenlenecek. Genel Müdür Yardımcılarımızın moderatörlüğünde yapılacak çalıştaylarda; vatandaşlara sunulan hizmetlerde standartlaşmanın sağlanması, hizmet kalitesinin arttırılması ve uygulamada yaşanan tecrübelerin paylaşılması amaçlanıyor.

]]>

editor

2006 yılından bugüne polis olmak isteyenlerin rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Uyarı ve Bilgilendirme: PMYO.NET sitemiz özeldir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) temsil etmez. Sitedeki veriler, bilgilendirme amaçlı ve gayrı resmidir. Olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yayınlanan reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. PMYO.Net'in; reklamını yayınladığı kurum, kuruluş veya tüzel kişilik ile bir bağlantısı yoktur. 2006-2023 PMYO.NET